Benksijev mural sa gimnastičarkom osvanuo na granatiranoj zgradi u Borodjanki
Komentari12/11/2022
-17:42
Poznati ulični umetnik Benksi predstavio je najnoviji rad na zgradi uništenoj granatiranjem u Ukrajini.
Benksi je na Instagramu postavio sliku umetničkog dela, gimnastičarke koja radi stoj na rukama preko ruševina, u Borođanki.
Murali su se pojavili i u ukrajinskom glavnom gradu Kijevu i okolini, što je pokrenulo spekulacije da anonimni umetnik radi u zemlji razorenoj ratom, piše BBC.
Umetnik je objavio tri slike murala gimnastičarki na ostacima zidova koji su ostali posle ruskog granatiranja, sa kratkim natpisom „Borodjanka, Ukrajina".
Drugi mural u Borodjanki, za koji nije potvrđeno da je Benksijevo delo, prikazuje čoveka koji liči na Vladimira Putina, oborenog tokom džudo meča sa dečakom. Ruski predsednik ima crni pojas u džudou i poznato je da je poštovalac borilačkih veština.
Treće umetničko delo za koje se čini da ga je naslikao Benksi prikazuje ritmičku gimnastičarku, koja nosi ogrlicu na vratu i nastupa sa trakom na vrhu zjapeće rupe na bočnoj strani zgrade u Irpinu.
Četvrto delo, koje takođe podseća na Benksijev prepoznatljiv stil sa sprejom u bojama, prikazuje dvoje dece kako sede na metalnoj zamci rezervoara i koriste je kao klackalicu naslikanu na betonski odbrambeni blok u Kijevu.
Borodjanka je bila jedno od mesta koja su najteže pogođena ruskim granatiranjem Ukrajine neposredno posle invazije 24. februara.
Ruski vojnici okupirali su grad, udaljen oko 48 kilometara severozapadno od Kijeva, u prvim nedeljama rata, da bi ga u aprilu oslobodila ukrajinska vojska.
Kada je grad ponovo osvojen, Džeremi Bouen, međunarodni urednik BBC Njuza i veteran ratnog novinarstva, rekao je da je uništenje koje je izazvalo rusko granatiranje Borodjanke bilo najgore što je dotad video u Ukrajini.
U ovom gradu, koji se nalazi na periferiji Kijeva, okupacione ruske trupe izvršile su navodno jezivi masakr stotina civila.
Benksi je jedan od najpoznatijih svetskih umetnika - a i dalje je anoniman. Stekao je slavu radeći grafite sa šablonskim dizajnom oko Bristola početkom 1990-ih. Tokom godina, njegova dela su se pojavila i u Parizu, Njujorku i Park Sitiju, u Juti.
Mediji ga često opisuju kao „neuhvatljivog" i „tajnovitog". Ovaj „gerilski ulični umetnik" ima armiju obožavalaca među kojima su i neke od najpoznatijih svetskih zvezda.
Komentari (0)