Rusi aktivirali novi front: Dok "kotlovi" ključaju u Donbasu, kruže priče o spektakularnom, ali jako rizičnom desantu
Komentari26/12/2024
-18:00
Borbe u Ukrajini na samom kraju ove godine obeležili su ruski proboji u pokrovskom sektoru fronta, "operativna" opkoljavanja ukrajinskih trupa u okolini Kurahova i Velike Novoselke, pokušaji Rusa da odseku Ukrajince u Kursku i istisnu ih, spori proboji ka reci Oskol u Harkovskoj oblasti, a zadnjih nekoliko dana aktivacija fronta u Hersonskoj oblasti, oko reke Dnjepar.
Ukrajinski projekat za mapiranje bojišta Deep State javlja da su kritične tačke sela Novi Komar, severno od Velike Novoselke, i Neskučno na jugu ovog naselja koje je već opkoljeno sa tri strane i na korak od presecanja jedinog preostalog puta na zapad.
Deep state (DS) navodi da Rusija pokušava da popuni pešadijom položaje u Novom Komaru, koji je tačno na putu ka severu, i utvrdi ih. Inače, prethodnih dana je ovo selo više puta prelazilo iz ruku jednih u ruke druge strane.
"Sledeća tačka na koju neprijatelj obraća pažnju je Neskučno“, piše DS i dodaje da ruska vojska takođe pokušava da napreduje ka autoputu Guljajpolje-Boljšaja Novoselka.
Što se tiče istočne strane Velike Novoselke, tu Rusi ubrzano kopaju utvrđenja i popunjavaju ih pešadijom.
Velika Novoselka je bila jedno od ključnih logističkih čvorišta iz kojeg je krenuo jedan krak propale Zaporoške ofanzive ka obali Crnog mora prošle godine. Ukrajina je zauzela nekoliko sela južno, uz reku Mokri Jal, ali je Rusija sada preokrenula te dobitke i uspela da opkoli neprijateljske trupe u Makarovki, odakle se ukrajinski garnizon, prema ukrajinskim izvorima, probio i povukao. Posle toga su pala dva sela Storoževe i Blagodatne odakle se bitka preselila na Neskučne.
Velika Novoselka je takođe postala veoma bitna nakon pada grada tvrđave Ugledar, jer je sada poslednja velika prepreka prodoru ruske vojske zapadno u Dnipropetrovsku oblast, u kojoj do sada nisu vođene bitke. Ruske trupe prišle su na oko 7,5 kilometara od granice te oblasti, što znači da bi uskoro mogle da prošire okupaciju na još jedan region i iskomplikuju političku poziciju Kijeva pred pregovore.
Što se grada Kurahova tiče tu je Rusija osvojila skoro ceo stambeni deo i pokušava da zauzme industrijski sektor zapadno od urbanog dela grada. Ukrajinski vojni Telegram kanal Petrenko_IHS javlja na osnovu izveštaja sa terena da Rusi napreduju kroz šumski pojas na zapad ka fabrici za preradu otpadnih voda.
Jedan od najvećih ruskih vojnih Telegram naloga Rybar je sinoć napisao da su borci 5. odvojene motorizovane brigade zauzeli većinu stambenih kvartova u gradu, gde je istovremeno podignuto pet ruskih zastava.
Sada je, prema Rybar-u, stambeni sektor u potpunosti pod ruskom kontrolom, a prisustvo ukrajinskih formacija primetno je samo u industrijskoj zoni i u Kurahovskoj termoelektrani.
"S obzirom na tempo napredovanja ka severu i jugu grada, treba očekivati da će se opkoljenje zatvoriti u bliskoj budućnosti", piše Rybar.
Inače, ukrajinske trupe su u "džepu" jugozapadno od Kurahova i Rusi se sa severa, iz sela Stari Terni, i sa juga, iz sela Zelenovka, približavaju ključnom magistralnom pravcu, koji je "žila kucavica" kurahovskog "kotla", ali i meta neprestanih napada dronovima, jer tu Rusi love sva vozila koja idu ka gradu i iz njega.
Nešto severnije, ruska vojska, prema već viđenoj taktici, počela je opkoljavanje Pokrovska sa juga. Južno od ovog izuzetno važnog industrijskog i logističkog centra Rusi su u poslednjih nekoliko dana napredovali velikom brzinom i proširili "izbočinu" koju kontrolišu na sever, jug i zapad, do sela Novovasiljevka.
Ruska vojska je prošla "iza" Pokrovska i iz sela Piščane pokušava da se probije severozapadno u pravcu ključnog puta za snabdevanje celog pojasa od Pokrovska, preko Konstantinovke, do Kramatorska i Slavjanska, iz pravca Pavlograda, duboko iza linije fronta.
Istovremeno su nastavljene teške bitke u Torecku, gde je Rusija posle kontranapada Ukrajine ponovo preuzela inicijativu i na ivici je potpunog osvaja grada, i Časov Jaru, gde je ruski napredak izuzetno spor i gde se borbe vode oko centralnog stambenog dela.
Da li se sprema desant na Herson?
Front u Hersonu bio je relativno miran još od sredine leta, kada je poražena ukrajinska ofanziva na selo Krinki, u kojoj je Kijev pretrpeo teške gubitke. U međuvremenu su povremeno stizale vesti o manjim okršajima oko ostrva u delti Dnjepra, napadima FPS dronovima na grad Herson i sporadičnom granatiranju.
Međutim, 20. decembra oko pet sati ujutro krenulo je masovno granatiranje desne obale Dnjepra, koje je trajalo duže od sat vremena. Prema ukrajinskim izvorima ispaljeno je više od hiljadu granata, a pogođena je čak i onkološka klinika u selu Antonovka, nadomak Hersona. Korišćeni su i višecevni raketni bacači (MLRS), kao i avionske bombe.
Male ruske jedinice za izviđanje i sabotažu su zatim zauzele vikend naselje sa južne strane porušenog mosta Antonovski i pokušale napade čamcima preko reke, koji su odbijeni, preneli su ukrajinski izvori.
U ovom slučaju Rusi se suočavaju sa istim problemom kao Ukrajinci u Krinkiju, a to je snabdevanje trupa preko reke u slučaju da naprave neki grudobran na drugoj obali. Ukrajinski napad na Krinki je počeo slično, sa malim grupama u čamcima, ali je Kijev posle toga nastavio da šalje veliki broj vojnika koji su, često u gumenim čamcima, bili lake mete za ruske dronove.
Posle ovog masovnog napada među ukrajinskim, ali i ruskim analitičarima krenule su spekulacije o početku velike ofanzive na Herson i desantu preko Dnjepra.
Prema ukrajinskoj verziji, operaciju će morati da predvodi komandant ruskih Vazdušno-desantnih snaga Mihail Teplinski, a najmanje 4.000 vojnika (ojačana desantna brigada ili stalna motorizovana brigada) iz sastava 61. odvojene brigade marinaca Severne flote i 7. odvojena desantna brigada treba da budu uključene u direktne jurišne misije. Prema ukrajinskim izvorima, tačno vreme početka ofanzivne operacije zavisi samo od meteoroloških uslova.
Prema analizi proruskog portala Eurasia Daily ofanziva na Herson bila bi "kontraproduktivna" za rusku vojsku jer bi morala da se probije oko 60 kilometara duboko do grada Nikolajeva i istovremeno preseče nekoliko mostova kako bi odsekla zalihe nekoliko ešalona ukrajinske odbrane severno od desne obale Dnjepra.
Ruski analitičari takođe ne polažu previše nade u veoma ambicioznu ideju o desantu.
"Što je još važnije, napad na Herson i Nikolajev zahtevaće veoma složenu amfibijsku operaciju sa prelaskom Dnjepra pomoću malih čamaca i trajekata. Postoji pet jedinica velikih i borbeno spremnih BDK 775 i 11711 (desantni brodovi), ali za bezbedno prebacivanje trupa iz Novorusije (ruski naziv za oblast od Donbasa do Odese) u oblasti Očakova i Južnog, potrebno je formirati moćnu ešaloniranu protivraketnu barijeru iznao trasa prolaza BDK-a za odbijanje napada raketama R-360M Neptun-MD, i kamikaza dronovima", navodi se u analizi.
Autori dalje nabrajaju šta bi još bilo potrebno za operaciju, od jurišnih aviona Su-35, do gomilanja opreme za elektronsko ratovanje, uz konstataciju da su pontonski mostovi "utopija" zbog NATO satelita i drugih drugih sistema prismotre.
Elektroenergetski sistem teško oštećen u raketnim udarima
Na strateškom planu, Rusija je sinoć ponovila masovni raketni napad na energetsku infrastrukturu, zbog čega je nestalo struje u pojedinim delovima Ukrajine. Restrikcije bi trebalo da traju barem pet do sedam dana, rekao je direktor Centra za energetska istraživanja Aleksandar Harčenko, prenosi Strana.ua.
On je takođe naveo da situaciju otežava temperatura on pet stepeni ispod nule.
Prethodno je novinar Jurij Nikolov objavio na Fejsbuku da su teško oštećene elektrane istočno od Dnjepra i jedna zapadno od te reke, kao i da je jučerašnji napad bio gori od prethodna dva.
Po njemu, na levoj obali Denjpra (istočni deo zemlje) skoro da ništa od proizvodnih kapaciteta nije preživelo i neophodno je snabdevanje sa zapada, gde i dalje funkcionišu nuklearne centrale.
Anketa pokazala pad podrške Ukrajini u Evropi
U Zapadnoj Evropi naglo je opala spremnost da se Ukrajina podrži sve "dok ne pobedi", a sve poželjnija postaje opcija pregovora sa Rusijom, pokazala je najnovija anketa agencije JuGov (YouGov).
Anketa je sprovedena u Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Španiji, Švedskoj, Danskoj i Velikoj Britaniji i pokazala je da je u poslednjih 12 meseci želja javnosti da bude uz Ukrajinu do pobede, čak i ako bi to značilo produženje rata, opala u svih sedam zemalja, prenosi Guardian.
Podrška alternativnom rešenju sukoba, odnosno pregovorima o okončanju borbi, čak i ako bi to ostavilo Rusiji kontrolu nad delovima Ukrajine, porasla je u svakoj zemlji, pokazalo je istraživanje.
Takođe, u istraživanju je iskazano izvesno nezadovoljstvo zbog ideje nametnutog rešenja koje bi podrazumevalo da Ukrajina ustupi teritoriju Rusiji, ali i široko rasprostranjeno uverenje da će novi američki predsednik napustiti Ukrajinu nakon svoje inauguracije 20. januara.
Anketa je pokazala da je spremnost da podrži Ukrajinu dok ona ne pobedi Rusiju ostala visoka u Švedskoj (50 odsto) i Danskoj (40 odsto) i Velikoj Britaniji (36 odsto), ali da su ti nivoi pali za čak 14 procenata u odnosu na januarske brojeve od 57, 51 i 50 odsto.
U istom periodu, procenti koji su rekli da im je draži mir sa pregovorima porasli su sa 45 na 55 odsto u Italiji, sa 38 na 46 odsto u Španiji, sa 35 na 43 odsto u Francuskoj i sa 38 na 45 odsto u Nemačkoj.
Komentari (0)