EURONEWS SAZNAJE Preliminarna istraga utvrdila da je ruska raketa oborila putnički avion u Kazahstanu
Komentari26/12/2024
-13:58
Izvori iz azerbejdžanske vlade ekskluzivno su potvrdili za Euronews da je raketa zemlja-vazduh iz Rusije uzrokovala pad putničkog aviona kompanije Azerbejdžan erlajns u Aktau u sredu. Trideset i osam putnika je poginulo, a 29 preživelo pad aviona na letu 8432 prilikom pokušaja vanrednog sletanja.
Prema izvorima, raketa je ispaljena tokom vazdušne aktivnosti protiv dronova iznad Groznog, a geleri su pogodili kabinu aviona nakon eksplozije u neposrednoj blizini letelice.
Vladini izvori su rekli za Euronews da oštećenom avionu nije bilo dopušteno da sleti ni na jedan ruski aerodrom uprkos zahtevima pilota za vanredno sletanje. Štaviše, naređeno mu je da leti preko Kaspijskog mora prema Aktau u Kazahstanu.
Prema podacima, GPS navigacioni sistemi aviona su bili ometani tokom celog leta iznad mora.
Raketa je ispaljena iz sistema protivvazdušne odbrane Pantsir-S, izvestio je međunarodni medij AnewZ sa sedištem u Bakuu, pozivajući se na izvore iz azerbejdžanske vlade.
Prema ruskim izvorima, u trenutku kada je avion prelazio preko teritorije Čečenije, ruske PVO snage su aktivno pokušavale da obore ukrajinske dronove.
Predsednik Saveta bezbednosti Čečenske Repubublike Hamzat Kadirov potvrdio je da je u sredu ujutru došlo do napada dronovima na Grozni, naglašavajući da nije bilo žrtava ni štete.
Podaci o letu sa sajta "FlightRadar24" pokazali su da je avion napravio kružni manevar u obliku broja osam u blizini aerodroma u Aktau. Visina aviona se značajno menjala u poslednjim minutima leta pre nego što je udario u tlo.
Prema objavama tog sajta, GPS sistem aviona je bio ometan, zbog čega su poslati pogrešni ADS-B podaci, ključni za praćenje letova. Video snimci sa društvenih mreža, koje je prikupio kanal AnewZ, pokazuju kako avion pokušava da izvrši prinudno sletanje, a zatim se raspao i zapalio pri udaru o tlo.
Ako se ispostavi da su preliminarni podaci iz istrage tačni, to bi bio drugi put u poslednjoj deceniji da su ruske snage oborile komercijalni avion nakon pada leta MH17 u Ukrajini. Rusija i danas poriče krivicu za taj incident. Ovoga puta, među žrtvama su bili i sami građani Rusije, kao i građani susednih zemalja.
Ovaj incident podseća i na raniji događaj iz novembra 2018. godine, kada je avion Air Astana Embraer 190 izgubio hidrauliku iznad Portugala, ali je, uz pomoć portugalskih vazduhoplovnih snaga, sigurno sleteo.
Očeuje se da će dalja istraga otkriti okolnosti pod kojima je raketa ispaljena, zašto avion nije mogao da sleti na obližnji aerodrom u Rusiji, kao i to zašto je dobio instrukcije da oštećen preleti more.
Komentari (0)