Biznis vesti

Bitkoin na istorijskom maksimumu: Kriptovalute, Tramp i tehnološki moguli

Komentari

Autor: Euronews Srbija

12/11/2024

-

17:02

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Bitkoin na rekordnom nivou. Prvi put otkako postoji ova kriptovaluta njena cena je premašila 80.000 dolara. Kriptotržišta su pozitivno reagovala na pobedu DonaldaTrampa na predsedničkim izborima,objašnjavaju stručnjaci. 

Kako finansijska tržišta rastu, poslovni lideri su počeli da reaguju na Trampovo predsedništvo.  Međutim, među najpoznatijim imenima su Ilon Mask, Mark Zakerberg i Tim Kuk, osnivač "Apple".  Da li će vršiti tehnolški uticaj na politiku SAD-a u narednom periodu odgovorili su sagovornici Euronews Srbije finansijski savetnik Vladimir Đukanović i Igor Mirković, stručnjak za kriptovalute. 

Đukanovic je objasnio zbog čega su pojedinim bogatašima njihova bogatstva rasla kada je postalo izvesno da će Tramp postati novi predsednik Amerike.

Euronews

 

"Tramp je republikanac, on je prvenstveno biznismen, pa tek onda političar, tako mu je karijera išla i jasno je da će način na koji će on voditi zemlju, naročito kako će hendlovati "Department of Justice"  i kako će novi zakoni biti veoma, što kažu, "biznis friendly", reko je Đukanović.

Donald Tramp: Prvi "kriptopredsednik"

O tome zašto Donalda Trampa zovu kriptopredsednikom pojasnio je stručnjak za kriptovalute Igor Mirković.

"Prvi put da je neki predsednik u Americi odlučio da se deklariše kao pro-bitkoin, pro-kriptopredsednik i dobro mu je to došlo. Nakon pobede, nedelju dana nakon, mislim da smo sada preko 25% u plusu na bitkoinu. Upravo sada se dešava nova istorijska vrednost od 90.000 dolara. Bitkoin predsednik, kriptopredsednik, prvo zato što se on dosta igra sa kriptovalutama, imao je neke kolekcije, izbacio "tokene", a mnogo je obećao. Ostaje da vidimo kako će ta obećanja da se ispune, odnosno pokušaju da se realizuju", rekao je Mirković.

Tramp je obećao poreske olakšice vodećim izvršnim direktorima, uključujući tu i Tima Kuka iz "Apple"-a. Đukanović je rekao kako je Ilon Mask imao značajnu ulogu kada se govori o ekonomskim pitanjima.

"Kada vi reformišete određene zakone, a ne ukidate ili reformišete stare, jednostavno, imate jednu katastrofalnu birokratiju i mi smo svedeoci tome ovde u Evropi. Na primer, kada gledate Evropsku uniju, broj aktova, regulativa je značajno veća nego u Americi.", rekao je Đukanović. 

SAD i Evropa - radikalna razlika produktivnosti

Prema rečima Vladimira Đukanovića Amerika je daleko ispred Evrope kada je u pitanju produktivnost. Iz tog razloga su, kako kaže Đukanović, prosečni prihodi veći u Americi nego u Evropi.

Euronews

 

"I onda šta se dešavalo poslednjih dvadeseta godina, jednostavno došlo je do radikalne razlike u produktivnosti. Ključ svake ekonomije je produktivnost, to je koliko ljudi mogu da proizvedu po satu vremena, veoma jednostavno merilo. Amerikanci su otišli daleko ispred Evrope i danas, na primjer, ta produktivnost je daleko veća u Americi, a bila je veoma slična  u svim tim zapadnim zemljama. Šta je posledica toga? Pa posledica je da su američki prihodi, prosečni prihodi, otprilike skoro 30 odsto veći nego u Evropi", navodi Đukanović.

Igor Mirković je naveo zajedničke ideale kao jednu od stvari oko kojih su se ujedinili Donald Tramp i Ilon Mask. 

"Novac. Novac i posao. Verujem da je tu preovladalo i ono, ako ne mogu da te pobedim ili ugasim, ja ću da se pridružim. Našli su neke zajedničke ideale. Mask možda jeste istaknut, ali nije jedini,  Amerika je preplavljena sada tim biznis-inflenserima, odnosno poznatim velikim "tech-mogulima" koji šta god da dotaknu, oni će, ja verujem, sad u uz podršku Trampa napraviti 'ludilo'", naveo je Mirković.

Ceo prilog možete da pogledate u video-snimku iznad teksta.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis