Putniković: Celokupna srpska privreda bi bila pogođena uvođenjem sankcija Naftnoj industrije Srbije
Komentari18/12/2024
-13:12
Glavna urednica portala Energija Balkana Jelica Putniković izjavila je povodom najave SAD da će uvesti sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva da bi uvođenjem sankcija NIS-u bila pogođena celokupna srpska privreda, s obzirom da NIS puni oko 10 odsto državnog budžeta i da je u sastavu NIS-a i Petrohemija.
Ona je rekla za Tanjug da su naftni derivati "lepeza" raznih proizvoda koji se koriste u petrohemijskoj industriji, farmaceutskoj industriji bojila i mnogim drugim industrijama koje, ukoliko bi sankcije stupile na snagu, ne bi imale domaće sirovine već bi morale da ih uvoze.
Petrohemija je četvrti izvoznik iz Srbije, rekla je Putnikovićeva i dodala da bi uvođenjem sankcija bila pogođena i Petrohemija koja onda ne bi mogla da uvozi sirovine, čak ni one koje sada dobija Rafinerija.
"To je samo jedan deo jer srpska privreda ima dva stožera, naftnu industriju i EPS. Ako bi ovaj što se tiče nafte bio ugrožen i na neki način osakaćen u budućoj proizvodnji, onda bi celokupna srpska privreda trpela", poručila je Putnikovićeva.
Kako je navela, uvođenje sankcija NIS-u bi najverovatnije značilo da Srbija neće moći da uvozi sirovu naftu i da bi Rafinerija u Pančevu, kada se potroše zalihe koje postoje, za par meseci morala da prestane da radi.
Putnikovićeva kaže da se nada da neće doći do tih sankcija, odnosno da će administracija novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa ukinuti ovu odluku administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena.
Ukoliko sankcije, ipak, stupe na snagu, Putnikovićeva je istakla da treba videti hoće li Hrvatska početi da ih primenjuje, odnosno da li će JANAF prestati da transportuje naftu ka Pančevu dokle god su Rusi u suvlasništvu NIS-a.
"Pitanje je moraju li članice EU da slušaju šta im se naredi iz Vašingtona. Ako EU krene u proceduru da ozvaniči taj dokument SAD, to će potrajati jer moraju sve članice EU da se izjasne tako da bi to bio neki period prolongiranja svega toga", objasnila je ona.
Na pitanje šta su rešenja, odnosno alternative za snbdevanje Srbije energentima ukoliko pretnja sankcijama NIS-u bude realizovana, Putnikovićeva je rekla da bi najbolja alternativa bila da Srbija objasni Amerikancima da je NIS kompanija koja je veoma bitna za funkcionisanje sprske privrede i da bi uvođenjem tih sankcija oni zapravo uveli sankcije celoj srpskoj privredi.
"Nisu najavili da će biti zabranjen uvoz derivata u Srbiju, što znači da ne bi imali problema kao devedestih godina da kupujemo švercovano gorivo. Posluju u Srbiji mađarski MOL, austrijski OMV, imamo puno privatnih benzinskih pumpi, imamo licencirane firme koje mogu da uvoze naftne derivate i da ih prodaju na veliko, što znači da ne bi građani osetili taj deo, ali to je mali deo onoga što NIS znači za Srbiju i njenu privredu", navela je ona.
Komentari (0)