Evropa

Zemljotresi na Santoriniju upalili alarm: "Zemlja nam šalje signale, postoji nekoliko mogućih scenarija"

Komentari

Autor: Euronews Srbija

07/02/2025

-

22:09

Zemljotresi na Santoriniju upalili alarm: "Zemlja nam šalje signale, postoji nekoliko mogućih scenarija"
Tanjug/AP/Petros Giannakouris - Copyright Tanjug/AP/Petros Giannakouris

veličina teksta

Aa Aa

Dva zemljotresa jačine 5 stepeni i 4,5 stepena Rihtera pogodila su grčko ostrvo Santorini, saopštio je Evropski mediteranski seizmološki centar. Grčka vlada proglasila je vanredno stanje na ostrvu, koje će biti na snazi do 3. marta. Poslednjih nekoliko dana zabeleženo je 7.700 zemljotresa, a evakuisano je više od 10.000 stanovnika i turista. Premijer Micotakis posetio je Santorini i najavio pomoć. O dešavanjima na Santoriniju za Euronews Srbija je govorio Vladica Cvetković, vulkanolog sa Rudarsko-geološkog fakulteta.

Iako znamo da je ostrvo Tira, ili Santorini, vulkanskog porekla, manje je poznato da je u pitanju vulkan koji je aktivan, iako u mirovanju.

"Ono što se danas tamo događa jeste izuzetno pojačana seizmička aktivnost, koju naše koleginice i kolege iz Grčke još uvek ne uspevaju da pročitaju kako treba. Svi vidimo da se na svakih pet minuta događa zemljotres, ali čak i onu elementarno - da li je to vezano za prethodnicu vulkanske erupcije ili prethodnicu nekog jačeg zemljotresa, ili će se smirivati tlo kako vreme bude išlo, ne možemo da odredimo. Trenutno je pokušaj čitanja tog signala koji nam šalje zemlja takav da imamo neke scenarije", kaže i nastavlja:

Euronews

 

"Dakle, najbolji scenario bi bio da, koliko god da traje ova seizmička aktivnost, polako jenjava i da se prekine, te da se tamo narod vrati svojim kućama. Nažalost, njima je sada najteže. Drugi scenario je da se radi o jednoj prethodnici vulkanske erupcije, zato što je taj vulkan u svojoj geološkoj prošlosti radio izuzetno burno i neke od njegovih, mogu da kažem, normalnih erupcija bile bi nepodnošljive za taj region, a čak bi neki efekti mogli biti i globalni."

Cvetković je objasnio korelaciju zemljotresa i vulkanske aktivnosti.

"Taj region je pogođen i jednom i drugom aktivnošću. On je i seizmički aktivan i aktivan je u vulkanskom smislu. Naš region je seizmički manje aktivan, tako da vulkanskih pojava nema. Upravo zato je problem danas razdvojiti tu seizmičku aktivnost koja se dešava i odlučiti da li je ona vezana za jednu ili za drugu. Dakle, po jednom scenariju bi bila i varijanta da se očekuje zemljotres koji, prema proračunima, ne bi trebao da bude veći i snažniji od 6 i nešto stepeni na Rihterovoj skali. Znači, za sada se ispituju različiti scenariji od strane naših koleginica i kolega", objašnjava on.

Cvetković ukazuje i na još jedan vulkan koji se nalazi dvadesetak kilometara od Santorinija.

"I ovde moram da kažem još jednu stvar – da je trenutno u fokusu vulkan koji se nalazi nekih 20 kilometara severoistočno od Santorinija, vulkan Kolumbo, koji je takođe radio u geološkoj prošlosti veoma burno i ne bi bilo dobro čak ni da se on probudi. Prema onome što sam ja video, seizmičke signale, odavde, sa mesta gde se oni mere i vrši njihova procena, meni se čini da bi moglo doći do podvodne erupcije u tom predelu gde se nalazi vulkan Kolumbo", navodi Cvetković

On dalje govori o trusnoj aktivnosti i njenoj retkoj pojavi u pogledu broja potresa i njihovih intenziteta:

"To je zaista jedna relativno retka pojava, zato što ovde imamo kombinaciju učestalosti i snage. Znate, vi imate već nekoliko godina dešavanja u jugozapadnom delu Islanda, gde se isto tako dešavaju tremori, najavljuju se erupcije, erupcije se i dešavaju. Dakle, jedan grad je iseljen skoro dve godine, Grindavik", kaže on i nastavlja:

"Međutim, ova kombinacija, da imate zemljotrese koji se približavaju i prelaze pet stepeni, to nije toliko često. Zbog toga oni koji vrše monitoring smatraju da se ovde radi samo o tektonskom događaju, da neće biti nikakve veze sa vulkanizmom, jer je ta kombinacija o kojoj sam govorio atipična za same vulkanske procese. Ali, kao što sam rekao, priroda je nepredvidiva i mi moramo da sačekamo dalji razvoj situacije."

Celo gostovanje pogledajte u klipu na početku teksta

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa