Tradicija, običaji i zakon: Ko sme da drži oružje, prema kojim dozvolama i na koji način sme da ga upotrebljava?
Komentari17/11/2024
-14:00
Mladoženji iz Titela, koji je na svadbi ranio sedmoro svatova, određen je pritvor.
Pucanje iz oružja na veseljima duboko je ukorenjeno u našoj tradiciji, ali da li je ono kažnjivo? Kako naše zakonodavstvo karakteriše to delo? Da li policije interveniše u tim slučajevima kada nema povređenih ili nastradalih? Zašto i dalje čekamo na najavljene izmene pravilnika o oružju i municiji? Ko sve sme da ga poseduje, pogotovo posle masovnih ubistava u osnovnoj školi Vladislav Ribnikar u Beogradu i u Duboni i Malom Orašju?
Odgovore na sva ova pitanja za Euronews Srbija dale su advokatica Ljiljana Borović Marjanović i Zorica Subotić iz Nacionalne asocijacije za oružje.
Da li je pucnjava na slavljima deo tradicije?
Zorica Subotić kaže da je pucnjava na slavljima deo folklora i narodnih običaja.
"To je, uslovno rečeno da nazovem, deo naše tradicije, da se kada se proslavlja nešto, pa bilo da su to svadbe, rođenje deca i neke druge prilike, i naravno bude nekad i povređenih, ne znam za poginule, ali u svakom slučaju to gde je oružje tu može da se desi i da se ljudi povređuju", kaže Subotić.
S druge strane, advokatica Borović Marjanović iznosi drugačije viđenje.
"Kao advokat, moram da kažem, koji ima veliki broj takvih predmeta, u svojoj praksi radim oko 22 godine, ja moram da kažem da se donekle sa mojom sagovornicom ne slažem u tom smislu. Jeste to tradicija, ali mi nismo plemenska zajednica i tradicija ne sme da bude u suprotnostu sa zakonom. Zna se šta je tradicija, kako se nosi oružje, kako sme da drži, nosi oružje, koristi i na koji način, da li je to oružje vatreno, da li je to oružje za lov, sve zakon propisuje", kaže ona i dodaje:
"Ja sam za poštovanje tradicije, ali ispred tradicije moramo staviti zakon. Sad, ako ti zakoni nisu urađeni s tradicijom, pošto smo malo o tome nešto i pričali pred emisiju, da druge zemlje imaju te neke odluke na koji način da sačuvaju svoju tradiciju, to je druga stvar, ali dok god to ne postoji ovaj zakon takav je mora se poštovati. A sigurno zakonom je predviđeno da može neko i ko ima dozvolu za držanje oružje, a čak i ko ima dozvolu za nošenje, čak i ko ima za lov dozvolu, da je može nositi na svadbama. To je zakonom predviđeno i to je kažnjivo delo", kaže Borović Marjanović.
Subotić replicira i ističe da postoje zakoni i da naše društvo nije plemenska zajednica, te da ona lično i Nacionalna asocijacija zastupaju poštovanje svih zakona.
Ja samo da kažem nešto, moram da kažem, očigledno je neki nesporozum. Ja uopšte nisam zastupala neki takav stav koji ste sad dali, zato što naravno postoje zakoni, mi smo građanski uređena zemlja, nismo nikakva plemenska zajednica nikad ni bili ili već jako dugo nismo i naravno zakoni postoje zato da bi se poštovali i Nacionalna asociacija i ja lično zastupamo poštovanje svih zakona koji se odnose na imaoce oružja i naravno i način na koji se to oružje čuva, drži, upotrebljava i dobija", objašnjava Subotić.
Da li onaj koji ima dozvolu za držanje oružja ima pravo da ga nosi na svadbu?
Dozvole se razlikuju, i postoje dozvole za držanje oružja, kao i dozvole za nošenje oružja.
"Pa vidite, naravno da se razlikuju i tih dozvola za nošenje oružja, ja mislim da nema više od desetak ili možda malo više. I to je minorno u odnosu na ono što se zove dozvola za držanje. Te dozvole koje imate za držanje vam omogućavaju da to oružje koje imate, na bezbedan i zakonom propisan način držite u kući. I obezbeđujete, da ne citiram zakon, tu nam je advokatica. Ono što vama još obezbeđuje ta dozvola jeste da to oružje na zakonom definisane načine, što znači raskopljeno u kutiji i tako dalje, prenosite iz mesta jednog u mesto drugo, gde je to, na primer, streljana, lovište i sve ostalo. Na lovištu, po zakonu, naravno, lovac ima pravo da nosi svoje oružje", sumira Subotić.
Postavlja se pitanje da li onaj koji ima dozvolu za držanje, ima pravo, da li sme da oružje nosi na svadbu, a s obzirom da postoje svadbeni običaji povezani sa oružjem.
"Ne sme, naravno da ne sme, po zakonu. Moja sagovrnica, gospođa je lepo rekla da može da ga prenese do streljane, do mesta gde je predviđeno za lov i ostalo, ali nikako da ga u javnosti upotrebljava. Govorimo o licima, pričamo o licima koja imaju dozvolu za držanje oružja. To oružje može da se drži na zakonom predviđen način, ali ne da se nosi i da se upotrebljava u javnosti", objašnjava advokatica Borović Marjanović i nastavlja:
"Imamo drugu vrstu, ko sme da drži i da nosi. To su lica za koje se proceni da su bezbedonosno ugrožene, oni imaju pravo i moraju tu posebni razlozi da budu ispunjeni. A ne mogu ni oni, naravno na svadbu da pucaju, u jabuku, bez jabuke, u gosta, u koga god, to je strogo zabranjeno i tu je predviđena kazna do 12 godina zatvora".
Celo gostovanje Ljiljane Borović Marjanović i Zorice Subotić pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Komentari (0)