Sud u Hagu osudio Šalju, Januzija i Bahtijarija na zatvorske kazne zbog uticaja na svedoka
Komentari04/02/2025
-17:24
Specijalni sud u Hagu, na osnovu sporazuma o priznanju krivice, osudio je danas Hadži Šalju na tri godine, a Sabita Januzija i Ismeta Bahtjarija na po dve godine zatvora zbog uticaja na svedoka u postupku protiv bivših lidera tzv. OVK Hašima Tačija, Kadrija Veseljija, Redžepa Seljimija i Jakupa Krasnićija, za ratne zločine u AP KiM i u Albaniji 1998-99 godine.
Presude su donete u okviru sporazuma o priznanju krivice između Specijalizovanog tužilaštva i trojice optuženih, prema kome su oni priznali krivicu po optužbi za ometanje službenog lica u vršenju službene dužnosti i po optužbi za zastrašivanje u krivičnom postupku, što su dve od tri tačke optužnice koju je potvrdio sudija za prethodni postupak.
Treću optužbu, za ometanje službenog lica u vršenju službene dužnosti ozbiljnim pretnjama, tužilaštvo je povuklo 17. decembra 2024. godine, u okviru sporazuma o priznanju krivice.
Sva trojica optuženih priznala su da su bila deo grupe koja je obećavajući sticanje koristi pokušavala da navede jedno lice da odustane od svedočenja pred Specijalizovanim većima Kosova.
Konkretno, Sabit Januzi i Ismet Bahtijari su, postupajući po uputstvima Hadžija Šalje, posetili to lice u njegovoj kući 5. i 12. aprila 2023.
Optuženi su pristali da žrtvi učesniku u postupku isplate ukupno 500 evra na ime reparacija.
Specijalizovani tužilac Kimberli Vest (Kimberly West) pozdravila je izjašnjavanje o krivici sve trojice optuženih u predmetu Sabit Januzi i dr. kao "istorijsko" i "ključno za zaštitu integriteta postupaka" pri Specijalizovanim većima Kosova (SVK), saopšteno je iz tog Tužilaštva.
"Sporazumi o priznanju krivice su istorijski jer je to prvi put da su optuženi na SVK dobrovoljno priznali krivicu. Ovaj razvoj događaja je ključan za zaštitu integriteta postupaka u SVK, kao i korak napred za sprovođenje pravde na Kosovu", rekla je specijalizovani tužilac.
Dodala je da je njena kancelarija posvećena tome da se obezbedi da pravda ide svojim tokom, na osnovu činjenica i zakona.
"Tužilaštvo je vodilo istrage o zločinima protiv sprovođenja pravde kako bi obezbedilo da svedoci mogu da svedoče na sudu o krivičnim delima kojima su bili svedoci ili koje su doživeli, i to bez straha od zastrašivanja ili odmazde", istakla je Vest.
Kako je rekla, te istrage bile su od suštinskog značaja za napredak u svim drugim predmetima tužilaštva, a biće i dalje od najveće važnosti za rad Specijalizovanog tužilaštva.
Komentari (0)