Biznis vesti

Koliko protesti utiču na ekonomiju: Sva trvenja u društvu utiču na odluke investitora, oni vole predvidljivost

Komentari

Autor: Euronews Srbija

12/02/2025

-

19:00

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Vlade Miloš Vučević izjavio je juče da je ovaj januar jedan od najslabijih po ekonomskim rezultatima u poslednjih nekoliko godina, te da Srbiju ekonomski mnogo košta svaki dan nerada, blokada, štrajkova i zaustavljanja saobraćaja koji se dešavaju u zemlji. On je dodao da takva vrsta dešavanja, praćena pretnjama građanskim ratom, nije dobra pozivnica za investitore koji žele da dođu u Srbiju. O tome koliko trenutna dešavanja mogu da utiču na ekonomiju, ali i na priliv stranih investicija, razgovarali smo sa Aleksandrom Ljubićem, izvršnim direktorom Saveta stranih investitora u Srbiji.

Aleksandar Ljubić je za Euronews Srbija rekao da kompanije vrlo temeljno izučavaju područje na koje će doći i da je za Srbiju dobro što je u prethodnom periodu bila sjajno mesto za investiranje.

"Mi već dve godine zaredom, što se tiče stranih investitora, obaramo rekord. Prošle godine smo imali skoro pet milijardi evra direktnih stranih investicija.  Ali, sva trvenja, svi poremećaji u društvu, naravno da utiču na odluke stranih investitora. Mnogi od njih ne razumeju tržište na koje dolaze i oni vole jedna potpuno predvidljiva tržišta. Upravo se trude da dolaze na takva mesta", rekao je Ljubić. 

Kako ističe, ono što je bitno jeste da  u narednom periodu održimo nivo investicija kao do sada.

"Kao što znate, postoji čuvena formula koja kaže: da bismo imali pet odsto rasta, a Srbiji je prekopotreban rast, morate da imate 25 odsto investicija u BDP-u. Strani investitori su uvek bili između šest i sedam, država sa gradnjom infrastrukture između šest i sedam, ali ona najbitnija karika su takozvane privatne ili domaće investicije, a one su posebno pogođene nestabilnim situacijama u zemljama", rekao je. 

Kako su domaće investicije ranjive?

Na pitanje kako su baš domaće investicije pogođene, naveo je da potencijalni investitori prate sve ono što se dešava u zemlji, pre svega na ekonomskom planu. Ako se dešava bilo  kakva nestabilnost, navodi Ljubić, oni su mnogo ranjiviji.

"A strani investitori omogućavaju upravo tim malim investitorima da se razviju. Jedan od bitnih elemenata zbog kojeg danas strani investitori dolaze u Srbiju jeste razvoj tog parka dobavljača, gde mala i srednja preduzeća bivaju uključena u lanac dobavljanja velikih multinacionalnih kompanija. Da budem potpuno jasan, sve kompanije ili većina stranih kompanija koje posluju u Srbiji isključivo izvozi na tržišta Evropske unije. Samim tim, to omogućuje tim malim kompanijama da dosegnu tržišta koja inače kao takve ne bi mogli", rekao je. 

Aleksandar Ljubić ističe da je za Srbiju bitno i ono što se dešava unutar Evropske ekonomske zone.

Euronews

 

"Srbija nije politička članica EU, ali srpska privreda je duboko integrisana u evropsku. Srbija nema ekonomiju bez ekonomije Evropske unije. Samim ti, sve što se dešava u tim zemljama, pogotovo u najvećim partnerima, kao što su Nemačka, Francuska i Italija, se direktno reflektuje na ono što se dešava u Srbiji. Naravno, svaki investitor, bez obzira da li je domaći ili strani, voli predvidljivo poslovno okruženje. Zato su predvidljivo poslovno okruženje i dijalog prekopotrebni", ukazao je. 

Strani investitori posebno gledaju dve pojave

Ljubić je dodao da strani investitori pre svega obraćaju pažnju na dve pojave, a to su korupcija i konkurentnost.

"Ne možete pregovarati o konkurenciji i korupciji, ne postoji malo ili mnogo, jednostavno morate imati apsolutnu konkurenciju bez bilo kakve korupcije. To je ono što investitori gledaju. Pojava korupcije ili manjka konkurencije sigurno može uticati na odluke stranih investitora da dođu u Srbiju, ali i domaćih da odu iz Srbije", istakao je. 

Ljubić poručuje da je to bitno zato što su ekonomije spojeni sudovi: "Kako je to bitno za strane investitore, tako je bitno da u zemlji imamo i domaće investitore jer samo zajedno možemo da imamo privredu i da imamo budućnost za našu decu i za ove studente i sve građane".

profimedia

 

Podovom ocene premijera Vučevića da je januar najslabiji mesec nekoliko godina unazad, Ljubić je naveo da mi u Srbiji januar uglavnom proslavljamo zbog razlike u kalendaru.

"Ali ono što generalno može da bude problem jeste ukoliko prvi kvartal, zatim i drugi, beleže pad investicija. Ponavljam, Srbija je skoro dobila investicioni kreditni rejting i to je jako dobra vest. Ali kao što ste neki rejting dobili, tako i možete vrlo lako da ga izgubite. Samim tim je jako bitno da svi učesnici, naravno mi kompanije sa stanovišta ekonomije, ali i političari sa stanovišta politike, razumeju koliko je vreme u kojem živimo osetljivo. Ne samo studentski protesti kojima smo svedoci, nego je uopšte generalno kriza. Govorimo o ratu u Ukrajini, o padu industrijske proizvodnje u Evropi, pre svega u automobilskoj industriji. Nemojte zaboraviti da je Srbija veliki hab automobilske industrije. Naša zemlja poseduje više od 155 kompanija koje posluju u seriji automobilske industrije i bilo kakav poremećaj na tom tržištu može da izazove problem, Imamo i našeg domaćeg proizvođača koji je ovih dana pokrenuo proizvodnju novog modela. Apsolutno sve to može negativno da utiče na odluke nekih novih investitora da i dalje ulažu u Srbiju", zaključio je Ljubić. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis