Politika

Koji su okviri poslaničkog imuniteta? Advokat Luka Labus za Euronews Srbija o kućnom pritvoru za Radivoja Jovovića

Komentari

Autor: Euronews Srbija

06/12/2024

-

21:01

Koji su okviri poslaničkog imuniteta? Advokat Luka Labus za Euronews Srbija o kućnom pritvoru za Radivoja Jovovića
Koji su okviri poslaničkog imuniteta? Advokat Luka Labus za Euronews Srbija o kućnom pritvoru za Radivoja Jovovića - Copyright Tanjug/Sava Radovanović

veličina teksta

Aa Aa

Poslanički imunitet predstavlja kategoriju koja je određena najvišim pravnim aktom - Ustavom Republike Srbije. Poslovnik Narodne skupštine navodi kako poslanik ima imunitet koji traje od potvrđivanja mandata do njegovog isteka, međutim, postoje okolnosti pod kojima imunitet prestaje da važi.

Ustav razlikuje dve vrste imuniteta. Naime, postoje imunitet neodgovornosti i imunitet nepovredivosti, prvi štiti slobodu govora u parlamentu, drugi sprečava pritvaranje, lišavanje slobode i krivično gonjenje poslanika bez odobrenja parlamenta.

Primer uskraćivanja imuniteta odlukom Narodne skupštine je ukidanje imuniteta poslaniku Demokratske stranke Oliveru Duliću, koga je Tužilaštvo za organizovani kriminal teretilo za zloupotrebu službenog položaja u vreme dok je bio ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja u vladi Mirka Cvetkovića.

Takođe, imunitet imaju i ministri u Vladi Srbije koji može da bude uskraćen ukoliko postoji opravdani razlog.

(Ne)ograničenost imuniteta

Nedavno je pokrajinskom poslaniku iz redova Pokreta slobodnih građana Radivoju Jovoviću, kome se na teret stavlja napad na službena lica koja su obezbeđivala zgradu Skupštine Novog Sada, određen kućni pritvor.

Govoreći o incidentu ispred Skupštine Novog Sada ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da nikada neće biti dozvoljeni napadi na policiju i da će ići u zatvor svako ko bude digao ruku na policiju.

Tanjug/Nenad Mihajlović

 

Prema članu 112 Krivičnog zakonika pripadnici ministarstva unutrašnjih poslova imaju status službenih lica, prema članu 323 navedenog zakonika, ko napadne ili preti da će napasti službeno lice može da se suoči sa zatvorskom kaznom od jedne do pet godina zatvora.

S tim u vezi, ne poseduju svi poslanici jednak imunitet, naime, pokrajinski poslanici nemaju imunitet nepovredivosti, za razliku od narodnih poslanika koji uživaju oba imuniteta i koji je definisan Ustavom. Imunitet pokrajinskih poslanika je određen Statutom Autonomne pokrajine Vojvodine i ograničen je na delovanje unutar skupštine: "Poslanik ne može biti pozvan na krivičnu odgovornost, pritvoren ili kažnjen zbog iznetog mišljenja ili davanja glasa na sednicama Skupštine i radnih tela".

Imunitet kao mera za nesmetano funkcionisanje parlamenta

O tome kakva je zaštita obezbeđena narodnim poslanicima posredstvom imuniteta, za Euronews Srbiija je govorio advokat Luka Labus. 

"Poslanički imunitet je institut zaštite narodnih poslanika i kao takav je ustavna kategorija tj. propisan je Ustavom Republike Srbije kao najvišim pravnim aktom. Na ovaj način se štite narodni poslanici od krivične ili druge odgovornost za izraženo mišljenje ili glasanje u Narodnoj skupštini, ali se obezbeđuje i nesmetano funkcionisanje parlamenta kao najvišeg tela u republici. Narodni poslanik koji se pozvao na imunitet ne može biti pritvoren, niti se protiv njega može voditi krivični ili drugi postupak u kome se može izreći kazna zatvora, bez odobrenja Narodne skupštine", objašnjava Labus.

Labus objašnjava pravnu razliku između imuniteta narodnog poslanika i imuniteta kakav ima pokrajinski poslanik.

"Postoji razlika između ova dva oblika imuniteta. Pre svega, razlika postoji u pravnom osnovu na kome se imunitet zasniva. Narodni poslanik svoj imunitet crpi iz Ustava Republike Srbije kao najvišeg pravnog akta i kao takav on ga štiti od krivičnog gonjena zbog izraženog mišljenja ili glasanja u Narodnoj skupštini, ali i od krivičnog gonjena zbog drugih krivičnih dela koje je poslanik eventualno izvršio", navodi Labus i dodaje: 

Privatna arhiva/Kristijan Altmajer

 

"Imunitet pokrajinskog poslanika se zasniva na Statutu Autonomne pokrajine Vojvodine, koji je u hijerarhiji pravnih akata ispod Ustava, a pored toga on propisuje da pokrajinski poslanik ne može biti pozvan na krivičnu odgovornost, pritvoren ili kažnjen zbog iznetog mišljenja ili davanja glasa na sednicama Skupštine i radnih tela. Dakle, ograničen je samo na delovanje pokrajinskog poslanika u pokrajinskom parlamentu i radnim telima unutar njega".

"Kućni pritvor za Jovovića nije neuobičajena mera, u ovim slučajevima se češće primenjuje pritvor u zatvorskoj jedinici"

Advokat je pojasnio proceduru koja je neophodna da se ispuni kako bi imunitet poslanika stupio na snagu. 

"Da bi se imunitet primenio, neophodno je da se poslanik pozove na njega, ali čak i ako to ne učini, Narodna skupština može da mu uspostavi imunitet, a sve u cilju nesmetanog funkcionisanja parlamenta i obavljanja poslaničke funkcije. Dakle, imunitet nije 'aktivan' sam po sebi već je potrebno da se poslanik na njega pozove kako bi se on primenio", objašnjava Labus i dodaje:

"Narodni poslanik koji se pozvao na imunitet ne može biti pritvoren, niti se protiv njega može voditi krivični ili drugi postupak u kome se može izreći kazna zatvora, bez odobrenja Narodne skupštine, osim ukoliko je zatečen u izvršenju krivičnog dela za koje se može izreći kazna preko 5 godina zatvora"

Advokat iz Novog Sada, Labus, obrazlaže mere izrečene pokrajinskom poslaniku Radivoju Jovoviću

"Koliko sam pratio u medijima, osumnjičeni se sam predao tužilaštvu i izrečena mu je mera zabrana napuštanja stana ili narodski rečeno 'kućni pritvor' uz zabranu korišćenja sredstava komunikacije-telefona i interneta, a zbog opasnosti ponavljana krivičnog dela, što je zakonski osnov za izricanje ove mere. Kako se okrivljenom stavlja na teret da je isto delo izvršio u dva navrata u kratkom vremenskom periodu, ovakva odluka suda nije ništa neuobičajeno. U praksi, zbog ovog pritvorskog razloga češća je i primena teže mere tj. pritvora u zatvorskoj ustanovi", zaključuje Labus.

Komentari (0)

Srbija