Novih osam osumnjičenih pripadnika "Balkanskog kartela" uhapšeno u Srbiji - kako je izgledala poslednja akcija?
Komentari27/11/2024
-16:00
U Specijalnom sudu u Beogradu juče je odložen početak suđenja pripadnicima "Balkanskog kartela" koji su optuženi za međunarodnu trgovinu oko sedam tona kokaina. Suđenje je odloženo za 17. decembar, a razlog je nova jučerašnja akcija tokom koje je uhapšeno osam članova ovog kartela.
Prema saopštenju Tužilaštva za organizovani kriminal novih osam osumnjičenih uhapšeno je u zajedničkoj akciji sprske policije i Evropola i to nakon višemesečne zajedničke istrage sa policijama u Hrvatskoj i BiH. Oni su uhapšeni na području Beograda, Niša, Novog Sada i Sremske Mitrovice, i to zbog sumnje da su se bavili krijumčarenjem kokaina na međunarodnom nivou.
Tužilaštvo nije navelo puna imena, već inicijale i saopštilo da je ova međunarodna akcija rezultirala razbijanjem jedne od većih balkanskih kriminalnih organizacija i da su slobode lišeni D. M., B.P., M.P., B.V, N.B, D.N., I.C., D.Đ.
Kako su saopštili, oni se terete da su u periodu do 26. oktobra 2019. godine do 19. marta 2021. godine proizvodili i prodavali drogu. Naime, u saradnji sa Evropolom i policijama iz Hrvatske i BiH, srpska policija uspela je da identifikuje organizatore i pripadnike ovog klana, koji, kako se sumnja, stoji iza pošiljke od više tona kokaina koje su iz Ekvadora i Brazila stigle u Evropu.
Takođe, Balkanski klan se dovodi u vezu i sa zaplenom pola tone kokaina, koja je u Luci Ploče u Hrvatskoj zaplenjena u martu 2021. godine.
Tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je juče da je jedna osoba koja je državljanin Srbije uhapšena u Ekvadoru, jedna u BiH i jedna u Hrvatskoj koja se inače već u ovoj zemlji izdržavala kaznu zbog drugog krivičnog dela. Dve osobe su izbegle hapšenje, i za njima je raspisana potraga. Takođe, pripadnici ove organizovane kriminalne grupe M. L., M. J. i A. I., koji su u maju 2023. godine, već nalaze u pritvorskim jedinicama Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu.
Zaplenjena skupocena vozila, satovi i veća količina novca
Policija je prilikom pretresa stanova osumnjičenih članova pronašla oružje i veliku količinu municije, a zaplenjeno je i više skupocenih vozila, satova, kao i veća količina novca.
"Svojim doprinosom u ovoj uspešnoj međunarodnoj akciji, Ministarstvo unutrašnjih poslova još jednom je pokazalo posvećenost u borbi protiv organizovanog kriminala i potvrdilo status pouzdanog partnera policija u regionu i svetu", izjavio je ministar policije Ivica Dačić.
U međuvremenu, Euronews Srbija je nezvanično saznao da je među uhapšenima u Srbiji i Mladen Papović, v.d. direktora JGSP "Novi Sad".
Ovim povodom oglasio se i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić navodeći da je njegovo hapšenje jedan od dokaza da u Srbiji nema nedodirljivih. On je i dodao da nadležni pravosudni organi i institucije treba da utvrde da li je Papović kriv za delo zbog kojeg je priveden.
"Po informacijama koje trenutno imam, delo zbog kojeg je priveden Mladen Papović nije u vezi s obavljanjem javne funkcije i počinjeno je 2021. godine, kada Papović nije bio član Srpske napredne stranke i nije obavljao nijednu javnu funkciju u Novom Sadu. A pre imenovanja na dužnost kadrovskoj službi je dostavio urednu dokumentaciju i zvanična uverenja da nije kažnjavan, niti osuđivan, kao i da se protiv njega ne vodi krivični postupak niti istraga", napisao je Đurić na svom Instagram profilu.
Kako se kokain raspoređuje po Evropi?
Inače, Balkanski kartel godinama unazad privlači pažnju Evropola. Brojne evropske policije na razne načine pokušavaju da uoče i identifikuju pripadnike ovog kartela. Jedna od njih je i španska.
Naime, uključenost španske policije počela je u septembru 2020. godine kada su pripadnici ovih snaga presreli jedrenjak sa hrvatskom zastavom koji je išao na Kanarska ostrva i koji je prevozio tonu kokaina. Ispostavilo se da je čamac preuzeo pošiljku droge sa teretnog broda iz Gvinejskog zaliva.
I prošle godine se desila slična situacija. U jednoj velikoj akciji španske policije takođe je zaustavljen čamac koji je, kako se ispostavilo, prevozio oko 700 kilograma kokaina. U njemu je tada bila italijansko-hrvatska posada i oni su pokušali da prevezu kokain iz Brazila.
Evropol je nakon toga ukrstio obaveštajne podatke sa policijama evropskih zemlja. Ispostavilo se da u najmanje tri zemlje, među njima i Srbija, policije tragaju za istim ljudima.
Državljani zemalja Zapadnog Balkana su se u poslednjih nekoliko godina pokazali kao važne karike u lancu globalnog šverca kokaina.
Kako je Gardijan pisao u junu ove godine, španska Guardia Civil u saradnji sa evropskim policijama godinama unazad otkriva kako ova organizovana kriminalna grupa koristi logistička čvorišta u zapadnoj Africi i Kanarima za krijumčarenje kokaina iz u Evropu.
