Evropa

Ideološka pozadina napada na vašar: Iz Nemačke stižu čudne informacije o stavovima i motivima osumnjičenog Saudijca

Komentari

Autor: Euronews Srbija

21/12/2024

-

17:22

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Premijer nemačke pokrajine Saksonija-Anhalt, Rajner Haselhof, saopštio je da je među stradalima u sinoćnjem napadu na božićni vašar u Magdeburgu i jedno dete, kao i da ne može da odbaci mogućnost da će broj žrtava biti veći. Među povređenima je, kako je potvrđeno, 40-oro u veoma teškom stanju. 

Haselhof je rekao i da je jutros održana sednica vlade na kojoj se razgovaralo o finansijskim sredstvima za podršku žrtvama i njihovim porodicama, kao i o bezbednosti u narednim danima. 

Nemačke vlasti trenutno istražuju sve okolnosti napada, a osumnjičeni je priveden. Nekoliko drugih nemačkih gradova otkazalo je svoje božićne vašare tokom vikenda iz predostrožnosti i solidarnosti. 

"Bili smo ovde u crkvi na koncertu i videli smo policijska svetla, signale i naravno, bilo je toliko dugo i strašno da ste morali da pretpostavite da se nešto strašno dogodilo". rekla je meštanka Dorin Štefen.

Tanjug AP/Matthias Bein/dpa via AP

 

Kako prenose mediji, motiv napadača još nije poznat. Osumnjičenom, koji ima trajnu boravišnu dozvolu, priznat je status izbeglice u Nemačkoj 2016. godine, a vlastima je kao razlog za izbeglištvo naveo da je u strahu za svoju bezbednost zbog ateističkih stavova i kritike islamizma. 

Bio je aktivan na društvenim mrežama gde je često delio radikalne stavove i izjave, pozivajući na osvet prema Nemačkoj i njenim institucijama.

"Uhvatili smo počinioca. On je lekar iz Saudijske Arabije, koji radi ovdje u Saksoniji i Anhaltu i od 2006. godine i u Nemačkoj. Trenutno smo u procesu prikupljanja podataka i ispitivanja. Kako stvari trenutno stoje, radi se o usamljenom prestupniku, tako da nema dalje opasnosti po grad jer smo uspeli da ga uhapsimo i sve istrage su u toku", kazao je Haselhof. 

Nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da je zabrinut zbog napada, naglašavajući da je mirno očekivanje Božića iznenada prekinuto, navode mediji. Izjave saučešća i reakcije stigle su iz Francuske, Španije, Saudijske Arabije, Sjedinjenih Američkih Država, Britanije. Takođe i iz Evropske komisije, čija je predsednica Ursula fon der Lajen nazvala napad brutalnim i kukavičkim činom. 

Tanjug AP/Ebrahim Noroozi

 

Nemačka ministarka policije Nensi Fezer rekla je krajem prošlog meseca da nema konkretnih naznaka da je bezbednost na ovogodišnjim božićnim pijacama ugrožena, ali da je mudro biti na oprezu. Sinoćni napad u Magdeburgu dogodio se osam godina nakon terorističkog napada na berlinskom Božićnom vašaru kada je ubijeno 13-oro ljudi.

Rujević: Zaista čudne informacije o osumnjičenom

Novinar Deutsche Welle-a Nemanja Rujević rekao je za Euronews Srbija da sada svi strahuju da će broj žrtava biti veći zbog velikog broja teško povređenih, ali da je u gradu sada mirno nakon što je osumnjičeni priveden. Trenutno nemačkim medijima kruže razne informacije o tome ko je zapravo počinilac i zašto je to uradi, a posebno su čudni njegovi naizgled antiislamistički stavovi.

"Informacije o njemu su stvarno čudnovate, radi se o čoveku koji je u Nemačkoj skoro 20 godina, ali očigledno živi u ubeđenju da nemačke institucije i razne organizacije za pomoć izbeglicama aktivno ometaju Saudijce, posebno saudijske žene, da dobiju azil u Nemačkoj, a on se zalagao navodno baš za te žene i savetovao ih je i strahovao šta bi moglo da im se desi u Saudijskoj Arabiji. Zbog toga je na razna vrata kucao i širio priče o tome kako nemačke institucije aktivno ometaju procese azila. Po Tviteru je čak delio i desničarske stavove Alternative za Nemačku, recimo tako što je rekao da Angela Merkel zaslužuje smrtnu kaznu zbog toga što je navodno dopustila islamizaciju Evrope. Dakle, jedan čovek koji dolazi iz ultramuslimanske zemlje, ali zapravo mrzi islam i to je ono što je i čudno i zanimljivo u ovoj priči", rekao je Rujević.

Novinar napominje da te informacije ne dolaze samo iz društvenih mreža već i iz bezbednosnih krugova, kao i da protiv osumnjičenog bilo više zvaničnih prijava po raznim osnovama, ali da on nije bio na listi ekstremista.

"Sada isplivavaju dokazi, tvitovi itd. koji bi mogli ukazivati da je on nešto ovako spremao, pa čak recimo i saznanje da je on provodio dane poslednjih meseci u jednom hotelu u Magdeburgu, iako dolazi iz jedne nedaleke varoši gde je radio kao lekar i to u psihijatrijskoj ustanovi. Dakle, da je on boravio u hotelu, verovatno pripremajući ovo zlodelo. Inače, Božićni vašari, pomenuli ste i to u prilogu tog napada na Brajtšajdplacu u Berlinu pre osam godina, su zaštićeni raznim ili betonskim kockama ili nekim drugim preprekama kako vozilom ne bi moglo da se uđe u njih, ali je ovaj u Magdeburgu, i o tome se priča u javnosti, očigledno nije bio adekvatno zaštićen, čim je običnim automobilom počinilac mogao ne samo da uđe, nego i da vozi otprilike četiri stotine metara gazeći ljude", napominje naš sagovornik.

Tanjug AP/Ebrahim Noroozi

 

Nemačka ministarka unutrašnjih izjavila je da osumnjičeni ima islamofobična uverenja, ali nije dalje komentarisala njegova politička opredeljenja. 

"Nemci su uvek uzdržani zvanično oko toga, mada po društvenim mrežama naravno svašta možete da nađete. Neki su uzdržani zbog toga što je Nemačka već videla niz napada koji su mešavina ludila i nekih političkih ideologija. I onda je stvarno teško to svrstati samo u jedno ili samo u drugo. Meni miriše da bi i ovo mogao da bude jedan takav slučaj. Kako god bilo, ovo će biti tema koja će dominirati, verovatno u predizbornoj kampanji, koja je praktično već počela. Kao što znate, prevremeni izbori u Nemačkoj su već 23. februara. Ovo je nešto što kida ove mirne, praznične dane i što će sigurno razni na političkoj sceni pokušati što da iskoriste, što da probaju da lociraju taj problem, da se ponovo daju osećaj građanima da su sigurni u sopstvenoj zemlji" objašnjava novinar reakciju na napad u Nemačkoj.

Kako bi se ovaj mogao odraziti na izbore pogledajte u videu celog razgovora sa Nemanjom Rujevićem na početku teksta.

Komentari (0)

Evropa