Politika

Marinović za Euronews Srbija: Zloupotrebe prava na pristup informacijama blokiraju rad vlasti

Komentari

Autor: Euronews Srbija

03/04/2025

-

14:46

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Na osnovu informacija iz godišnjeg izveštaja Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, tokom protekle godine formirano je oko 29.000 predmeta, a većina njih odnosila se na slobodu pristupa informacijama. Ovaj značajan broj slučajeva izazvan je, kako se navodi, brisanjem člana 13 iz zakona koji je ranije regulisao zloupotrebu prava na pristup informacijama. 

Poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinović objasnio je za Euronews Srbija da se najviše žalbi odnosi na građane pojedince, ali da su i udruženja građana, kao i brojne institucije poput škola i mesnih zajednica, postale redovni korisnici prava na slobodan pristup informacijama. 

"Građani pojedinci, kojih je nešto više od 50 procenata, najčešće podnose zahteve. Ipak, oko 30 procenata žalbi stiže od strane udruženja građana, dok ostatak dolazi od raznih institucija, pretežno škola i mesnih zajednica", rekao je Marinović. 

Iako pravo na slobodan pristup informacijama od javnog značaja treba da bude instrument za jačanje transparentnosti, poverenik je istakao ozbiljne zloupotrebe koje ugrožavaju celokupan sistem.  Marinović je naveo jedan specifičan slučaj kao primer zloupotrebe zakona.  

"Više od 1.000 škola je primilo zahtev da dostavi informacije o tome koji je nastavnik biologije zaposlio. Iako je pitanje u početku bilo legitimno, sledeći zahtevi koji su dolazili, poput onih koji su tražili dokaz da je nastavnik ispunjavao uslove za tu funkciju, jasno pokazuju da se radilo o masovnoj zloupotrebi prava na pristup informacijama", objasnio je poverenik. 

Zloupotrebe ovakvog tipa, prema njegovim rečima, nanose ozbiljnu štetu, kako materijalnu, tako i institucionalnu.

"Materijalna šteta je ogromna i direktno povezana sa promenama zakona, koje su uslovile da organi vlasti snose troškove žalbi. Za svakog od 1.800 škola, na primer, koji podnose žalbu, trošak može da iznosi oko 50.000 dinara po predmetu", napomenuo je Marinović. 

Euronews Serbia

 

"Do sada je poverenik naložio organima vlasti da plate više od 67 miliona dinara zbog ovih zloupotreba, a sami smo, kao institucija, platili preko 4 miliona dinara na ime advokatskih troškova", rekao je. 

Marinović je istakao da je usvajanje izmena zakona o slobodnom pristupu informacijama u 2022. godini, koje je trebalo da reše ove probleme, nažalost, obustavljeno.

"Zakon je prošao javnu raspravu, bio je usvojen na vladi, ali je povučen sa sednice skupštine, čime su se otvorila vrata za dalju zloupotrebu sistema", rekao je poverenik. 

Očekuje se, kako je istakao, da će izmene zakona biti ponovo na dnevnom redu čim se formira nova vlada, jer su trenutne zloupotrebe ozbiljno ugrozile rad malih organa vlasti i onemogućile im da pravilno obavljaju svoju funkciju. 

"Novinari, mediji, ali i svi građani koji zaista traže informacije od javnog interesa, trpe zbog ovih zloupotreba. Mi kao institucija, podržavamo sve one koji koriste zakon u čestite i zakonite svrhe", zaključio je Marinović. 

Euronews Serbia

 

Na pitanje o protestima i upotrebi zvučnog topa ili soničnog oružja, poverenik je pojasnio da se on ne bavi direktnim prikupljanjem informacija, već je njegov zadatak da razmatra žalbe na postupanje organa vlasti.  

"Nisu stigle žalbe u ovom konkretnom slučaju, ali verovatno su postojali zahtevi koji su u postupku na višoj instanci", rekao je Marinović. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija