Reakcije iz regiona na pobedu Donalda Trampa: Svi čestitaju, ali neki ipak strahuju zbog pogrešnih procena
Komentari07/11/2024
-15:46
Praktično da nema regionalnog lidera koji se nije oglasio nakon predsedničkih izbora u SAD i čestitao pobedu Donaldu Trampu.
Među njima i među prvima je bio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, dok je premijer Hrvatske Andrej Plenković napisao da se raduje nastavku saradnje i unapređenju odnosa.
Ipak, čini se da se pobedi Trampa najviše raduju u Banja Luci, u Republici Srpskoj.
Tamo je Milorad Dodik tokom celog jučerašnjeg dana slavio ovu pobedu uz muziku, a i zgrada u kojoj se nalazi njegova kancelarija tokom večeri je bila osvetljena u bojama američke zastave, pa su i mnogi regionalni mediji preneli snimak na kome Milorad Dodik stavlja kačket sa porukom sa Trampove kampanje: 'Učinimo Ameriku ponovo velikom'.
Na severu Kosova i Metohije pojavili su se bilbordi i posteri na kojima se ukazuje da su Srbi podržali Donalda Trampa, takođe i u Leposaviću su se pojavili ovakvi plakati na pojedinim radnjama na kojima se čestita Donaldu Trampu pobeda na predsedničkim izborima, a i pojedini predstavnici srpskih stranaka na severu Kosova i Metohije na društvenim mrežama su se hvalili postavljanjem takvih bilborda i poruka u kojima se čestita pobeda Trampu.
Strepnje u Prištini - od fotografisanja sa Haris do priče o srpskoj vojnoj intervenciji
Stigao je i odgovor iz Prištine, zabeležene su i fotografije na kojima predstavnici i pripadnici tzv. kosovske policije cepaju i skidaju pomenute plakate i transparente, a zanimljivo je da se u Prištini nalaze slični takvi bilbordi sa sličnim porukama.
Naime, na fotografijama iz Prištine se nalazi Donald Tramp, a pored njega se vidi i Kamala Haris, poruka je: 'Zajedno smo u partnerstvu'.
Ali u Prištini čini se možda i najviše strepe nakon pobede Donalda Trampa, jer su Kamalu Haris podržali i Aljbin Kurt i Vjosa Osmani.
Oni su prisustovali i njenoj konvenciji, a mediji u Prištini sada postavljaju pitanje da li je moguća srpska vojna intervencija na Kosovu i Metohiji.
Njihovi sagovorici poput Džejmsa Ker-Lindzija iz "London School of Economics" ih umiruju i kažu da takva mogućnost apsolutno ne postoji, a na Kosovu i Metohiji se pitaju i šta će sada biti sa dijalogom Beograda i Prištine.
Priču o regionalnim reakcijama se zaključuje onom iz Severne Makedonije, gde ukazuju na činjenicu da su pojedini Trampovi savetnici od kojih se očekuje da će igrati važnu ulogu u njegovoj administraciji, poput Ričarda Grenela i Hauarda Lutnika, u bliskim vezama sa pojedinim makedonskim političarima i da su u prošlosti često posećivali Skoplje.
Komentari (0)