"Pletem zlatne niti kolektivnog nesvesnog": Ivana Ranisavljević kroz izložbu "Tuđe kože" oslikava položaj žena u društvu
Komentari24/01/2025
-22:42
Izložba Ivane Ranisavljević u galeriji "Podroom" Kulturnog centra Beograda, pod nazivom "Tuđe kože" govori o ženskim pravima i položaju žene u društvu. Izloženi radovi nastali su tokom četvorogodišnjeg istraživanja umetnice koja je na ovaj način pripremala doktorski rad na Fakultetu likovnih umetnosti.
U poslednjih 15 godina izvela je na desetine performansa u Italiji, Poljskoj, Estoniji, kao i u Beogradu i u dvorištu porodične kuće nedaleko od Lazarevca. Postala je prepoznatljiva po tome što svoje telo tretira kao slikarsko platno.
Performans "Zašivanje usta", koji oslikava način na koji su žene ućutkivane kroz istoriju, publika je emotivno doživela na otvaranju izložbe. U galeriji "Podroom" se, međutim, mogu videti i njeni drugi radovi.
"Ona je inače prepoznata na lokalnoj umetničkoj sceni kao osoba koja je najpre bavi telesnim performansom tako da će publika imati priliku da se suoči sa jedinstvenom ambijentalnom instalacijom koja je satkana od fragmenata različitih video i foto materijala koje je Ivana proizvela u prethodne četiri godine", objašnjava Vladimir Bjeličić, kustos Kulturnog centra Beograda.
Pripremajući svoj doktorski rad na Fakultetu likovnih umetnosti, Ivana se bavi pitanjem nasleđa, uloge žene u društvu, ženskih prava. Tako, na primer, publika može da vidi instalaciju koja je deo rada "Antitelo klana" i pokazuje koliko kao pojedinci zavisimo od rodbinskih i porodičnih odnosa.
"Pletem zlatne niti kolektivnog nesvesnog", ističe Ranisavljević.
"Htela sam da ukažem na težnje klana, odnosno porodičnog stabla, da svaki budući naraštaj oblikuje prema svojim uverenjima i učenjima, a koja ne moraju biti ispravna", dodaje umetnica.
Pažnju privlači i belo platno, na kome su rukom izvezene poruke koje govore o diskriminaciji žena u društvu.
"'Jalova, raspuštenica, usedelica, kalaštura, babadevojka'... To su reči koje opisuju žene, ali ne postoji pandan za muški rod", kaže autorka.
Tu su fraze poput: "Ljubav boli", "Ženska glavo", "Žensko dete- tuđa kuća", "Pomaže li ti muž"...
"Najteže su mi one koje govore fizičkom i seksualnom nasilju nad ženama", ističe Ranisavljević.
Poruke koje su pisali posetioci njenih izložbi Ivana je izvezla crvenim koncem. I to ne slučajno. Kaže da crveno govori o strasti, agresiji i ljubavi.
"Crvena je alarmantna boja i čitavo ovo platno jeste alarmantno, jer govori o jednoj dijagnozi patrijarhalnog društva koje negativno utiče na žene i sve ostale. Moji umetnički radovi govore ne samo za mene, već i za druge žene", kaže Ivana, dodajući da želi da sve one puste svoj glas.
Publika svaki od radova može da doživi na svoj način, a za one kojima trebaju dodatna pojašnjenja biće organizovano i stručno vođenje kroz izložbu, koja je inače otvorena do 15. februara.
Komentari (0)