Ljubav entuzijasta pokreće trke na beogradskom hipodromu: Najstariji sportski objekat u prestonici jedva opstaje
Komentari16/04/2022
-18:47
Topot kopita ovog vikenda je ispunio Hipodrom Beograd – najstariji sportski objekat u prestonici, čime je počela još jedna sezona konjačkih trka, koja se organizuje zahvaljujući entuzijastima. Ljubitelji ovog sporta prikupljaju dobrotvorne donacije i na taj način sami nastavljaju tradiciju staru 160 godina.
Ove godine je to prvi put stavljeno u "pravnu formu", pa su se organizatori ujedinili u udruženje BRC, odnosno "Belgrade Racing Club".
"BRC se zapravo bavi sada organizacijom trka. Zanimljivo je da ćemo ove godine imati 100. Srpski galopski derbi", ističe za Euronews Srbija Petar Strugar, predsednik osnivačke skupštine BRC.
Na ovom mestu, kraj Careve ćuprije, topot konja čuje se od 1914. godine. Hipodrom Beograd kroz minule decenije menjao je vlasnike – godine 1999. izgorela je tribina, 2006. preduzeće odlazi u stečaj, da bi se godinu dana kasnije našlo u rukama Grada, kao JP, dok sam prostor od 24 hektara pripada državi.
Za razliku od slavnih vremena kada je preduzeće brojalo više desetina zaposlenih, danas je preostalo samo četvoro koji zajedno sa BRC timom daju sve od sebe da ovaj sport opstane.
Veljko Rosić, trenutni direktor JP hipodrom Beograd ističe da je njegova pozicija izuzetno specifična.
"Prvo stanje u kom smo našli hipodrom je bilo jako loše, moralo je mnogo stvari da se završi, nije bilo dovoljno sredstava za ulaganje, a pored toga što morate da znate ekonomsku struku, finansije, računosvodstvo, morate da znate dosta o agrokulturi, mašineriji koja radi u poljoprivredi, i ono što je najbitnije – morate dosta zati o konjima i o konjičkom sportu", navodi za Euronews Srbija Rosić.
U najtežim godinama, kada trkalište u prestonici nije imalo ni vodu, primat u galopskom sportu preuzeo je hipodrom u Šapcu. Mišljenja o trenutnoj situaciji su podeljena, neki tvrde da je Šabac centar srpskog galopa, dok drugi i dalje veruju da je Beograd nezamenjiv.
"Prošle godine smo imali podršku države, zahvaljujući državi uspeli smo da održimo sezonu. Ove godine imamo saradnju sa Arena Sportom i mislim da uz njihovu pomoć možemo da privučemo veći broj sponzora koji će finansirati trkačku sezonu. Ovaj sport je tradicionalan u Srbiji. Najbolji smo u ovom sportu od Beča do Istanbula, tako da mislim da možemo da napravimo još veće I bolje rezultate", kaže Andrija Jovićević, predsednik Srpskog galopskog saveza.
Ove sezone biće održano ukupno 35 trkačkih dana u Srbiji, od toga osam u Beogradu. Registrovano je više galopskih grla nego prethodnih godina, a pojačanje od 50 novih uzdanica stiglo je iz inostranstva. To bi trebalo da poboljša kvalitet nadmetanja i pruži sezonu koja će se pamtiti.
Komentari (0)