Da li EU spremnije dočekuje Trampa? Uprkos kratkom predahu, Blok ostaje u stanju pripravnosti
Komentari22/01/2025
-14:48
Predsednik SAD Donald Tramp je u utorak najavio uvođenje carina na proizvode iz Evropske unije, kao i kaznenu carinu od 10 odsto na kineski uvoz, ističući probleme sa fentanilom koji se šalje iz Kine u SAD preko Meksika i Kanade.
Tramp je izneo svoje pretnje carinama u obraćanju novinarima dan nakon što je preuzeo dužnost iako nije odmah uveo carine kako je ranije najavljivao tokom kampanje. Njegove izjave su uzrokovale kratkotrajno olakšanje na finansijskim tržištima, ali su istakle njegovu dugogodišnju želju za širim carinama.
Pored toga, njegovi komentari su uključivali novi rok do 1. februara za carine od 25 odsto protiv Kanade i Meksika, kao i carine na proizvode iz Kine i EU. Tramp je naglasio da EU i druge zemlje imaju zabrinjavajuće trgovinske suficite s SAD-om, te dodao: "Evropska unija je vrlo, vrlo loša prema nama. Tako da će oni dobiti carine. To je jedini način da dobijete pravdu".
Tramp je prethodno pretio carinama na kineski uvoz i izjavio da razmatra uvođenje carina Kanadi i Meksiku, osim ako ne reše problem ilegalne trgovine fentanila. Kina je izrazila spremnost za komunikaciju sa SAD-om kako bi se "pravilno rešile razlike i proširila obostrano korisna saradnja", dok je EU bila na oprezu zbog potencijalnih trgovinskih mera.
EU sada zna bolje?
Na dan Trampove inauguracije, EU nije doživela neprijatna iznenađenja po pitanju carina jer novi predsednik nije najavio uvođenje carina na proizvode iz Unije. Tokom kampanje, Tramp je pretio da će uvesti carine od 10 do 20 odsto na uvoz iz EU, ali se tokom svog obraćanja usredsredio na potrebu uravnoteženja trgovinskog deficita s Evropskom unijom, predlažući veći izvoz energije kao moguće rešenje. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu naglasila pragmatičan pristup ovoj temi, fokusirajući se na zajedničke interese SAD i EU-a.
Komesar za trgovinu EU Maroš Šefčovič istakao je da je Unija već najveći uvoznik američkog tečnog prirodnog gasa, dodajući da je spremna na saradnju s novom administracijom, ali i na odbranu svojih interesa. Ovaj "dvostruki pristup" podržava i Bernd Lange, predsednik Odbora za trgovinu, koji smatra da EU treba da pregovara kada su to moguće i da se brani kada je potrebno.
Dejvid Mekalister, predsednik Odbora za spoljne poslove u Evropskom parlamentu je za DW ukazao na to da je Evropska komisija bolje pripremljena za Trampov drugi mandat. Preporučuje da se spreči eskalacija trgovinskog sukoba, dok Francisko Hoze Milan Mon naglašava da trgovinski rat ne bi koristio nikome. U isto vreme, Ana Kavacini, poslanica Zelenih, poziva na jedinstvenu strategiju "Europe united" kao odgovor na Trampovu politiku, uključujući regulaciju velikih tehnoloških kompanija putem Zakona o digitalnim uslugama, kako bi se osiguralo pridržavanje pravila Unije.
Zajednička budućnost i izazovi
Dok se EU priprema da odgovori na Trampove izazove, postoji stalna svest o nužnosti zajedničkog delovanja među državama članicama. Kako bi se izbegli pojedinačni dogovori sa SAD-om, istaknuta je potreba za koordinarom strategija koje osiguravaju da evropski interesi budu u prvom planu. Ovo jedinstvo može značajno uticati na buduće pregovore s Vašingtonom i pomoći u smanjenju tenzija.
Tokom narednih meseci, dok Trampova administracija dalje postavlja deonice u trgovinskoj politici, odlučivanje unutar EU će se usredotočiti na jačanje sopstvenih pozicija i pregovaračkih kapaciteta. S obzirom na globalne promene u ekonomiji i politici, strateška saradnja među evropskim državama postaje neophodna za suočavanje s izazovima koje donosi Trampova politika. Svi ovi faktori ukazuju na to da će EU morati da ostane čvrsta i jedinstvena kako bi adekvatno odgovorila na moguće trgovinske napetosti i osigurala dugoročnu stabilnost i prosperitet na kontinentu.
Sa ovakvim pristupom, EU cilja na održavanje ravnoteže moći u globalnom trgovinskom sistemu i nastoji da obezbedi da njeni interesi budu zaštićeni, čak i u svetlu promenljive političke klime u SAD-u.
Komentari (0)