Aktuelno iz kulture

Poruka Kang Sue-jin za Svetski dan igre: Verujem da treptaji naših krila daju nadu srcima i ulivaju hrabrost

Komentari

Autor: Euronews Srbija

29/04/2022

-

10:08

Poruka Kang Sue-jin za Svetski dan igre: Verujem da treptaji naših krila daju nadu srcima i ulivaju hrabrost
Kang Sue-jin - Copyright EPA/YONHAP

veličina teksta

Aa Aa

Pre tačno 40 godina, Svetska alijansa za umetničku igru (World Dance Alliance) u okviru Međunarodnog pozorišnog instituta pri UNESCO-u (ITI UNESCO), pokrenula je obeležavanje Međunarodnog dana igre. Izabran je 29. april, datum rođenja Žana Žorža Novera (1727-1810), začetnika moderne igre.

Planetarna proslava jedinstvene umetničke discipline, počiva na univerzalnosti jezika koji prevazilazi sve političke, kulturne i etničke granice, pružajući mogućnost ujedinjavanja ljudi oko zajedničkog i neponovljivog iskustva - igre.

Svake godine, po jedan slavni koreograf ili igrač upućuje poslanicu koja kruži svetom. Autora biraju Svetska alijansa umetničke igre i izvršni odbor Međunarnodnog pozorišnog instituta pri UNESCO-u. Poruka se prevodi na sve jezike sveta.

Zahvaljujući Beogradskom festivalu igre, mnoge autore je publika u Srbiji imala priliku da upozna. To su Jirži Kilijan, Akram Kan, Tvajla Tarp, Sidi Larbi Šerkauji, Murad Merzuki, Mats Ek, Magi Maren, Vilijam Forsajt…

Autorka poslanice za Svetski dan igre 2022 godine, je balerina i direktorka Nacionalnog baleta Koreje, Kang Sue-jin, čiju poruku prenosimo u celosti:

"Katastrofa zvana Kovid-19 zaustavila je život kakav smo dobro poznavali i učinila da usred tragedije dobijemo vreme za preispitivanje značenja igre i igrača.  

U dalekoj prošlosti, igra je bila primarno sredstvo izražavanja i komunikacije putem gestova. Razvijajući se kao scenska umetnost, postigla je umeće da gane dušu i inspiriše publiku.

Igra je umetnost trenutka, koju je teško vratiti u prvobitni oblik kada je završena, baš zato što je nastajala u sinergiji tela i duše. Igru čine efemerni momenti, pa su igrači predodređeni da budu u pokretu zauvek.

Ipak, Kovid-19 je ograničio, pa čak i zaustavljao igru u njenom originalnom obliku. Iako se situacija popravlja, predstave i dalje podležu mnogim ograničenjima. Ovo čini da negujemo dragocena sećanja na vreme kada su igra i igrači blistali poput dragulja, prenoseći ljudske želje i strepnje, volje i nade u život, čineći lepšim naš svet.

Slično tome, važno je podsetiti se da je nakon teških bolesti i nemilih događaja u Evropi, balet `Žizela` koji prikazuje ljubav jaču od smrti, izveden u Operi u Parizu, 1841. godine. To je bio snažan umetnički odgovor. Od tada je ovaj balet izvođen širom sveta da uteši i ohrabri ljudske duše koje je opustošila pandemija i strah od bolesti. To je i moje razumevanje umetnosti koje je dobilo smisao u predstavi o Žizeli, slaveći veličanstveni duh balerine koja pokušava da pobegne od težine zemaljskih nevolja.

Kao igrači, mi verujemo da treptaji naših krila daju nadu srcima onih koji vole umetnost i ulivaju hrabrost dovoljnu da se prevaziđe i ova pandemija. Moje srce već počinje da udara!"

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak