Fokus

Članovi američkog Kongresa traže od Bajdena pojačani angažman na Zapadnom Balkanu

Komentari

Autor: Glas Amerike

04/03/2022

-

23:44

Članovi američkog Kongresa traže od Bajdena pojačani angažman na Zapadnom Balkanu
Pixabay - Copyright Pixabay

veličina teksta

Aa Aa

Članovi američkog Kongresa, njih 19, potpisali su pismo kojim se administracija predsednika Džozefa Bajdena poziva da poveća diplomatski angažman na Zapadnom Balkanu u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu, prenosi Glas Amerike.

U pismu, koje je na Tviteru objavila članica Predstavničkog doma iz Nevade Dina Tajtus, kongresmeni su predložili pet stavki na koje bi SAD trebalo da se fokusiraju, a jedna od njih je promocija dijaloga Beograda i Prištine.

U pismu upućenom američkom državnom sekretaru Entoni Blinkenu potpisnici pozivaju da se udvostruče napori da se konsoliduje demokratija i promoviše integracija Zapadnog Balkana u Zapadnu Evropu.

Kako se navodi, "na Zapadnom Balkanu Rusija i Kina promovišu autoritarne i antidemokratske narative. Zajedno sa retorikom podela koja preovlađuje od strane nekih lidera u regionu, teško izvojevani dobici demokratije su pod ozbiljnom pretnjom".

Oni podsećaju da su sredinom januara, Visoki komesar UN za ljudska prava i kancelarija OEBS-a u Bosni i Hercegovini izrazili zabrinutost da bi postupci i retorika koja preovlađuju u Srbiji i BiH, a kojom se veličaju osuđeni ratni zločinci, mogli da izazovu obnovu nasilja.

"Konkretno, pretnja lidera bosanskih Srba Milorada Dodika da će povući entitet iz državnih institucija predstavlja veliku opasnost za Dejtonski sporazum i održivost BiH kao države. Mlada demokratija Srbije nastavlja da se bori sa izazovima slabe podele vlasti, neravnomerne političke zastupljenosti i polarizovanim medijima", navode članovi Kongresa.

Evro-skepticizam u regionu

Oni takođe izražavaju zabrinutost da izostanak normalizacije odnosa Beograda i Prištine i ugrožava stabilnost šireg regiona i ističu da to pitanje zahteva momentalnu pažnju.

"Oklevanje nekih članica EU da prime nove članove podstaklo je evro-skepticizam širom regiona i postoje nagoveštaji da su neki građani spremni da žrtvuju demokratiju zarad brzih rešenja kojima se poboljšava njihova ekonomska situacija", konstatuju potpisnici pisma.

"Verujemo da SAD moraju da pošalju snažan signal Zapadnom Balkanu i ostatku sveta da su spremne da snažno podrže demokratske vrednosti i promovišu ulogu regiona kao strateškog partnera u transatlantskim odnosima", navode članovi Kongresa, koji su predložili pet stavki na koje bi SAD trebalo da se fokusiraju: povećanje investicija i regionalne integracije, podršku proširenju Evropske unije i promociji dijaloga Kosova i Srbije.

Sporazum o normalizaciji odnosa na KiM

Kako se navodi u pismu, 14 godina posle proglašenja kosovske nezavisnosti, vreme je da se postigne sporazum o normalizaciji odnosa.

"Kroz pojačani američki i evropski angažman, kao i kampanju koja bi promenila tvrde stavove javnosti u obe zemlje, napredak je moguć u rešavanju preostalih pitanja", navode članovi Kongresa.

Četvrta stavka je Bosna i Hercegovina, a članovi Kongresa ističu da lideri bosanskih Srba nastavljaju da "vode secesionističu politiku koja je antiteza Dejtonskom mirovnom sporazumu" i "podižu tenzije između bošnjačke, hrvatske i srpske zajednice", koje bi mogle da dovedu do nasilja koje bi se teško obuzdalo.

Peta stavka je pomoć demokratizaciji regiona.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet