Politika

Peticija da se Kosovo preimenuje u Dardaniju: Srpski istoričari kažu da je reč o novom pokušaju falsifikovanja istorije

Komentari

Autor: Euronews Srbija

13/01/2025

-

11:36

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Krajem prošle godine, na Kosovu je počelo potpisivanje peticije za promenu imena Kosova u Dardaniju. Plan organizatora je da se sakupi 10.000 potpisa i da se peticija prosledi Skupštini na usvajanje. Ekipa Euronews Srbija je proveravala da li su u pitanju novi istorijski dokazi ili još jedan pokušaj ukidanja svega što asocira na srpsko, odnosno slovensko poreklo.

Peticiju je pokrenuo novinar Ramiz Seljimi, a zvaničnici, kao i albanski istoričari, za sada ćute. Srpski istoričari to komentarišu kao još jedan pokušaj falsifikovanja istorije. Jedan od njih, Jovan Aleksić, smatra da je to pomalo neobično i komično pitanje, s obzirom, kako kaže, na činjenicu da su Dardanci bili paleobalkansko pleme, pleme koje je postojalo na ovim prostorima pre rimskih osvajanja.

"Dardanci su imali svoju državu i vladare, ali to je isuviše daleka prošlost, dakle antika, da bi današnji albanski nacionalni kokus, odnosno današnje albansko stanovništvo moglo sebe da poistoveti sa plemenom koje je postojalo pre više od 2.000 godina i koje je naravno vremenom nestalo i pretopilo se u druge narode", rekao je Aleksić za Euronews Srbija. 

Njegov kolega Aleksandar Gudžić ističe da je dominantan narativ u javnosti na Kosovu da su Albanci bili katolici.

"Da su oni potomci Ilira, da su živeli na Kosovu i da su Srbi u 12. veku okupirali Kosovo i da su na temeljima albanskih crkava i manastira sagradili svoje crkve i manastire", naveo je.

Šta žele autori peticije?

Najnoviju tezu da su preci Albanaca - Dardanci, mešano ilirsko-tračansko pleme, naučno je teško dokazati, ali autorima peticije i njenim protivnicima je ipak sve jasno.

"Dardanija je ime, povezano sa drevnim ilirskim korenima, koja je postojala pre rimskog, vizantijskog i slovenskog osvajanja. Promena imena učvršćuje i obnavlja nacionalni identitet, a isticanjem ilirskih autohtonih korena koje imamo, nećemo imati potrebe da naglašavamo da je Kosovo Albanija, kao i to da su Dardani preci Albanaca", naveo je Ramiz Seljimi na Fejsbuku. 

Jovan Aleksić navodi da reč Kosovo na albanskom jeziku ne znači ništa, dok u srpskom i nekim slovenskim jezicima ta reč ima svoju etimologiju od reči "kos".

"Odnosno, to je reč koja označava onu malu crnu pticu. I sam pojam Kosova nije vezan samo za ovaj prostor gde se mi danas nalazimo", rekao je. 

Promena srpskih toponima

Prvi put je zastavu Dardanije osmislio nekadašnji albanski lider Ibrahim Rugova, a ta zastava se i danas nalazi u prostorijama kosovskog predsedništva.

"Godinama unazad, ako ne decenijama, postoje namere da se toponimi slovenskog, odnosno srpskog porekla na Kosovu i Metohiji, menjaju u skladu sa sadašnjim željama aktuelne vlasti u Prištini. Mi imamo, primera radi, situaciju da se Novo Brdo u značajnom delu albanske javnosti sada zove Artana, da se Podujevo zove Besijana, da se Istok zove Burimi, da se Srbica zove Skenderaj, da se Obilić zove Kastrioti, da se nekada čak i Leposavić zove Albaniku", naglasio je Aleksić. 

Za izglasavanje promene imena Kosova u Skupštini Kosova potrebna je dupla dvotrećinska većina - dve trećine glasova svih i dve trećine glasova poslanika nevećinskih zajednica. 

Komentari (0)

Srbija