Novi sistem na granicama EU konačno bi mogao da zaživi 2025. godine: Kako će funkcionisati i za koga će važiti pravila?
Komentari07/01/2025
-16:05
U roku od šest meseci od postepenog uvođenja novog EES sistema, očekuje se da će ga koristiti svaki prelaz na granicama Šengenskog prostora.
Nakon brojnih odlaganja i prepreka, dugo očekivani Sistem ulaska i izlaska iz Evropske unije (EES) uskoro bi mogao da bude uveden na granicama, piše Euronews.
Dana 4. decembra, Evropska komisija (EK) predložila je postepeno pokretanje EES-a, novog digitalnog graničnog sistema za državljane koji nisu iz EU. Nakon što predlog bude odobren i Evropska komisija utvrdi datum početka primene, države članice će imati šest meseci za implementaciju sistema.
Zvanična stranica EES-a potvrdila je da će sistem početi sa radom 2025. godine, iako tačan datum nije naveden. To znači da bi, gotovo devet godina nakon što je EES predložen, on konačno mogao da zaživi.
Šta bi trebalo da znate o tome kako će Amerikanci, Britanci i građani drugih zemalja van EU prelaziti granice Šengenskog prostora?
Šta je EES?
Sistem ulaska/izlaska (EES) biće automatizovani sistem registracije za putnike iz Ujedinjenog Kraljevstva i drugih zemalja van EU koji ne zahtevaju vizu za ulazak u EU.
Putnici će morati da skeniraju svoje pasoše ili druge putne isprave na samouslužnim terminalima svaki put kada prelaze spoljne granice EU. Sistem se neće primenjivati na državljane ili rezidente EU, niti na one sa dugoročnim vizama.
Sistem će beležiti ime putnika, biometrijske podatke, kao i datum i mesto ulaska i izlaska. Skenovi lica i otisci prstiju biće uzimani svake tri godine i važiće za više putovanja u tom periodu.
Zašto se uvodi EES i u kojim zemljama će se primenjivati?
EES će se primenjivati na državljane koji nisu iz EU, uključujući i građane Ujedinjenog Kraljevstva, koji dolaze u Šengenski prostor radi poseta, odmora ili poslovnih aktivnosti i ostaju do 90 dana u periodu od 180 dana.
Zvaničnici EU kažu da se sistem uvodi kako bi se ojačala granična bezbednost i identifikovali putnici koji prekorače dozvoljeno vreme boravka u Šengenskom prostoru (90 dana u periodu od 180 dana).
"Sa EES-om ćemo tačno znati ko ulazi u Šengenski prostor sa stranim pasošem", izjavila je Ilva Johanson, bivša komesarka EU za unutrašnje poslove, u avgustovskom govoru u EU-LISA, agenciji zaduženoj za velike IT sisteme u Evropi.
Sistem će se primenjivati pri ulasku u sve države članice EU, osim Kipra i Irske, kao i u četiri zemlje van EU, a koje su u Šengenskom prostoru: Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku.
EES je suočen sa brojnim odlaganjima
Na skupu u EU-LISA u avgustu, Johanson je izjavila da će EES biti spreman za pokretanje pre kraja njenog petogodišnjeg mandata u novembru.
"Taj trenutak je konačno stigao", rekla je. "Možda ste mislili da se to nikada neće dogoditi. Ali desiće se. Sve se sklapa".
Međutim, dva meseca kasnije, Johanson je najavila da će datum pokretanja, 10. novembar, ponovo biti odložen, što je četvrto pomeranje termina. Navela je da Francuska, Nemačka i Holandija – zemlje koje godišnje prime više od 100 miliona turista – nisu bile spremne za implementaciju sistema, izražavajući zabrinutost zbog nedovoljnog broja praktičnih testova.
Ranija odlaganja su bila pripisana IT problemima i instalaciji novih automatskih barijera na svim međunarodnim kopnenim, pomorskim i vazdušnim granicama u Šengenskom prostoru. Neki aerodromi su čak morali da ojačaju podove kako bi podržali teške nove skenere.
Kako će izgledati ulazak u Šengenski prostor u budućnosti?
Iako zvaničan datum pokretanja još nije najavljen, nikada nije bilo sumnje da će EES na kraju biti uveden.
Postupni pristup omogućava učesnicima više fleksibilnosti za usavršavanje tehnologije i rešavanje neočekivanih problema.
Cilj, prema Evropskoj komisiji, jeste da novi sistem funkcioniše na 10 odsto graničnih prelaza u svakoj državi članici prvog dana. Tokom ovog početnog perioda, pasoši putnika će se nastaviti da se pečatiraju, ali uz elektronsku registraciju. Nakon šest meseci, EK očekuje da EES bude potpuno operativan.
Šest meseci nakon što EES počne da funkcioniše, putnici će takođe morati da se prijave za Evropski sistem informacija i odobrenja za putovanja (ETIAS), program za građane uzrasta od 16 do 70 godina. ETIAS će koštati sedam evra i važiće tri godine.
Takođe se razvija aplikacija koja bi trebalo da pojednostavi ulazak i izlazak iz EU, ali još nije jasno kako će ona moći da prikuplja potrebne biometrijske podatke, poput otisaka prstiju.
Komentari (0)