Evropa

Borelj o Srebrenici: Pomirenje u regionu odgovornost svih, odbaciti retoriku podela

Komentari

Autor: Tanjug

11/07/2024

-

10:22

Borelj o Srebrenici: Pomirenje u regionu odgovornost svih, odbaciti retoriku podela
Borelj o Srebrenici: Pomirenje u regionu odgovornost svih, odbaciti retoriku podela - Copyright Tanjug/AP/Virginia Mayo

veličina teksta

Aa Aa

Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj ocenio je da je pomirenje u regionu nakon ratova devedesetih godina prošlog veka, odgovornost svih i da lideri zemalja moraju da odbace retoriku podela.

Borelj je u autorskom tekstu za list Politika naveo da je u julu 1995. godine ispisano jedno od najmračnijih poglavlja moderne evropske istorije, navodeći da je više od 8.300 dečaka i muškaraca sistematski ubijeno i pokopano u masovne grobnice u brdima oko Srebrenice.

"I dalje je prisutna zabrinjavajuća tendencija negiranja u Bosni i Hercegovini i celom regionu. Bilo kakvo negiranje genocida je šamar pravdi i prepreka pomirenju. Stav EU je jasan - nema mesta negiranju genocida, istorijskom revizionizmu ili veličanju ratnih zločinaca u društvima koja cene istinu i pravdu", naveo je Borelj.

Dodao je da će danas, 29 godina kasnije, "14 od tih žrtava, koje su tek nedavno identifikovane", naći svoj mir u Memorijalnom centru i mezarju Srebrenica - Potočari, a "za njihove porodice i najmilije konačno je završen dug i bolan period neizvesnosti".

Istakao je da je pomirenje odgovornost svih i da mora da postane svakodnevna praksa sveprisutna u politici, obrazovanju i svakoj drugoj sferi svakodnevice.

"Uloga političkih lidera u regionu je, iznad svega, da odbace retoriku podela i aktivno promovišu pomirenje, što, opet, iziskuje uvažavanje istorijskih činjenica, pijetet prema žrtvama i negovanje kulture mira i saradnje", naveo je Borelj.

On je napomenuo da su Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde nesporno utvrdili da je taj zločin genocid.

"Neuspeh da se spreči ovaj genocid je teret koji i dalje nosimo", navodi Borelj.

Podsetio je da su lideri zemalja članica EU u martu doneli odluku o otvaranju pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom, te da početak tog puta vraća nadu u političku stabilnost, privredni rast i bolju budućnost za građane BiH, ali i naglašava opredeljenost EU da podrži BiH u uspostavljanju funkcionalne demokratske države i društva.

"I sama EU je zamišljena da donese mir i pomirenje na evropskom kontinentu, dugo podeljenom krvavim bratoubilačkim ratovima. To ne bi bilo moguće bez prihvatanja utvrđenih istorijskih činjenica i posvećenosti izgradnji institucija koje će osigurati trajni mir", zaključio je Borelj.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa