Mihajlović o hapšenju Grčića: Poruka da su zakoni, država i institucije tu i da moraju da se poštuju
Komentari13/02/2025
-13:40
Bivša ministarka energetike Zorana Mihajlović je, povodom hapšenja predsednika opštine Obrenovac i bivšeg v.d. direktora EPS-a Milorada Grčića, rekla da je to poruka svima da zakoni, država i institucije postoje i da moraju da se poštuju.
Milorad Grčić je bio na čelu EPS-a u vreme dok je Zorana Mihajlović bila ministarka rudarstva i energetike. Ona je protiv njega još 2022. godine poodnela krivičnu prijavu zbog nesavesnog postupanja i prekoračenja ovlašćenja. Kada je reč o najnovijoj odluci tužilaštva, ona je za Euronews Srbija rekla da je dobro kada god se reaguje za sve ljude koji su na bilo koji način oštetili građane Srbije.
"Što se tiče Grčića, on je na čelu prvo Kolubare, pa EPS-a, bio od 2016. godine. Ja sam tri krivične prijave podnela protiv Grčića, odnosno ja sam ih potpisala, a Ministarstvo je pripremilo dokumentaciju. Jedna je bila zato što je dugo bio u v.d. stanju, druga je bila zbog toga što je izazivao paniku i organizovao proteste u samom EPS-u", rekla je MIhajlović i dodala da se treća ticala nesavesnog postupanja i prekoračenja ovlašćenja.
Ona je rekla da Srbija sigurno pamti decembar 2021. godine i "elektroenergetski kolaps koji se desio upravo zbog nečinjenja ili lošeg činjenja u EPS-u".
"Koliko sam sada videla o onome što je Tužilaštvo reklo, ovo je jedan drugi deo priče, a to su javne nabavke unutar EPS-a i kako su se one sprovodile. Mislim da je ovo poruka svima. Zakoni postoje, država postoji, institucije postoje. Zakoni moraju da se poštuju. Kada vi u javnom preduzeću na takav način nameštate javne nabavke, morate da budete svesni da radite protiv zakona. Još jedna stvar, stvarno mislim da borba protiv korupcije mora da bude stalna i da to stvarno nije više pitanje 'danas, sutra ili ovog meseca', nego da to mora da traje", rekla je bivša ministarka.
"Sva javna preduzeća treba da se pregledaju"
Na pitanje šta je bio problem sa prijavom koju je ona podnela kaže da je ona kao ministarka infrastrukture, saobraćaja, ali i energetike o tome pričala i da je slala mnogo krivičnih prijava Tužilaštvu za organizovani kriminal.
"One su sve bile potkrepljene dokazima, nijedna nije bila tek tako napisana. Jedina krivična prijava koja je odbačena bila je upravo ova koju smo pomenuli oko Grčića. Nikada kao Ministarstvo nismo dobili odgovor. Međutim, bez obzira na to, ja nisam neko ko je sklon da misli da bilo ko drugi treba da reaguje u situacijama kada govorimo o državnom novcu i budžetu osim institucije Tužilaštva. I mislim da sva javna preduzeća treba dobro da se pregledaju zato što je to naš novac. Dakle, to onemogućava posle javno preduzeće da obavlja delatnost od opšteg interesa na pravi način", ukazala je.
Podseća da je država u trenutku elektroenergetskog kolapsa morala da da preko tri milijarde evra za nabavku gasa, mazuta, uglja i svega što je bilo potrebno da bi Srbija imala energetsku bezbednost.
"Dakle, neko je odgovoran za to, mi smo smatrali da je odgovoran EPS. Ova situacija sada je vezana za javne nabavke. Nije vezana za tu prijavu o kojoj ja pričam. Ali bez obzira na to, pozivam Tužilaštvo da pogleda sva javna preduzeća, od EPS-a, Srbijagasa, pa do svih drugih", rekla je.
"Šta će EPS-u prislučni uređaji?"
Zorana Mihajlović je rekla da je najnovije hapšenje poruka svima da, kada su imenovani na određene funkcije, nisu imenovani da bi bilo šta ućarili za sebe, nego su imenovani da rade za državu i narod.
Upitana kolika je bila vrednost javnih nabavki u EPS-u dok je ona bila ministarka, MIhajlović je rekla da ne zna jer Ministarstvo vodi energetsku politiku i brine o energetskoj bezbednosti i u tom smislu su odvojeni.
"Kada se desi situacija koja nam se desila, Ministarstvo i država uskaču i pomažu", rekla je, ali je dodala da se time bavi Uprava za javne nabavke i da svakako pričamo o stotinama miliona evra.
Kako napominje, niko ne kaže da su sve te nabavke pogrešne i loše, ali postavlja pitanje: "Kakva je to javna nabavka u kojoj EPS nabavlja prislušne uređaje? Šta će njima takve stvari, jel to njihova delatnost? Dakle to je ono što mene dodatno brine. Šta ste vi tačno radili i koga ste vi slušali i gledali? Mi smo svi slušali priču o prisluškivanju predsednika i nekih ministara, a sad vidimo na delu da je to stvarno bilo tako. Da je neko nabavljao prislušne centre i opremu za tako nešto. Taj neko je v. d. direktora EPS-a koji se bavi strujom, a nije BIA".
"Tužioci su iznad svih nas na neki način"
Povodom poruke predsednika Aleksandra Vučića da Tužilaštvo ima odrešene ruke. Mihajlović je navela da on njima nije dao odrešene ruke, nego je rekao da ih imaju.
"Smatram da su po zakonu, tužioci iznad svih nas na neki način. Evo, sada Zagorka Dolovac je praktično preuzela priču o nadstrešnici koja se tiče korupcije. I to je dobro zato što javnost Srbije mroa da zna šta se desilo između tri i 16 miliona. Svakom je jasno da to nekako ne pije vodu", rekla je.
Upitana koliko će tužiocima biti teško da utvrde činjenice s obzirom na protok vremena, MIhajlović je navela da oni imaju mogućnosti i opremu.
"Ja sam potpuno sigurna da tužilaštvo, ako je krenulo u određeni posao, ima sve mogućnosti. Ne bi se to desilo da već nema sve što je potrebno da bi mogli da dižu optužnicu. Mislim da bi to trebalo da bude jedna normalna stvar. Prekršili ste zakon, hteli ste nešto da ukradete, došla je policija, stavila vas je u zatvor. U najkraćem", rekla je bivša ministarka.
Kakva je dalja procedura?
O hapšenju Grčića za Euronews Srbija je govorila i advokatica Jovanka Zečević. Govoreći o procedurama, ona je navela da je ovo trenutak gde mi najviše saznajemo iz medija i da je ovo nezgodan period zbog obustave rada advokata, ali da je njima ipak omogućeno da učestvuju jer je reč o pritvorskom predmetu.
"Ovo je momenat u kome će istraga da krene time što će najpre biti saslušani oni koji su u policiji zadržani 48 sati. Zatim su izvedeni kod tužioca i braniće se na način koji budu odabrali, ćutanjem ili davanjem iskaza. Zatim će se verovatno krenuti u dalje sprovođenje istražnih radnji u tužilačkom delu istrage koji se tiče saslušanja svedoka, izvođenja pisanih dokaza, veštačenja itd.", rekla je.
Navodi da će tužilačka istraga trajati izvesno vreme, i da će zatim, u zavisnosti od toga šta se utvrdi, doći ili neće do podizanja optužnice.
"Paralelno će verovatno biti vođen postupak u kojem će se vrlo brzo doneti rešenje o privremenom oduzimanju imovine dok se utvrdi da li je ta imovina stečena na legalan ili ilegalan način. Onda u tom postupku koji će opet zavisiti od oluke krivičnog postupka će na kraju zavisiti rešenje o trajnom oduzimanju imovine. što je po meni jedini cilj, osim kaznene politike", rekla je.
Kada je reč o samom slučaju, navodi da joj se čini da je "sve nenormalno postalo normalno, tako da mi sada na te stvari uopšte ne reagujemo".
"Nekada su ubistva, korupcija i krađe bili retkost. Sada je to nešto što je izgleda postalo normalno i mi sada stalno nešto čekamo. Kad pogledamo vesti, ne znamo kojoj da se radujemo, uglavnom su crne. U svakom slučaju, dobro je uhapsiti ovakve ljude. Pitamo se šta se čekalo ovoliko vremena. I naravno, sa druge strane se pitamo, ako govorimo o milion evra, da li je to iznos koji je adekvatan onome štu oni verovatno pribavii kao protivpravnu imovinsku korist od 2018. do 2021. godine. A da ne govorimo o tome šta su radili od 2021. do sada. Svakako pozdravljam hapšenje ljudi koji su se bavili korupcijom i koji su na taj način oštetili državu za izuzetno veliki iznos, a pretpostavljam da je iznos mnogo veći", rekla je Jovanka Zečević.
Kompletno gostovanje Jovane Zečević pogledajte u video prilogu:
Komentari (0)