Aktuelno

"Nasilan sadržaj budi nasilje": Stručnjaci upozoravaju da moramo da se zapitamo kako deca provode vreme na internetu

Komentari

Autor: Euronews Srbija

07/05/2023

-

14:30

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Nakon tragedije u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" na Vračaru, jedna od tema koja otvorena je dostupnost nasilja na interentu. U jednom od zaključaka koje je usvojila Vlada Srbije se navodi da će biti formirana radna grupa za bezbednost dece na internetu koja će razmotriti uvođenje mere zabrane pristupa sajtovima (DarkNet i slično) koji sadrže savete kako da se izvrši ubistvo, nabavi droga ili vatreno oružje. Stručnjaci poručuju da bi stvaran svet trebalo da ima prednost u odnosu na društvene mreže i video-igre.

Kada je reč o tragediji u OŠ "Vladislav Ribnikar", mnogo je spekulacija u vezi sa tim slučajem, a iako nema pouzdanih informacija, mnogi su upirali prstom ka online svetu. Stručnjak za bezbednost na interenetu Katarina Jonev smatra da je to zato što mamo generacije dece koja su odrasla na internetu, na društvenim mrežama igrajući razne video-igrice.

"Ne može se očekivati da, ako se igraju razne pucačke igre i ako se igraju nasilne igre pune agresije, ubistava, i silovanja, oponašanje nekih gnusnih zločina, da će naša deca odjednom nakon toga da se igraju sa medvedićima i da crtaju cvetiće. To nije realno očekivati. Prosto, nasilan sadržaj budi u našoj deci nasilnost", rekla je Jonev za Euronews Srbija.

Kako je navela, tek ćemo u danima koji dolaze zapravo kreirati punu sliku koliko je internet uopšte i taj virtuelni svet doprineo da se ovaj zločin nažalost odigra. 

profimedia

 

"Dečakov telefon i njegov laptop jesu trenutno u forenzičkoj laboratoriji i radi se digitalna forenzika. Zapravo ćemo imati uvid kakav sadržaj je dečko pratio, kakve sajtove je posećivao, šta je pratio na jutjubu, da li je i tu možda stekao neka saznanja kako se upotebljava oružje, da li se slučajno nekome poverio i sa kim je komunicirao uopšte, da li se nekom obratio da želi nešto da ovako zapravo uradi u stvarnom svetu", navela je. 

Prema njenim rečima, naša deca provode između sedam i devet sati na internetu. "Treba da se zabrinemo šta igraju, sa kim igraju i da im objasnimo da takav sadržaj ostaje tamo, ne sme da se primeni u stvarnom svetu", naglasila je.

Lažni profili i morbidni komentari 

Nakon pucnjave u školi pojavili su se lažni profili uhapšenog dečaka i brojni morbidni kometari što je, kako je ocenila Jonev, užasavajuće i alarmantno. Ono što je plaši, kaže, jeste to što određeni broj dece apsolutno nema osećaj empatije i ne shvata ozbiljnost cele ove situacije i traži pažnju.

"Deca koja su oponašala ono što se odigralo u školi 'Vladislav Ribnikar', to snimili, to ima neverovatan broj pregleda. Džaba mi sad pričamo i osuđujemo, kada je to video ogroman broj ljudi. Ta deca u svojoj glavi misle da su sada face, da su bolji od drugih, da su sad popularni, e to treba deci od malih nogu da objašnjavamo - lajk, broj pratilaca, broj pregleda ne znače u stvarnom svetu apsolutno ništa, a deci je to prosto nametnuto kao model da se oni ističu od drugih upravo ako imaju puno pregleda i lajkova", rekla je i dodala da je potrebno raditi sa decom.

"Ako glorifikujemo nasilje koje je toliko prisutno u tom javnom prostoru, pa kako onda da osuđujemo decu, kako onda da im kažemo da nasilje ne valja?! Ako smo mi kao roditelji nasilnici na internetu, ako ostavljamo ružne i užasavajuće komentare, ako se na loš način prema nekome odnosimo, kako onda da očekujemo da se deca tako ne ponašaju. Za početak, hajde da krenemo od sopstvenog doma, da roditeljima vratimo njihovu prvobitnu ulogu, a to je da budu okosnica u rastu i razvoju jednog deteta, da ne dozvolimo više da nam mobilni telefoni vaspitavaju decu, da oni na društvenim mrežama saznavaju stvari o životu, da imaju prave prijatelje, da se zaista socijalizuju, da se druže u prirodi, parkovima, ima toliko aktivnosti širom Srbije, a da ne provode toliko vreme u virtuelnom prostoru jer najveći broj dece tamo i gubi vreme", rekla je Jonev.

"Stvaran svet je najveće bogatstvo"

Ona kaže da je lepo je koristiti društvene mreže i da u redu i igrati video-igrice u razumnim merama, ali da je stvaran svet nešto što je najveće naše bogatstvo i treba ga iskoristiti na najbolji mogući način. 

Povodom predloga da Vlada Srbije zabrani pristup "Darknet" sajtovima, Jonev je navela da je to teško tehnički izvodljivo, "ali ono što treba da uradimo jeste svakako da sprovedemo mnogo bolju kontrolu i ovog površinskog interneta". 

Pixabay

 

"Juče sam naišla na sajt koji se bavi prodajom i kupovinom stvari na internetu i to je poznati sajt gde može revolver da se kupi za 160 evra. Gde je odgovornost vlasnika sajta? Zašto je to postavljeno? Ko je taj ko prodaje? Ko je taj administrator koji je dozvolio postavljanje fotografije i šta ako dete kupi?", upitala je. 

Naglasila je da ne treba da zaboravimo da postoje TikTok izazovi koji odnose živote, da je svako treće dete žrtva nasilja na internetu i da je svako peto dete u Evropi bilo žrtva seksualnog iskoriščavanja na internetu. 

"To su podaci koji takođe treba da nas probude. Plaši me da li će ovo biti otvaranje Pandorine kutije, plaši me da ako sada nešto ne uradimo, da ovako nešto možemo očekivati i u budućnosti", kaže Jonev. 

Komentari (0)

Srbija