Društvo

Gašić o novom sastanku Vučevića sa reprezentativnim prosvetnim sindikatima: Nastavićemo da pratimo postupke vlade

Komentari

Autor: Euronews Srbija

15/01/2025

-

12:38

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Premijer Miloš Vučević sastao se danas sa predstavnicima reprezentativnih sindikata prosvete koji su juče dali saglasnost za nastavak pregovora o povećanju plata prosvetnih radnika, ponuđenim rokovima i procentima, uz odluku o moratorijumu na štrajk od 20. januara. Vučević se ovim povodom oglasio na svom Instagram nalogu gde je naveo da se danas razgovaralo o ključnim pitanjima koji se tiču prosvete i da su postignuti dogovori.

"Nastavljamo dijalog i po drugim pitanjima od značaja za položaj prosvete u društvu i svih zaposlenih u sistemu prosvete i obrazovanja u Srbiji. U 2025. godini biće istorijska povećanja zarada u osnovnim i srednjim školama, a slede i druge velike promene u obrazovnom sistemu. Srbija ne sme da stane!", napisao je Vučević na svom instagram nalogu.

Međutim, nisu svi prosvetari jedinstveni u ovome. Naime, pojedini ogranci reprezentativnih sindikata, poput Foruma beogradskih gimnazija, odbacili su juče ponudu Vlade i traže od svojih predstavnika, koji su učestvovali u dosadašnjim pregovorima, pojašnjenja i konkretne podatke o tome kako se članstvo izjasnilo.

Portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Mirjana Gašić, koji je jedano od četiri reprezentativna sindikata koji je za dalji razgovor sa Vladom Srbije, kaže za Euronews Srbija da su prosvetni radnici tražili i ispostavili svoje zahteve, te da je sada u izvesnom smislu došlo do ispunjenja onih materijalnih.

Kaže i da su oni nastavili razgovore jer su anketirali svoje članstvo, nakon čega su rezultati pokazali da oni nisu za radikalizaciju, odnosno potpunu obustavu rada. Zbog toga su se, navodi, odlučili za, "solomonsko rešenje" -  nastavak pregovora, ali bez potpisivanja ikakvog sporazuma.

Euronews

 

"Pre svega smo pokušali jednodnevne obustave i cirkularne štrajkove u trajanju nastave od po 30 minuta. Kada smo videli da to ne daje efekte, prvi sledeći korak morao je da bude radikalniji, odnosno da podrazumeva totalnu obustavu rada. Na žalost, kolege su na ovakvu anketu odgovorili sledeće - 27 odsto je bio za totalnu obustavu. To znači da smo na drugu stranu imali 73 odsto onih koji su ukazali na to da nisu spremni da se dalje bore na ovaj način. Morali smo da poslušamo većinu", rekla je ona.

Sa druge strane pojedini ogranci reprezentativnih sindikata, kao što je Forum beogradskih gimnazija su saopštili da su odbili ponudu Vlade, na šta Gašić kaže da ne može da komentariše odluke drugih sindikata, već samo one koji podrazumevaju članove Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, i da svako od njih komunicira sa svojim članstvom na određen način, i da nakon toga donosi odluke o daljem postupanju.

FoNet/Milica Vučković

 

"Dakle, četiri reprezentativna sindikata postoje. Unija je jedan od njih, i mi svoje članstvo obaveštavamo na više različitih načina. Pošto Forum beogradskih gimnazija nije deo našeg sindikata, njihove odluke i nisu u našoj nadležnosti. Što se nas tiče, mi smo imali priliku da se suočimo sa reakcijom kolega koje kažu da ne žele totalnu obustavu, pa morate po većini i da postupite. Mi smo pribegli "solomonskom rešenju" - ne želimo da prekinemo štrajk u potpunosti, ne želimo da nasednemo na neka obećanja, pa smo na sednici Glavnog odbora, koja je održana juče, odlučili da damo mandat predstavnicima da nastave da pregovaraju bez ikakvog potpisivanja ikakvog sporazuma izuzev posebnog Kolektivnog ugovora koji je naš zakonski akt", rekla je Gašić.

Kaže da i dogovor prosvetara sa Vladom, ne znači da su odustali od podrške studentima kako se to tumači u delu javnosti.

"Studenti su izašli da traže pravdu. Jedina branša koja ih je podržala i obustavila rad su njihovi profesori. Mi ovde ne možemo da govorio o pojedinačnoj podršci. Sa druge strane, mi smo ti koji smo državni službenici i koji ulaze u zakonski problem ako bi bez volje članstva ušli u totalnu obustavu", rekla je.

O čemu se razgovara?

Ona navodi da je upravo Kolektivni ugovor jedini akt na kojem rade kako bi ga potpisali, a sve ostalo, dodaje, potpisivaće se sa protekom vremena nakon što se utvrdi da li se dogovori poštuju.

"Sa premijerom se razgovara o nekoliko tačaka. Jedna je rad na izmeni plata koje se tiču administrativnih radnika. Da vidimo kakve su projekcije što se njih tiče, jer su u potpunosti rešena pitanja nastavnog kadra počev od trećeg, četvrtog, petog, šestog i sedmog stepena. Takođe, sutra bi trebalo da se održi sednica Vlade Srbije na kojoj će se usvojiti uredba gde će se naši koeficijenti menjati dva puta po pet procenata. Tačnije, od martovske plate ide sa 17.32 na 18.19 i još jedno povećanje, koje znači da na tih 18.19 ide još pet odsto koje će stupiti na snagu u oktobru. To su neke tačke koje pokazuju da će vlada zaista da ispuni", objašnjava ona.

FoNet/Milica Vučković

 

Navodi da i pored toga, sve doživljavaju sa rezervom, pa je to razlog za stavljanje moratorijuma da bi znali kako će dalje pustupati.

"Prvi korak koji očekujemo je sutrašnja sednica Vlade Srbije, drugi korak je ministarstvo već napravilo tako što je poslalo uputstva za dalje. Kolege suočavaju sa velikim zakonskim problemom. Nama prvo polugodište nije završeno, ocene nisu zaključene, ne mogu se zaključiti bez toga da mi vidimo đake, ulazimo u zakonski problem. Ukoliko se sutra usvoji uredba, mi ćemo krenuti u ponedeljak u školu i onda pratimo svaki naredni korak. Prvi naredni trenutak je 5. februar. Vidimo da li će tih najavljenih 11 odsto zaista biti ostvareno. Prvi sledeći korak je 5. mart kada se primenjuje uredba, 5. april kada se nama isplaćuju plate povećane sa tim koeficijentom od pet odsto i tako redom pratimo svaki detalj", navela je ona. 

Kaže da je reč o sistemskom rešavanju koje zahteva vreme. Kaže i da se radi na usaglašavanju brojnih drugih pitanja koja su vezana za administrativnu dokumentaciju, ali i, na primer, grupisanje normi.

"Imamo kolege koje rade u četiri različite škole i ne imaju priliku da ukrupne svoju normu do ovog kolektivnog ugovora. Potpisivanje izmena ovog kolektivnog ugovora omogućilo bi tim kolegama da konačno svoj, ne te da kažemo, radni odnos svedu na jednu školu ili maksimum dve i da ne. Tako olakšamo kolegama da rade", rekla je. 

Štrajk stavljen na stranu, ali i dalje je tu kao opcija

Podsetimo, sindikati su juče, u zajedničkom saopštenju, naveli da će kontinuirano pratiti realizaciju aktivnosti koje će Vlada Srbije i Ministarstvo prosvete sprovoditi po najavljenoj dinamici u ciju poboljšanja materijalnog položaja i boljih uslova rada na svim nivoima obrazovanja.

Kako su dalje naveli, ukoliko se dogovor i dinamika ispunjenja zahteve ne bude poštovala, reprezentativni sindikati će pozvati članstvo i radnike u prosveti da nastave štrajk.

"Pravo zaposlenih u prosveti da pregovaraju sa nadležnim institucijama o svom radnom i materijalnom položaju obaveza je reprezentativnih sindikata i ovim pokazujemo odgovoran odnos prema svim zaposlenima. Podsećamo javnost da smo već pet meseci izloženi velikim pritiscima i pretnjama od strane svih aktera društva koji prate našu sindikalnu borbu", ističe se u saopštenju.

Vlada Srbije je prosvetnim radnicima ponudila da plate za nastavnike i stručno osoblje budu povećane dva puta ove godine, u martu i oktobru po pet odsto.

"Sa povećanjem u oktobru došli bi na nivo koji je i u zahtevima prosvetara, a to je da početna plata u prosveti bude jednaka prosečnoj plati u Srbiji", rekao je 9. januara premijer Srbije Miloš Vučević.

On je naveo da bi u januaru 2026. godine usledilo još jedno povećanje od sedam odsto. Inače, plate prosvetnih radnika povećane su 11 odsto u januaru ove godine.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija