Vlada predložila da minimalac u 2024. bude 47.154 dinara: Za sindikate neprihvatljivo, nezadovoljni i poslodavci
Komentari25/08/2023
-15:01
Na današnjim pregovorima o minimalnoj ceni rada, Ministarstvo finansija je predložilo da se minimalac poveća za 17,8 odsto od 1. januara 2024. godine, odnosno sa oko 40.000 na 47.154 dinara. Takođe, ministarstvo je predložilo da se neoporezivi deo zarade sa 21.700 dinara poveća na 25.000 dinara.
Posle drugog sastnaka po redu o minimalnoj ceni rada, iz Saveza samostalnih sindikata Srbije navode da je predlog o povećanju minimalca za 17,8 odsto apsolutno neprivatljiv i poručuju da ne odustaju od povećanja minimalca za ovu godinu. U Uniji poslodavaca Srbije kažu da je preložena korekcija minimalne cene rada mogla da bude i niža i da će tek razmotriti u kojoj meri je za poslodavce to prihvatljivo.
Za utorak je zakazan kolegijum Socijalno-ekonomskog saveta na kojem bi trebalo da se raspravlja o daljim koracima.
Sindikat ne odustaje od svog zahteva
U SSSS su rekli da aposlutno nisu zadovljni predloženim povećanjem i naglasili da i dalje insistiraju da se minimalac najpre poveća već za ovu godinu, kao i da se izjednači sa minimalnom potrošačkom korpom koja iznosi oko 52.000 dinara.
Zoran Mihajlović iz SSSS kaže za Euronews Srbija da aposlutno taj sindikat nije zadovoljan predloženom korekcijom, jer bi minimalac i posle predloženog povećanja bio manji od iznosa minimalne potrošačke korpe.
"Sa predloženim procentom sledeće godine ćemo biti daleko od iznosa potrošačke korpe. Na sastanku smo tražili da se najpre vidi šta je sa povećanjem minimalca za 2023. Nažalost, Ministarstvo finansija je navelo da nema uslova za povećanje cene rada za ovu godinu. Predložili su da minimalac u 2024. bude povećan za 17,8 odsto, odnosno da bude 47.154 dinara time da poslodavcima uvećava neoprezivi deo sa 21.000 na 25.000 dinara", rekao je Mihajlović.
Prema njegovim rečima, zahtev sindikata je i dalje da se minimalac poveća za ovu godinu.
"Prekinuli smo razgovore, u utorak na kolegojumu Socijalno-ekonomskog saveta trebalo bi da se dogovori da li će biti daljih pregovora i kakvi su dalji koraci. Naš zahtev i dalje je da se ove godine poveća minimalac", rekao je Mihajlović.
Poslodavci smatraju da je trebalo da bude niža korekcija
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže za Euronews Srbija da je predlog korekcije od 17,8 odsto mogao da bude i manji s obzirom na podatke koje je predstavilo Ministarstvo finansija koji se odnose na očekivanu visinu inflacije u narednoj godini i rast BDP-u.
"Danas se nismo izjasnili o tome, definitivnu odluku ćemo doneti na našim organima, imaćemo konsultacije u okviru Unije. To je ipak nešto manje povećanje neoporezivog dela na zarade, razmotrićemo u kojoj je meri to prihvatljivo. Svih godina unazad smo smatrali da je realno povećavanje onoliko koliko iznosi sabirak iznosa inflacije i BDP-a, da se za toliko poveća minimalna cena rada", naveo je Atanacković.
On kaže da su predstavnici Ministarstva finansija naveli da se očekuje da u narednoj godini inflacija dostigne 4,9, a da će rast BDP biti 3,5 odsto. To sve zajedno je, dodaje, oko 8,4 odsto, što je duplo manje nego što je opterećenje kod povećanja minimalca.
"Razumemo i potrebu da Vlada i Ministarstvo finansija imaju neku svoju računicu, negde u sredini onoga što traže sindikati. Sindikati i dalje insistiraju da minimalac bude na nivou minimalne potrošačke korpe. Nema uslova da se to ostvari u ovoj godini i narednoj. Minimalna potrošačka korpa je 52.000, to bi značilo da bi trebalo povećati minimalac za skoro 30 odsto u 2024. To nije realno. Predloženo uvećanje je neka sredina sa 17 odsto za koju smatramo da je mogla da bude niža.
Atanacković je naveo da će o tome biti reči u utorak na kolegijumu Socijalno-ekonomskog saveta.
"Možda će biti, a možda i neće biti sledećeg sastanka radne grupe. U utorak će biti kolegijum Socijalno-ekonomskog saveta na kome će se raspravljati, a onda će se zvanično zakazati sednica SES koja treba da bude održana pre 15. septembra", rekao je Atanacković.
U slučaju da nema dogovora socijalnih partnera o minimalcu, Vada Srbije određuje minimalnu cenu rada u 2024.
Komentari (1)
Jakov D.
25.08.2023 17:48
Šta je poslodavcima mnogo!? Ne razumem matematiku, nek država smanji namete, ljudi sa minimalcem jedva preživljavaju, jedan u porodici izgubi posao i gotovi su, postaju siromašni, jel vidite vi bre gde nas sve ovo tera u propast! Poslodavci nemaju para, pa naravno da imaju, kupuju se jahte, hoteli, skupa kola, bacaju se pare na TV, a za minimlac nema niko, SRAMOTA da vas bude sve!