Kako navode, kada droga stigne u Evropu, ona se potom distribuira širom kontinenta koristeći centre u Belgiji, Hrvatskoj, Nemačkoj, Italiji i Španiji.
"Odatle su upravljali kontrolnim i komandnim centrima kriminalne mreže. Istrage u ovoj mreži identifikovala je značajnu pretnju – sposobnost kriminalnih aktera da blisko sarađuju i dugoročno raspoređuju kriminalne saradnike na lokacijama kako bi olakšali svoje velike operacije trgovine drogom", saopštila je ranije agencija za sprovođenje zakona EU.
Glavni igrači na evropskom tržištu kokaina grupe koje govore albanski
Evropol navodi da se saradnja između devet nacionalnih snaga, Brazila, Belgije, Hrvatske, Nemačke, Italije, Srbije, Španije, Turske i Ujedinjenih Arapskih Emirata pokazala ključnom za uklanjanje mreže.
Inače, prema poslednjem izveštaju Agencije za borbu protiv narkotika i kriminala pri Ujedinjenim nacijama (UNODC) o kojem je Euronews Srbija ranije pisao, Severna Amerika i Zapadna i Centralna Evropa se vode kao neka od najvećih tržišnih destinacija kokaina.
Kao glavni igrači na evropskom tržištu kokaina ističu se grupe koje govore albanski, ali je, kako se dodaje, primetan sve veći nivo saradnje između kriminalnih mreža koje čine akteri različitog etničkog porekla.
Kako je albanska mafija "osvojila" podzemlje Velike Britanije?
U poslednjih nekoliko meseci, britanski mediji su neprekidno izveštavali o rastućem uticaju albanske mafije u kriminalnom podzemlju Velike Britanije.
Ova tema postala je predmet žustrih rasprava i analitičkih članaka, koji istražuju kako organizovani kriminal koji vode Albanci, iz Albanije i Kosova i Metohije, pronalazi načine da infiltrira u različite sektore podzemlja - od trgovine drogom i oružjem do trgovine belim robljem i prostitucijom.
Prema izveštaju UNODC-a, zahtevi za nabavku kokaina u svetu su sve veći, a gajenje biljke koke i proizvodnja kokaina bili su na rekordnim nivoima 2021. godine.
Za samo četiri godine, od 2013. do 2017, uzgoj se udvostručio, dostižući vrhunac 2018. godine, a nakon korone ponovo je došlo do naglog porasta 2021. godine. Paralelno sa tim i organi reda zaplenjuju veće količine kokaina, a poslednjih godina prisutan je trend rasta zaplena u većini regiona.
Objašnjava se da je jugoistočna Evropa vremenom postala jedna je od ulaznih tačka za kokain na evropskim tržištima.
Kada je reč o srpskim kriminalnim grupama, u izveštaju UNDOC-a navodi se da one obezbeđuju prisustvo u zemljama u kojima se proizvodi kokain. Organizovane kriminalne grupe sa Balkana glavni su akteri trgovine velikim količinama kokaina u istočnoj Evropi, navodi se u izveštaju.
"Posebno se čini da srpske kriminalne grupe imaju dugu aktivnost u trgovini kokainom iz Ekvadora na Balkan", stoji u izveštaju. Srbija se, između ostalih zemalja, pominje i kada je u pitanju trgovina kokainom iz Kolumbije i Perua. Kako dodaju, srpske kriminalne grupe, ali i albanske, uglavnom snabdevaju i manje istražena tržišta u Istočnoj Evropi.
Na koji način zarađuje i funkcioniše Balkanski kartel?
Kriminalni kartel je sofisticirani savez višestrukih kriminalnih organizacija i ćelija koje dugo sarađuju i koje su pod vođstvom šefova u nekoliko zemalja. Mediji i agencije za sprovođenje zakona, uključujući i Evropol, često pominju dominaciju "Balkanskog kartela", kome glavni prihod dolazi od trgovine drogom, piše sajt Global initiative koji je nezavisna organizacija civilnog društva sa sedištem u Ženevi.
Naime, prema njihovim navodima, kriminalni kartel proizvodi, transportuje i distibuiše drogu uz pomoć članova svojih organizacija širom sveta koje blisko sarađuju sa određenim kartelima. Takođe, njihov posao je i da peru novac od trgovine drogom.
"Balkanski kartel" bi prema pisanju ovog sajta bio "veza kriminalnih organizacija iz Albanije, BiH, Bugarske, Hrvatske, Grčke, Kosova, Crne Gore, Severne Makedonije, Rumunije, Srbije".
Organizacije imaju čvrstu hijerarhijsku strukturu i svoje vođe, a indicije govore da oni nisu ujedinjeni već da sarađuju do određenog nivoa, dok se u nekom drugom nivou doživljavaju i kao suparnici.
Takođe, Global initiative piše da "Balkanski kartel" uglavnom deluje u svojevrsnoj "jugosferi" kriminala. Obično pokazuju atribute kriminalnih mreža koje su uključene u nezakonitu trgovinu robom, ali nemaju teritorijalnu kontrolu ili bilo koje druge karakteristike mafijaških grupa. Obično su transnacionalne i sarađuju preko granica etničkih grupa.
Prema pisanju ovog sajta, među njima postoji i suparništvo u vidu rivalstva, pa tako klan iz Crne Gore često kao svoje suparnike gleda Albance.
Grupe sa Balkana su takođe efikasne i u radu sa kolegama van regiona, na primer dobro su povezane sa dobavljačima kokaina u Latinskoj Americi ili distributerima u Zapadnoj Evropi. Ukratko, većina organizovanih kriminalnih grupa na Balkanu deluje u više kriminalnih mreža.
Komentari (0)