Evropa

Da li je Evropa spremna za novi sistem ulaska i izlaska: Hoće li EES protokoli dovesti do haosa u saobraćaju

Komentari

Autor: Euronews

22/06/2024

-

15:00

Da li je Evropa spremna za novi sistem ulaska i izlaska: Hoće li EES protokoli dovesti do haosa u saobraćaju
Da li je Evropa spremna za novi sistem ulaska i izlaska: Hoće li EES protokoli dovesti do haosa u saobraćaju - Copyright AP/Andreea Alexandru

veličina teksta

Aa Aa

Novi sistem ulaska i izlaska (EES) u Evropskoj uniji trebalo bi da stupi na snagu ove jeseni. Svi putnici iz zemalja koje nisu članice EU moraće da registruju svoj ulazak i izlazak iz zemalja unije, kao i područja Šengenskog sporazuma, tako što će ostaviti svoje biometrijske podatke, uključujući otiske prstiju, skeniranje lica i podatke o pasošu, prilikom ulaska na teritoriju unije.

Međutim, mnogi putnici i dalje nisu sigurni kako će funkcionisati ovaj, kao i Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) koji obavezuje građane zemalja izvan EU i kojima nije potrebna viza za ulazak u EU da dobiju dozvolu za putovanje za ulazak u Uniju.

Turoperateri ne znaju kada sistem počinje da radi

Brojne turističke agencije iz evropskih zemalja su za Euronews rekle da još nisu dobile zvanični vodič za EES protokol, ali je Asocijacija britanskih trgovaca (ABTA) već objavila savete za planiranje putovanja i rezervaciju aranžmana prema novom sistemu. 

Ipak, i oni ističu da tačan datum stupanja na snagu ovih sistema još nije potvrđen, a ta neizvesnost probudila je sumnju kod nekih turističkih agenata. 

"Ne dajemo nikakve savete klijentima, jer čekamo da vidimo da li će šema stupiti na snagu", kaže Noel Džozefides, načelnik britanske turističke agencije "Sunvil".

Oni takođe navode da nisu dobili mnogo upita vezano za novu šemu, osim što je jedna klijent rekao "da je sit regulativa" i da "više nikad neće putovati u Evropu".

"Što je više birokratije, to je gore po slobodu putovanja", kaže Džozefides, koji smatra da ovakvi protokoli odbijaju ljude od odlaska u Evropu.

AP/Christian Bruna

 

On ističe i to da je odlaganje pokretanja sistema, usled Olimpijskih igara, dokaz da se protokol smatra otežavajućim faktorom na putovanjima.

"Kad god da ga pokrenu, to će biti loše za turizam i zakomplikovaće putovanja. U suprotnom bi Francuska prihvatila da se uvede pre Olimpijskih igara ovog leta", smatra predstavnik "Sunvil"-a.

Problemi za prevoz trajektima

Takođe, u aprilu je kompanija "P&O Ferries" izrazila zabrinutost zbog posledica koje bi uvođenje takvog sistema moglo da ima na funkcionisanje trajektne luke Dover.

"EES proces je osmišljen za putnike koji pešice prolaze pasošku kontrolu na aerodromu i potpuno je neprikladan za okruženje luke", navodi direktor za evropsko poslovanje te kompanije Džek Stir u pismu koje je uputio britanskom parlamentu.

On kaže da je sa postojećom organizacijom luke nemoguće razdvojiti putnički i teretni sadržaj i da bi "ozbiljno remećenje" funkcionalnosti bilo neizbežno. Zbog toga mnogi smatraju da bi uvođenje protokola ponovo moglo biti prolongirano.

EES provere za putnike koji lete avionom, u najvećoj meri će se obavljati po dolasku na destinaciju, ali za putovanje trajektima, kao i za međunarodni železnički saobraćaj, odvijaće se na posebnim šalterima za pasošku kontrolu. To bi, smatraju mnogi, moglo da izazove velike gužve na granicama.

Kako stoje stvari u železničkom saobraćaju

Iako je EES inicijativa Evropske unije, očekuje se da će i države koje nisu članice biti uključene u organizaciju, kako bi se sistem što uspešnije prilagodio. 

AP/Andreea Alexandru

 

Primera radi, iz Ministarstva saobraćaja Velike Britanije za Euronews su rekli da "blisko sarađuju sa Evropskom komisijom i zemljama članicama", kako bi se smanjili problemi u saobraćajnoj mreži. 

Takođe, britanski Eurostar investira 10 miliona evra u proširenje svoje baze u Londonu u "Sent Pankras" stanici, gde nameravaju da udvostruče broj kioska i osoblja, pre 6. oktobra. Ideja je da se putnici registruju pre ukrcavanja u voz u Velikoj Britaniji.

Na prvom međunarodnom putovanju u EES sistemu, putnici će najpre morati da registruju pasoše sa biometrijskim podacima i odgovore na pitanja na samouslužnom kiosku, navode iz Eurostara. Kada se jednom registruju, na budućim putovanjima u naredne tri godine, samo je potrebno da na kiosku odgovore na četiri pitanja i da im sistem prepozna lik. Biće dostupna i ručna registracija. Zatim će prolaziti kroz gejtove za karte i bezbednosnu proveru, pre ukrcavanja u voz.

Kompanija "Byway", specijalizovana za putovanja bez aviona, odnosno organizaciju prevoza vozom, autobusom i trajektima, ističe da su već dobili mnogo upita svojih klijenata o tome šta im je potrebno za buduća putovanja.

"Putovanja bez aviona je ionako komplikovano samostalno isplanirati. Mnogi sistemi prilagođeni su avio prevozu, što otežava pronalaženje informacija o železničkom prevozu", kaže osnivačica i izvršna direktorka "Byway"-a Ket Džouns.

Šta je razlika između ETIASA-a i EES-a?

Evropski sistem putnih informacija i autorizacije ETIAS odnosi se na 63 zemlje koje, iako nisu članice, nije im potrebna viza za ulazak, dok EES pokriva sve spoljne granice Evropske unije, i odnosi se na sve putnike iz trećih zemalja, bez obzira na to da li im je potrebna viza ili ne.

U treće zemlje podrazumevaju sve države koje ne pripadaju Evropskoj uniji ili Evropskom ekonomskom prostoru.

U suštini, svi građani van Šengen zone će morati da popune ETIAS formular, plate taksu od sedam evra i dobiju odobrenje na tri godine, ali će putnici moći da borave u Šengen zoni 90 dana u periodu od pola godine

S druge strane EES je samo sistem monitoringa, s kojim će imati posla granična policija. Na taj način, Evropska unija lakše može da prati da li je putnik ostao duže od dozvoljenog boravka – 90 dana.

Komentari (0)

Evropa