Obeleženo 180 godina postojanja SANU, nijedna žena među 30 novih članova
Komentari19/11/2021
-21:23
Srpska akademija nauka i umetnosti promovisala je 30 novih članova, među kojima se nije našla nijedna žena. To je na svečanosti obeležavanja 180 godina SANU kritikovao i njen predsednik Vladimir Kostić, koji je naveo da se ceo svet nalazi u društvenoj krizi kao posledici pandemije.
"Frustira činjenica da u našoj društvenoj entropiji nema mašte ni da zamislimo više od dva protivnika na sceni. Podrazumeva se obračun, kao da se ne može misliti drugačije van kobnog srpskog dualizma, ili da se Srbija ne može voleti na više načina. Moramo konačno naći način da razumemo svet u kome živimo, ali i kako da on razume nas, jer van tog okvira nema ni nas. U tome veliki doprinos može da pruži SANU", rekao je Kostić.
On je dodao i da "nestanak SANU koji neki priželjkuju, ili prostačko nametanje paternalizma u simboličkom smislu te reči, neće nastupiti kada ne budemo više mogli da komuniciramo, već kada nas više ne budu razumeli - a to se događa".
"Moraćemo u vremenu pred nama da budemo prisutni čak i kad nam to pravo negiraju, da komuniciramo sa sredinom koja nas je iznedrila i u toj komunikaciji nastavimo da budemo što je moguće jasniji", rekao je Kostić.
To što među novoizabranim članovima nema nijedne žene, smatra jednim od neuspeha akademije u prethodnom periodu.
"Moram pomalo cinično sve, uključujući i samog sebe, podsetim na instrukcije koje je Noje dobio pre potopa: 'i od svega živog od svakoga tijela uzećeš u kovčeg po dvoje da sačuvas u životu sa sobom, i muško i žensko neka bude'", istakao je predsednik SANU.
Za profesora Igora Dolinku, međutim, svečano promovisanje novih članova imalo poseban značaj. Ne samo da je izabran za dopisnog člana SANU, već je sa 48 godina trenutno najmlađi akademik u Srbiji.
"Ovo jeste veliki oblik priznanja koji pokazuje da ste u nekom svom stvaralačkom radu, u potrazi za istinom i lepotom, na dobrom putu. Na tom putu stvaralastva vi osvajate neke planinske vrhove, ali nakon nekog vremena to prestaje da vam bude važno, odnosno dolazite u poziciju da možete da kažete 'ono što radim i stvaram, stvaram iz čiste radosti i zadovoljstva'", rekao je Dolinka.
Na svečanosti je akademiku Ivanu Gutmanu uručena Medalja SANU iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka, a Vasiliju Ð. Krestiću Medalja SANU iz oblasti društvenih i humanističkih nauka za 2021. godinu.
Novoustanovljena Medalja SANU dodeljivaće se godišnje zaslužnim pojedincima za izuzetna dostignuća u naučnim i umetničkim oblastima - prve godine jedna iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka i jedna iz društveno-humanističkih nauka, a sledeće jedna iz oblasti umetnosti.
"Ovo je jedno od najvećih počasti koje sam doživeo tokom svog veka, pogotovo što sam prvi dobitnik ove medalje. Sada je tačno 50 godina da se bavim naučnim istraživanjem. U septembru 1971. sam završio svoj prvi naučni rad i poslao sam ga u časopis", rekao je Gutman.
Zahvaljujući se, Krestić je istakao da je to "priznanje formalna i stvarna potvrda da višedecenijski trud i naučni učinak nisu bili uzaludni, da imaju odjeka u sredini u kojoj su nastali i društvu kojem su namenjeni".
Povelje o izboru i znak SANU uručeni su novim dopisnim članovima Igoru Dolinki, Marjanu Niketiću, Željku Tomanoviću, Miodragu Mihaljeviću, Vladimiru Srdiću, Vladanu Devedžiću, Miodragu Lomi, Milivoju Neninu, Draganu Bogetiću. Mrđanu Bajiću, Dejanu Mijaču, Miodragu Tabačkom i Slobodanu Šijanu.
U muzičkom delu programa, dopisna članica SANU Jelena Jovanović sa ženskom pevačkom grupom "Moba" izvela je tradicionalne pesme "Prioni mobo za ''lada", "Sloves Tvojih učenijem" i "O jabuko zeleniko".
Komentari (0)