Izložba posvećena umetniku Jovanu Kratohvilu autorke Lidije Ham-Milovanović otvorena u Narodnom muzeju Srbije
Komentari15/11/2024
-21:13
Retrospektivna izložba "Jovan Kratohvil: Kompozicija 100/24" autorke Lidije Ham-Milovanović, otvorena je večeras povodom stogodišnjice umetnikovog rođenja, u Narodnom muzeju Srbije.
"Postavka pruža uvid u specifičan put umetnika koji je bio majstor svog zanata. Njegova umetnička praksa nije bila samo profesija, već i životno ubeđenje", istakao je Bajić.
On je dodao da je Kratohvil težio stvaranju nečeg novog, nečeg što do tada nije postojalo.
"Kod svojih studenata budio je strast prema umetnosti. Ova izložba predstavlja plod te vere u inovativni doprinos profesora Kratohvila", zaključio je Bajić.
Direktorka Narodnog muzeja Srbije Bojana Borić-Brešković naglasila je značaj izložbe za kulturu Srbije.
"Povodom stogodišnjice umetnikovog rođenja, Narodni muzej objedinjuje njegova najvažnija dela. Ovo je jedinstvena prilika za neposredan susret sa zaveštanjem Jovana Kratohvila.
Verujemo da će posetioci steći dublji uvid u njegov stvaralački opus", rekla je Borić-Brešković.
Autorka izložbe Ham-Milovanović, naglasila je značaj dugogodišnjeg istraživačkog rada koji je prethodio ovoj postavci.
"Ponosna sam što se izložba otvara upravo ovde. Ovo je svojevrsni dug umetniku i njegovom doprinosu kulturi", rekla je autorka.
Ona je ranije izjavila da je Kratohvil verovao kako "umetnikova ideja može biti izražena samo skulpturom, dok reči nisu dovoljne".
"On je smatrao da umetnost treba da komunicira jezikom forme i materijala, izvan granica verbalnog izraza", objasnila je Ham-Milovanović.
Postavka obuhvata sto artefakata, među kojima su 65 skulptura izrađenih od različitih materijala poput gipsa, kamena, bronze, nerđajućeg čelika i hladno livenih materijala.
Pored skulptura, izloženi su i dokumenti o javnim spomenicima, 10 grafika, 10 crteža, pet gvaš slika na papiru i sedam slika na platnu.
Većina radova potiče iz porodične kolekcije Kratohvil, ali su prikazana i dela iz fundusa Narodnog muzeja Srbije, Muzeja savremene umetnosti i Muzeja Jugoslavije.
Tu su i dela iz drugih institucija poput Fakulteta likovnih umetnosti, Narodnog muzeja Šumadije, Savremene galerije Zrenjanina i Muzeja Cepter.
Komentari (0)