Najmanje 10 žrtava udara uragana Beril u Meksiku: Očekuje se da taj broj poraste, pogođena mnoga ostrva i letovališta
Komentari04/07/2024
-18:50
Uragan Beril pogodio je danas Meksiko, a od posledica uragana do sada je stradalo najmanje 10 osoba.
Očekuje se da će taj broj porasti jer su mnoga ostrva odsečena od sveta zbog nestanka struje i tu nisu kompletne informacije o stradalima, preneo je Rojters.
Uragan Beril je prethodno pogodio Jamajku kao uragan kategorije 4.
Beril je prešao preko Jamajke u utorak ujutro i uputio se ka Kajmanskim ostrvima i Meksiku, saopštio je Nacionalni centar za uragane.
Na Kajmaskim ostrvima su prognozirani vetrovi od 209 kilometara na sat, oko 10-15 centimetara kiše i izdato je upozorenje na opasne talase i struje.
Turistička mesta u Meksiku, kao što je Kankun, nalaze se na putu uragana.
Aerdodrom u Kankunu bio je pun turista koji su pokušavali da uhvate poslednji let pred oluju.
Zaposleni u prodavnicama, restoranima su stavljali vreće sa peskom i drvene ograde na objekte kako bi ih zaštitili.
Ministarstvo odbrane Meksika je otvorilo oko 120 skloništa od uragana i upozorilo građane da prate uputstva za evakuaciju i druge mere.
Beril je prvi u sezoni atlantskih uragana ove godine i na početku je bio maksimalne jačine - kategorije 5.
Ta jačina uragana podrazumeva vetrove od 250 kilometara na čas i može da izazove katastrofalnu štetu, kao i da potpuno uništi stambene objekte i infrastrukturu.
Pre nego što je prešao preko Jamajke, gde su bili zatvoreni aerodromi i više od 1.000 ljudi je otišlo u skloništa, Beril je pogodio ostrva Sent Vinsent i Grenadini.
Meksička vlada evakuiše čak i jaja morskih kornjača sa plaža
Poučena prošlim neuspesima da se pripremi za uragane, meksička vlada je počela da evakuiše čak i jaja morskih kornjača sa plaža uoči uragana Beril.
S obzirom na to da je Meksiko učinio tako malo da upozori ili evakuiše stanovnike pacifičkog primorskog letovališta Akapulko tokom uragana Otis u oktobru, ovog puta zvaničnici su bili veoma oprezni, otkopavajući nedavno položena jaja morskih kornjača iz straha da bi ih oluja mogla odneti.
Državni službenici su čuvali jaja morskih kornjača prekrivena peskom u desetinama hladnjača dok su ih prebacivali na bezbednija mesta.
U drugim oblastima, koristili su barijere od vreća sa peskom kako bi stvorili bezbedne "torove" za zaštitu gnezda kornjača od očekivanih jakih talasa.
Biolog Grasijela Tibursio, jedan od najistaknutijih stručnjaka za morske kornjače u Meksiku, rekla je da je to ekstremna mera koja bi mogla da dovede do toga da se jaja kornjača ne izlegu.
"Vidite, to nije najbolja stvar, ali mi se suočavamo sa opasnošću, ako se ne uklone, sva bi mogla da budu izgubljena", rekla je Tibursio.
Prema njenim rečima, u normalnoj situaciji to ne bi bilo u redu jer će biti zabeležena niža stopa jaja, koja će se izleći, ali je realnost i da bi sva gnezda bila izgubljena ako se ne bi uklonila.
Morske kornjače su zaštićena vrsta u Meksiku i vađenje njihovih jaja, koja su se nekada masovno jela, je zabranjeno.
Komentari (0)