Kandidati za članove Saveta REM-a predstavili se na razgovoru u Skupštini Srbije
Komentari23/01/2025
-11:09 >> 16:59
Kandidati predloženi za članove Saveta REM-a predstavili su se danas u Skupštini Srbije u okviru javnog razgovora koji je organizovao skupštinski Odbor za kulturu i informisanje.
Za članove Saveta REM-a predloženo je 18 kandidata, a na sajtu parlamenta ranije je objavljen konačan predlog svih kandidata sa njihovim biografijama.
Otvarajući javni razgovor, predsednica Odbora za kulturu i informisanje Nevena Đurić rekla je da se prvi put organizuje javni razgovor sa kandidatima za članove Saveta REM-a i u formi javnog slušanja i istakla da je tako omogućeno široj javnosti da učestvuje u radu Odbora za kulturu i informisanje i da doprinese današnjoj diskusiji.
Ona je izrazila nadu da će diskusija biti konstruktivna i sadržajna.
Đurić je navela da su biografije svih kandidata objavljene 30. decembra 2024. godine, dok je konačna lista kandidata objavljena 20. januara ove godine na sajtu Narodne skupštine.
Dodala je da će se kandidati predstavljati prema redosledu ovlašćenih predlagača iz člana 12 Zakona o elektronskim medijima.
Nakon predstavljanja kandidata usledio je razgovor sa njima, a potom je predviđena rasprava.
Javnom razgovoru prisustvovali i poslanici opozicije.
Zaštitnik građana, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti predložili su Sašu Mirkovića i Stevicu Smederevca, univerziteti akreditovani u Srbiji Milorada Vukašinovića i Zorana Jevtovića, udruženja izdavača elektronskih medija u Srbiji predložila su Tanju Vojvodić Mitrović i Jovana Viteza.
Predloženi kandidati udruženja novinara u Srbiji su Dejan Vuk Stanković i Petar Kočić, a Željko Hubač i Leontina Pat su predloženi od strane udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i udruženja kompozitora u Srbiji.
Kandidati za članove Saveta REM-a su i Rodoljub Šabić, Dubravka Valić Nedeljković, Dušan Aleksić i Aleksandra Krstić, Ištvan Bodžoni i Muhedin Fijuljanin, kao i Sanja Anđelković i Mevljud Dudić.
"Ova rasprava danas protiče, uglavnom, mirno, ali na mahove dolazi i do svađe između vlasti i opozicije, pre svega zbog toga što pojedine kandidate za članove REM-a dovode u vezu sa vlašću ili opozicijom, odnosno sumnjaju u njihovu nezavisnost. Međutim, čitava sednica Odbora za kulturu i informisanje počela je tako što su kandidati za članove REM-a izlagali svoje biografije, ali su u okviru tih biografija govorili i o tome zbog čega su se kandidovali, odnosno šta je bio njihov motiv da uđu u regulatorno telo za elektronske medije. Uglavnom su isticali da žele da REM u budućem mandatu radi striktno u skladu sa Ustavom, da je neophodno elektronske medije, odnosno javni prostor, upristojiti, odnosno izbaciti vulgarne sadržaje iz njih, ali su takođe govorili i da je u prethodnom mandatu regulatorno telo za elektronske medije dovelo do pada standarda i profesionalnosti i da je zbog toga neophodno da on radi isključivo u skladu sa zakonom", navodi reporter Euronews Srbije
"Izbacivanje dečije muzike, dečijeg programa, takođe kulturno-obrazovnog programa kao obaveze emitera koje su imali u elaboratima nagnalo me da prihvatim kandidaturu za člana Saveta REM-a jer mislim da bih mogla, da doprinesem nekakvom povratku ipak takvih programskih sadržaja. Smatram da je nedopustivo imati ovoliko nasilja u medijima", rekla je kandidatkinja Leontina Pat.
"REM ne vidim kao ideološku komisiju, niti kao odbor za ocenu kvaliteta programa. Takođe, smatram da treba aktivno učestvovati u borbi protiv vulgarizacije javnog prostora i protiv fake news, što je bio u krajnjoj liniji i zaključak poslednjeg foruma u Davosu i važi kao neka vrsta globalnog izazova", navodi kandidat Dejan Vuk Stanković.
Pojedini kandidati za članove REM-a su doveli u pitanje zakonitost čitavog procesa izbora članova Saveta REM-a. Oni ističu da je čitav ovaj proces obeležen brojnim nezakonitostima, odnosno kršenjima zakonskih procedura. Zatim ističu da su pojedini kandidati kandidovani na predlog nepostojećih novinarskih udruženja, odnosno udruženja koja imaju manje od 300 članova koji redovno izmiruju svoje obaveze finansijske prema tim udruženjima i takođe naglašavaju da pojedini kandidati uopšte i nemaju potrebna profesionalna znanja i iskustva da bi obavljali uloge, odnosno da bi obavljali svoje funkcije članova Saveta regulatornog tela za elektronske medije
"Jasno je da su u nekim grupacijama prošli pojedini kandidati koji su ili u sukobu interesa ili nemaju adekvatno iskustvo, ili su ovlašćeni predlagači u tim grupama daleko od onih koji ispunjavaju te uslove. Zato, kao kandidatkinja sa ovakvom biografijom, apelujem da ovaj predstavnički dom, koji bi trebalo istovremeno da bude i hram demokratije, bar u teoriji - mi tako učimo na Fakultetu političkih nauka, poništi proces u sedam od devet kategorija u kojima su iznesene brojne nepravilnosti kršenja procedura i zakona o elektronskim medijima i pokrene novu proceduru koja će biti po zakonu", navodi kandidatkinja Aleksandra Krstić.
"Kao dokazani i priznati stručnjak iz oblasti medija apelujem na vas da ponovite proceduru predlaganja kandidata za sedam od devet predlagača kod kojih je utvrđeno nedvosmisleno i višestruko kršenje zakona o elektronskim medijima", kaže kandidat Dušan Aleksić.
Do povremene rasprave na sednici odbora za kulturu i informisanje dolazilo je uglavnom zbog toga što su poslanici vlasti ili poslanici opozicije upućivali pitanja kandidatima. Opozicija je insistirala na tome da pojedini kandidati nisu legitimni zbog njihove bliskosti sa vladajućim strankama i zbog njihovog učešća u pojedinim televizijskim emisijama, gde prema opoziciji nisu postupali profesionalno, već su, kako navode, vršili targetiranje pojedinih opozicijalnih lidera, dok sa druge strane poslanici vlasti su uglavnom insistirali na tome da su pojedini kandidati za članove REM-a bili u prethodnom periodu žrtva opozicione hajke.
Komentari (0)