Evropa

Pobednici i gubitnici 2024. godine: Kako su lideri EU prošli kroz turbulentan politički period?

Komentari

Autor: Euronews

30/12/2024

-

21:31

Pobednici i gubitnici 2024. godine: Kako su lideri EU prošli kroz turbulentan politički period?
Pobednici i gubitnici 2024. godine: Kako su lideri EU prošli kroz turbulentan politički period? - Copyright Tanjug/AP/Geert Vanden Wijngaert

veličina teksta

Aa Aa

Turbulentna godina za nama donela je mnoge političke šokove. Ko je najbolje iskoristio ovu situaciju za sticanje uticaja u Evropi?

Izbori od Pariza do Bukurešta, rat u Evropi koji i dalje traje, razočaravajući ekonomski rezultati, šokantna pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD - samo su neki od političkih izazova koji su obeležili 2024. godinu. Neki političari su uspeli da ove okolnosti okrenu u svoju korist i steknu uticaj u Briselu – dok su drugi ostali zatečeni.

Euronews analizira ko su pobednici a ko gubitnici u ovoj godini?

Pobednici

Donald Tusk

Poljska, koja je dugo bila "nevaljalo dete" EU, ponovo je u centru pažnje zahvaljujući vođstvu Donalda Tuska.

Kao vodeći član Evropske narodne partije kojoj pripada i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, Tusk je blisko povezan s Briselom po ključnom pitanju Ukrajine. Obećao je da će Poljsku vratiti u okvir EU nakon što je partija Pravo i pravda "uzdrmala" EU reformama pravosuđa.

Tusk se suočava sa unutrašnjim napetostima. Iako su njegovi desničarskri rivali popularnost otkako su u decembru 2023. smenjeni s vlasti, oni ga i dalje prate us topu. Međutim, Tusk je uprkos tome uspeo da ostvari zanačajan uticaj u Briselu.

profimedia

 

Jedna od prvih odluka nove Komisije, samo nekoliko dana nakon što je preuzela dužnost, bila je odobravanje Tuskove kontroverzne mere o suspenziji azilantskih pravila, što praktično dozvoljava odbijanje migranata na granicama.

Pedro Sančez

Iako s druge strane političkog spektra, španski premijer Sančez, zajedno s Tuskom, deluje kao jedan od stabilnijih centrističkih lidera Evrope (relativno gledano).

Iako su glasači u junu poslali antiestablišmentsku poruku na evropskim izborima, njegovih 20 poslanika u Evropskom parlamentu ostalo je uglavnom netaknuto. Uprkos tome što je na vlasti od 2018, njegov blok je i dalje jedan od najjačih među Socijalistima.

Sančez je uspeo da to pretvori u uticaj u Briselu. Nakon što je njegova ministarka finansija, Nadija Kalvinjo 2023. preuzela vodeću poziciju u Evropskoj investicionoj banci, uspeo je i da osigura jednu od najpoželjnijih pozicija u Evropskoj komisiji. Tereza Ribera sada vodi antimonopolske i klimatske politike EU.

Tanjug/AP Photo/Manu Fernandez

 

Mario Dragi i Enriko Leta

Ova dvojica bivših italijanskih premijera možda više ne učestvuju u Evropskom savetu, ali i dalje imaju značajan uticaj na rad Brisela.

Ove godine objavili su uticajne izveštaje o slabom ekonomskom rastu Evrope, zaostajanju za SAD-om, i predložili mere poput novog fonda za subvencije i smanjenja regulative.

Ove poruke su jasno odjeknule i uključene su u opise poslova novih evropskih komesara, dok Trampove carine dodatno pojačavaju značaj ekonomskih reformi.

Gubitnici

Emanuel Makron

Po svim merilima, francuski predsednik je imao katastrofalnu godinu. Njegovi desničarski rivali, Nacionalni front, osvojili su 30 od 81 mesta na junskim evropskim izborima. Vanredni izbori koje je raspisao rezultirali su gubitkom centrističke većine u Narodnoj skupštini.

Prvi pokušaj formiranja vlade, pod vođstvom Mišela Barnijea, propao je, a nije jasno da li će njegov naslednik, Fransoa Bajru, biti uspešniji, posebno dok je pod pritiskom Brisela da smanji jedan od najvećih deficita u evrozoni.

Tanjug AP/Sarah Meyssonnier/Pool via AP

 

Olaf Šolc

Nemački kancelar se suočava s tenzijama unutar svoje koalicije, koja uključuje njegovu Socijalističku partiju, Zelene i FDP. Ove tenzije često se prelivaju na Brisel.

Nemačka, tradicionalno motor EU, sada se smatra nepouzdanim partnerom zbog čestih promena stava o zakonima EU, što je uzrokovalo krizu poverenja.

Tanjug/AP/Markus Schreiber

 

Klaus Johanis

Za predsednika Rumunije problem nije toliko odlazak s funkcije nakon dva mandata, već neizvesnost oko onoga što dolazi.

Nakon što su predsednički izbori iz novembra poništeni zbog stranog mešanja, zemlja prolazi kroz političku nestabilnost.

Tanjug/AP

 

Lideri koji su u centru pažnje

Mark Rute

Nakon 14 godina kao premijer Holandije, Rute je preuzeo vođstvo NATO-a. To je prestižna, ali izazovna uloga, dok Alijansa balansira između unutrašnjih i spoljašnjih pritisaka.

Tanjug/AP/Virginia Mayo

 

Viktor Orban

Mađarski lider, uprkos protivljenju Brisela, nastavlja da koristi veto na ključne politike i gradi saveze s desničarskim partijama u EU.

Tanjug/AP/Denes Erdos

 

Kir Starmer

Pobedom na izborima u Velikoj Britaniji u julu, Starmer je obećao da će popraviti odnose s EU, ali zasad oprezno balansira između domaćih i evropskih očekivanja.

Tanjug/AP/Ben Whitley/PA

 

Komentari (0)

Evropa