Pejović odgovorila na optužbe Santovca: Euronews Srbija radi profesionalno i ne postoji da bi se "potopio" N1
Komentari01/11/2024
-10:11
Novinarka i autorka emisije Euronews Region Dragana Pejović gostovala je u jutarnjem programu naše televizije gde sve osvrnula na navode televizije N1 da su Euronews Srbija i još devet televizija osnovane "kako bi potopile N1".
Podsedtimo, izvršni producent ovog medija Adam Santovac, povodom desetog rođendana televizije izneo je tvrdnju da je vlast otvorila čak 10 televizija sa namerom da umanji uticaj N1, te to nazvao "lažnim pluralizmom".
Pejović kaže da bi to pre nazvala "lažnim poslovnim interesima", te da nijedan novinar ne bi smeo drugom novinaru da osporava postojanje.
"Ono što sam ja videla u tom razgovoru sa Adamom Santovcem jeste da se na proslavi rođendana N1 ne trudi da pokaže koliko oni vrede svojim gledaocima, nego da svi drugi ne vrede. Ako je to glavna stvar na proslavi N1 da se kaže tako nešto, ja onda ne mogu da ne pomislim da je ono što nazivaju 'lažnim pluralizmom' ili 'polarizacijom u medijima', njima zapravo izuzetno važno da bi postojali. Ne mogu da ne pomislim da je to poslovni model i razlog zašto u svom izveštaju N1 prikriva da su konferenciju Aleksandra Šapića, a u znak solidarnosti sa njihovim novinarom, napustili i reporteri Euronewsa i Une"
Pejović podseća da je novinar Euronewsa čak dan-dva kasnije pitao gradonačelnika Aleksandra Šapića ima li nameru da se izvini novinarima.
"Kažem to jer je njima izuzetno važno da svojim gledaocima prikažu taj wall i tako stave metu na stotine njihovih kolega koje rade u tim redakcijama. Da prikažu da je Euronews zapravo medij koji ne radi profesionalno, kao i svi drugi po njihovom mišljenju, i koji postoji u tu svrhu koju oni naznačavaju na svom rođendanu - da bi se 'potopio' i 'nestao' N1", kaže Pejović i nastavlja:
"Pritom tu ne razumem mnoge stvari - oni naznačavaju da oni ne mogu da se vide, da je Telekom dominantan, da su oni samo na SBB-u. A ne mogu ni da kažu da je novinar Euronewsa izašao sa konferencije i solidarisao se sa njihovim novinarom, već to prikrivaju. To sugeriše da je namera da se i Euronews i brojni kanali i stotine kolega prikažu kao nečiji poslušnici čiji je jedini zadak da 'potope N1'"
Pejović upozorava da pojedini mediji izgovor "polarizacije medija" koriste pre svega za sopstveni imidž i nešto što im je reputaciono najvažnije.
"A to je da svojim gledaocima kažem da samo mene treba da gledaju i da drugi profesionalni mediji ne postoje. Ne samo da nisu profesionalni, nego postoje da bi meni naštetili. Najplastičnije govoreći, to nije bezopasna stvar. Meni to možda može da zvuči prepotentno i neprofesionalno da se ovako govori, ali šta jedan gledalac N1 kada sretne novinara neke od tih televizija na ulici može da misli? I ako ima malo više razloga, može da mu se obrati nepristojno. Tako da ono na šta se N1 žali da je ugrožen i da su samo njegovi novinari predmet napada, nažalost podstiče narativom koji se vidi na toj televiziji", dodaje.
Autorka emisije Euronews region podseća da je određeno vreme bila i predsednica Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije, te da je lično brojala napisana saopštenja u odbranu novinara N1.
"Naravno, njih je bilo više nego svih drugih zajedno. Dosta je UNS bio aktivan u to vreme i to može da govori o tome da oni su više bili napadani od drugih ili da su više prijavljivali od drugih, ali novinarska zajednica reaguje na to kad su oni predmet napada. Očigledno je da se neke kolege solidarišu s njima"
Govoreći o napadima na novinare, Pejović kaže da su česti primeri novinara koji tvrde da su napadnuti, što često nije slučaj.
"Ja se zalažem za to da novinarima ne treba da se izgovori nijedna ružna reč, da ne treba da im se odgovara, da ne smeju da se diskredituju na jednom ličnom nivou kao što smo to juče videli u emsiiji 'Direktno sa Minjom Miletić', odnosno da Dragan Đilas kada nema odgovor na neko pitanje, on kreće u polemiku sa novinarkom pokušavajući da je diskredituje na ličnom niovu. To je postao jedan manir političara i mi smo to mogli da okarakterišemo kao napad. Ali moramo da znamo sa čim ćemo izaći pred javnost i kolege da se žalimo - šta je napad na novinara, a šta nije"
Pejović je naglasila i da se novinarska sloboda ne daje nikome, već osvaja, te da je u prirodi svake vlasti da teži ka tome da te slobode suzbija i suspreže. Stava je i da će novinari uvek biti razjedinjeni, ali da je jedino pitanje ko se drži principa, a ko ne. Jedan od takvih primera jeste i voditeljka jutarnjeg programa na televiziji Euronews Srbija Marija Šehić koja se javno usprotivila i ušla u polemiku sa sagovornikom koji je stava da predstavnici vlasti ne treba da gostuju na N1.
"Ona je želela da bude principijelna, a novinarskog principa se treba držati. Nije podržala nikoga i ovde je upravo to u pitanju - ko se drži principa, a iko ne. Oni koji se ne drže novinarskog standarda ne mogu biti izbačeni iz komunikacije zato što su to često oni koji imaju velike tiraže, veliki uticaj na javnost i postoje. Međutim, vrlo je bitno da se zna da nisu oni koji za sebe kažu da su profesionalni, samo zato što to kažu, profesionalni, nego oni koji se zaista drže novinarskog principa"
Pejović ne veruje ni da se svi novinari N1 slažu sa tim što je uradio Adam Santovac.
"Targetiranje je upravo to što se našlo na wall-u u studiju N1, odnosno tvrdnja bez dokaza koja može objektivno na terenu da dovede u opasnost stotine kolega koje rade u svim redakcijama koje su se pojavile na tom zidu. To je targetiranje - iznošenje teških optužbi bez dokaza. Smatram da novinarske polemike treba da postoje, uživam u njima. Ne mislim da nešto treba da se prećuti, sasvim je legitimno uz dokaze govoriti o tome, ali ovaj način koji N1 najčešće spočitava drugima smatram nedopustivim", nastavlja Pejović.
"Đilas instrumentalizovao izveštaj Evropske komisije"
Pejović se osvrnula i na izveštaj Evropske komisije, ali i njegovu instrumentalizaciju u emisiji "Direktno sa Minjom Miletić" u kojoj je juče gostovao poslanik i predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas.
"Evropski izveštaji su nekako izgubili vrednost u Srbiji, ali koliko vidim i u svim zemljama regiona u kojima su sada objavljeni. Oni su nekom unutrašnjom političkom instrumentalizacijom devalvirani, tako da su oni danas gotovo jednodnevna vest", ističe.
Pejović ističe da građani Srbije mogu da kažu da mnogo čime nisu zadovoljni, ali da to nisu stvari koje će se naći u izveštaju osim ako ona politička pitanja koja su Uniji bitna - kao što su uvođenje sankcija Rusiji ili primena svih dogovora sa Prištinom ispunjeni".
"Sinoć smo ovde imali u emsiji 'Direktno sa Minjom Miletić' jedan primer kako se instrumentalizuje jedan izveštaj kada je poslanik i predsednik SSP-a Dragan Đilas rekao u jednom trenutku da je Srbija napredovala 0,07 odsto i da ćemo, ako tim procentom nastavimo napredak, u EU uspeti da uđemo tek za hiljadu i nešto godina. Kaže, to su rekli stručnjaci. A stručnjaci na koje se poziva je portal European Western Balkans koji u nepotpisanom tekstu pretvara opisne ocene EU za svako poglavlje u brojeve, samoinicijativno i onda izračunava neki procenat", kaže Pejović i zaključuje da je novinarski napraviti priču koja će privući čitaoce, ali da nije u redu ovako nešto nazvati stručnim.
Komentari (0)