Region

Protesti studenata u Crnoj Gori: Partije vlasti optužuju DPS da stoji iza protesta

Komentari

Autor: Euronews Srbija

14/01/2025

-

13:05

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Višestruko ubistvo na Cetinju u 1. januara, u kojem je život izgubilo 13 osoba, otvorilo je niz pitanja u crnogorskoj javnosti. Studenti se u toj zemlji okupljaju na protestima sa zahtevima za reformom sistema i ostavkama u bezbednosnom sektoru.

Grupa studenta pod nazivom "Kamo sjutra" organizovala je protest sa ciljem smene ministra unutrašnjih poslova Danilo Šaranovića i potpredsednika vlade za odbranu i bezbednost Alekse Bečića sa tih funkcija. Razlog je nezadovoljstvo njihovom reakcijom tokom i nakon zločina na Cetinju.

"Budite fer i korektni. U vaše vrijeme stradali su nedužni građani. Vi ste ti koji trebao da nas štitite. Niste uspeli u tome. Prema tome, dajte ostavke", kaže jedan od organizatora protesta

Pojedine partije vlasti uputile su optužbe da iza protesta ne stoje studenti, već opozicioni lideri, što studenti organizatori oštro demantuju.

Oglasilo se i rukovodstvo Studenskog parlamenta Univerziteta Crne Gore koje, kao predstavničko telo, sudeći po objavljenom saopštenju, neće u potpunosti stati iz organizacije "Kamo sjutra". 

"Za svaki protest i slične vrste aktivnosti uvek insistiramo na usvajanju jasnih odgovora, posebno u pravcu načina uključivanja uloge Studenskog parlamenta, kao i značaja za celokupnu studentsku populaciju. Podcrtavamo važnost ovakvog pristupa, jer bez takvih jasnih načela, zajedničke aktivnosti mogu da promene osnovni fokus, a što se i desilo u međuvremenu. Tako dolazimo u stanje povećanog rizika od zloupotrebe studenskih protesta u cilju ispunjavanja pojedinih političkih agendi i interesa", navodi se u saopštenju. 

Politički analitičar Stefan Đukić kaže da je politički upliv u ovakvim situacijama neminovan. 

"To što je protest studenski ili penzionerski ili sindikalni, on je uvek i politički. Svaki protest je politički zato što je protest par excellence politički čin, zahteva nekakve političke reperkusije i promene. Ono što je nesumnjivo, i tako je uvek, da svaki protest odgovara opoziciji, opozicija će ga podržavati na način na koji može, da li će njihovi funkcioneri i pripadnici dolaziti na te proteste, da li će možda finansijski na neki način podržati, da li će svoju medijsku mašineriju upregnuti. To su sve nivoi koji zavise, tako je bilo i ranije, tako je sada, tako će da bude uvek i u budućnosti, tu nema sumnje", objašnjava Đukić

Moralna odgovornost se smatra, Đukić može podjednako pronaći i na drugim adresama.  

"Isto važi i za gradonačelnika Cetinja. Desila su se dva zločina, katastrofalna u dve godine u jednom jako malom mestu. Da li bi i on trebalo da oseća istu vrstu moralne odgovornosti zato što nije uticao na bolju društvenu atmosferu, zato što nije dao sve od sebe ljudi među sobom više pričaju da tako se nešto ne dogodi.  Zašto pre dve godine, jer on je bio i pre dve godine i sada, dok ministar unutrašnjih poslova nije bio, da li smatra da je dovoljno uradio da makar relaksira društvenu javnost, ja bih rekao da nije. Tako da i on može i trebalo bi da oseća izvesnu vrstu odgovornosti isto kao što to mora da osjeća i ministar unutrašnjih poslova", kaže on. 

Partije vlasti pozvale su gradonačelnika prestonice Nikolu Đuraškovića na odgovornost, ali njegovu zvaničnu ostavku niko nije tražio. Sledeći protest studenske grupe "Kamo sjutra" zakazani za četvrtak ispred ministarstva unutrašnjih poslova sa, kako navode, proširenim i oštrijim zahtevima. 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa