Politika

Pantić Pilja: Priština u martu ponovo kuca na vrata Saveta Evrope

Komentari

Autor: Tanjug

03/02/2025

-

10:17

Pantić Pilja: Priština u martu ponovo kuca na vrata Saveta Evrope
Biljana Pantić Pilja - Copyright Tanjug/Jadranka Ilić

veličina teksta

Aa Aa

Šefica delegacije Srbije u Savetu Evrope Biljana Pantić Pilja rekla je danas da ne bi bila iznanađena da na sledećem Komitetu za politička pitanja i demokratiju Saveta Evrope, koji se održava u Parizu već u martu Priština ponovo "pokuca" na vrata Saveta Evrope.

Ona je to rekla za Večernje novosti i pojasnila da je Priština trenutno okrenuta izborima koji su zakazani za 9. februara, ali da je sigurna da će odmah po okončanju izbornog procesa nastaviti sa pritiscima na SE zajedno sa svojim partnerima iz pojedniih zemalja.

Dodala je da srpska delegacija u Savetu Evrope koristi argument istine, da KiM nije država, već entitet čiji je status jasno regulisan Rezolucijom 1244 UN, da se u južnoj srpskoj pokrajini dešava etničko čišćenje srpskog naroda i da represija režima premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija eskalira kako se približavaju izbori na AP KiM.

Dodala je da nijedan od tri uslova koja je navela u svom mišljenju izvestiteljka PSSE Dora Bakojani, Kurti nije ispunio, pre svega osnivanje Zajednice srpskih opština, odnosno poštovanje Briselskog sporazuma i da na tzv. Kosovu ne postoji vladavina prava.

Ona je istakla da su ovo bili argumenti Beograda koji su presudili da se na prošlonedeljnom zasedanju Parlamentarne skupštine ne uzme u razmatranje inicijativa prištinske vlasti.

"Uvek su to isti argumenti koji su sada negde prećutno prihvaćeni i doneta je odluka da se o zahtevu Prištine za status 'specijalnog gosta' ne raspravlja sada", rekla je ona.

Govoreći o tome kakvo je raspoloženje članica SE u vezi sa ovim pitanjem i kolike su šanse Prištine da postane članica SE, Pantić Pilja je rekla da se trenutno SE susreće sa ozbiljnim izazovima, tako da je pitanje tzv. Kosova stavljeno u neki drugi plan.

"Nova američka administracija, sukobi u Ukrajini, Gaza, izborni proces u Gruziji, Rumuniji, Nemačkoj i Poljskoj, sve su to okolnosti koje utiču da se ove teme postavljaju kao prioritetene u samoj Parlamentarnoj skupštini SE. Naravno, da i dalje postoje države koje pružaju podršku i glasno lobiraju za prijem tzv. Kosova, ali nekako se čini da sve više zemalja gubi strpljenje za Kurtija i njegovu represiju koju sprovodi nad srpskim stanovništom, kao i njegovim jednostaranim potezima", navela je Pantić Pilja.

Kada je u pitanju podrška zemalja, koje bi mogle da spreče prijem tzv. Kosova u ovu organizaciju, Pantić Pilja je rekla da tradicionalno Srbija uvek računa na podršku poslanika iz Španije i sa Kipra.

"Ali postoje države koju su priznale tzv. Kosovo, međutim zahvaljujući mudroj politici predsednika Aleksandra Vučiča, možemo da računamo na njihovu podršku. Ovde pre svega mislim na Mađarsku, ali tu su Francuska i Italija svakako. Da nije prošle godine došlo do razgovra Vučića i Makrona, ne verujem da bi došlo do odlaganja prijema tzv. Kosova u SE", naglasila je ona.

"Vreme je da neko konačno natera Kurtija da poštuje međunarodno pravo"

Govoreći o tome da li je na zasedanju Parlamentarne skupštine SE bilo reči o situaciji na AP KiM, pogotovo položaju Srba, rekla je da kao tema u plenumu ne, ali to ne treba da nas zavara.

Dodala je da se najviše posla obavlja na sastancima u pauzama između zasedanja u plenumu i na komitetima.

"Naš posao kao članova delegacije i jeste da probamo sa svakim poslanikom da porazgovaramo, da ga uputimo u trenutnu situaciju i da ukažemo na kršenje ljudskih prava na KiM, pre svega Srba, kao i da ih zamolimo da čuju drugu stranu. Nažalost, mišljenja sam da Parlamentarna skupština SE ozibiljno gubi na značaju, jer prethodnih nekoliko godina je pokazala da samo pričaju koliko je bitan dijalog, ali od istoga beže", dodala je ona.

Pantić Pilja je izrazila nadu u da će se dolaskom Donalda Trampa na mesto predsednika SAD pojačati pritisci na Prištinu i da se prekine sa provokacijama.

Dodala je da Kurtiju i njegovom terorizmu neko mora da stane na put, i ocenila da EU nije pokazala da je dorasla tom zadatku.

"Nisam sigurna da li to zato što EU neće ili ne može, ali je postalo besmisleno da posle jednostrane akcije Kurtija i odbijanja dijaloga čujete poznate floskule- pozivamo obe strane na smirenost i suzdržanost i pažljivo pratimo situaciju. Vreme je da neko konačno natera Kurtija da poštuje međunarodno pravo i osnovna ljudska prava, a primetno je na ovom zasedanju u Strazburu prate koraci Trampove administracije", naglasila je ona.

Dodala je da na zasedanju u Strazburu nije bilo reči o aktuelnoj političkoj situaciji u Srbiji, već da su glavne teme bile kao i uvek Ukrajina, i ovog puta izborni proces u Gruziji.

Ona je navela da ne zna šta bi mogli novo da čujemo, za razliku od drugih zemalja EU, a to je da slobodno možete da protestujete i da blokirate saobraćajnice.

"Nemojte da zaboravite da kad god je bio neki protest u recimo Namačkoj ili Francuskoj, uvek je isti završavan upotrebom sile. Takođe, Srbija se još od 2012. godine nalazi u tzv. monitoring proceduri samo iz razloga što se konstantno menjaju izvestioci zaduženi za Srbiju, gde se pokazuje totalna nesposobnost Parlamentarne skupštine da završava započete procedure", navela je ona.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija