Kako da odreaguju kada ih neko napadne: Na koje načine MUP edukuje mlade da reaguju na vršnjačko nasilje
Komentari08/12/2024
-16:04
Svaka druga mlada osoba u Srbiji (oko 53 odsto) smatra da je policija institucija koja u najvećoj meri štiti interese njih i njihovih porodica, pokazalo je istraživanje CESID-a. A šta konkretno naša zemlja radi na prevenciji vršnjačkog nasilja, razgovarali smo sa šeficom Odeljenja za suzbijanje maloletničke delikvencije u Upravi kriminalističke policije Oliverom Zečević.
Govoreći o merama koje policija sprovodi, Zečević ističe da je tradicionalni metod podnošenje krivične prijave, ali i hapšenje lica koja izvrše krivična dela.
"Kroz tu generalnu prevenciju mi šaljemo određenu poruku da su određena ponašanja kažnjiva i zabranjena. Međutim, radimo dosta preventivnih aktivnosti", kaže ona.
U tom pogledu, Zečević je predstavila projekat "Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo" koji, kako kaže, uključuje decu i mlade.
"Oni su učestvovali u izradi samog projekta, davali su svoje predloge, govorili su nam šta je to njih zanimalo, na koji način treba da se sprovode te radionice i ono što je jako važno jeste da smo mi kroz ovaj projekat zapravo otišli tamo gde oni najviše vremena provode, a to je zapravo digitalna sfera ili digitalni prostor i koristili smo upravo takve digitalne platforme i naravno mobilne telefone da bismo na jedan zabavan način učili o veoma važnim bezbednosnim temama, a i obezbedili im da to bude i svojevrsna stvar", navodi Zečević.
Šta mlade najviše zanima?
Ističe da je su u sklopu pilot programa anketirali đake u jednoj školi kako bi saznali šta mlade najviše zanima.
"Svi smo svedoci da sve počinje tako što se neko posvađa, neko učini nešto što on smatra da to nije u redu i onda ti konflikti verbalni koji započinju najčešće putem društvenih mreža, na Viber grupama ili na Instagramu, dakle završavaju se nekim kasnije, ako se ne reaguje, odmah konfliktima koji imaju ozbiljnije posledice. I oni su nam rekli da bi možda voleli da koriste digitalnu platformu za interaktivno učenje i za takmičenje", objašnjava ona.
Navodi da je zaposlenima u MUP-u važno da mladi nauče, odnosno da prepoznaju koji su to oblici diskriminacije i nasilja, ali i kako da reaguju kada su njhovi drugari i drugarice u nevolji.
"Takođe kako odrasli treba da reaguju i ono što je najvažnije jeste da znaju koji su to mehanizmi koje je država napravila gde mogu da se obrate za pomoć i zaštitu", kaže ona.
"Mladi nepogrešivo odgovorili"
Mladi su najviše zainteresovani za to kako da odreaguju kada ih neko napadne, odnosno kako da se postave, a da ne uzvratimo na takav način.
"I zaista to jesu veštine koje se vežbaju. Dakle, kroz razgovor, kroz dogovor, tako što smo imali situacije koje su oni rešavali. Igrali su uloge, oni su bili tim u školi koji ima zadatak da reši tu situaciju na pozitivan način. Tražili smo i listali sve moguće pozitivne primere, odnosno alternative jednom neprimerenom nasilnom ponašanju koje, naravno, uvek ima alternativu nečemu što je pozitivno", nabraja ona.
Zečević takođe kaže da je učestvovala u brojnim radionicama, te da je iznenađena da, iako učenici nisu čitali ni zakone, ni pravilnike, ni protokole, oni su skoro nepogrešivo sve te moguće konfliktne situacije između vršnjaka rešavali na način koji zaista jeste za primer.
"Mi odrasli možemo od njih da dosta toga naučimo", zaključuje ona.
Kompletno gostovanje Olivere Zečević u emisiji Hajde da razgovaramo možete pogledati u videu na početku teksta.
Komentari (0)