Evropa

Da li se Albanija bliži članstvu u EU: Prvo otvoreno poglavlje posle 14 godina

Komentari

Autor: Euronews Srbija/Anđelka Ćup

04/04/2025

-

09:03

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Albanija je pored samoproglašenog Kosova, najsiromašniji deo Evrope, kaže se u izveštaju Međunarodnog monetarnog fonda. I pored toga, kao i visokog stepena korupcije, po podacima "Transparency International-a", zatim visokog broja ilegalnih migranata, kao i ugroženosti slobode medija, kako tvrde Reporteri bez granica, čini se da je po novoj metodologiji proširenje, ova zemlja sve bliže članstvu u Evropskoj uniji.

Četrnaest godina od dobijanja statusa kandidata, Albanija je prvo pregovaračko poglavlje, otvorila tek 15. oktobra prošle godine.

"Veoma smo odlučni da uspešno ispunimo veoma ambiciozni cilj završetka pregovora do 2027. godine, a moja ambicija, naša ambicija je da Albanci u ovoj deceniji dobiju pasoš EU i da, kad slete na evropske aerodrome, mogu da uđu iz tog koridora sa zvezdicama, a ne iz onog drugog koridora gde piše - ostali", rekao je Edi Rama, premijer Albanije.

Euronews Srbija

 

"Došla sam ovde da dam punu podršku vašim ambicioznim ciljevima, za koje mi je moj tim rekao da su realni, a ne samo ambiciozni. I kada kažete da želite da se pregovori završe do kraja 2027. godine i da ste na dobrom putu, potvrđujem da smo na dobrom putu. I sigurna sam da će uz sve reforme koje sprovodite, to biti moguće", rekla je Marta Kos, evropska komesarka za proširenje.

Vodeći opozicionar i bivši predsednik Albanije Sali Beriša kaže da njegova zemlja ne ispunjava uslove za put u Brisel, najviše, kako kaže, zbog loše vladavine prava. Stejt department u najnovijem izveštaju tvrdi da korupcija, slaba vladavina zakona i nezaposlenost podstiču trgovinu drogom u ovoj zemlji, ali…

Euronews Srbija

Erion Muća

"Albanija je odlučila da postane faktor, predlaganjem određenih olakšica zemljama EU, kao što je prijem imigranata iz Italije, ali i nastojanjem albanske vlade da makar malo poboljša poslovnu klimu u načinu oporezivanja preduzeća i olakšavanje nekih procedura za strane investitore u Albaniji", kaže Erion Muća, politički analitičar.

A olakšan je i pristup NATO aviona regionu, otvaranjem baze na jugu Albanije, koja prvi put neće biti vlasništvo zemlje domaćina. Na Zapadnom Balkanu, samo se u Tirani može studirati na Evropskom koledžu, a imaće uskoro i kancelariju Evropskog parlamenta. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa