Društvo

Čekaonice u domovima zdravlja širom Srbije i dalje pune - da li je epidemija gripa dostigla vrhunac?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

18/02/2025

-

10:01

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

U poslednjih nekoliko nedelja, čekaonice u domovima zdravlja širom Srbije bile su prepune pacijenata, što je rezultat povećanog broja obolelih od gripa. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, u periodu od 3. do 9. februara registrovano je više od 14.000 slučajeva oboljenja sličnih gripu. Ove informacije ukazuju na to da je virus gripa široko rasprostranjen u zemlji, ali situacija se postepeno smiruje. 

Epidemiološkinja Instituta za javno zdravlje Dragana Plavša kaže za Euronews Srbija da iako je broj obolelih bio visok u prethodnim nedeljama, najnoviji podaci pokazuju smanjenje broja slučajeva gripa, a situacija u vezi s akutnim respiratornim infekcijama beleži blagi pad.  

"U poslednjoj izveštajnoj nedelji imamo znatno manje povećanje u broju obolelih", rekla je doktorka Plavša, dodajući da je moguće da je Srbija ili veoma blizu vrhunca oboljevanja ili da smo već u piku. 

profimedia

 

Ona je objasnila i da postoje određeni simptomi gripa koji su, navodi, uglavnom isti za sve.  

"Za grip je karakteristično da se javlja naglo. To su povišena temperatura, više od 38 stepeni, kašalj koji može trajati i do dve nedelje, glavobolja, opšta slabost, malaksalost, bolovi u mišićima i zglobovima", navodi ona. 

Zanimljivo je, dodaje, da grip može izazvati i dijareju i povraćanje, ali naglašava da je to češće kod mlađe populacije, naročito kod dece. 

Pored gripa cirkulišu i druge respiratorne infekcije 

Iako je grip dominantan, doktorka napominje da postoje i druge respiratorne infekcije koje trenutno cirkulišu. Pored gripa, beleže se slučajevi obolelih od respiratornog sincicijalnog virusa, adenovirusnih infekcija, kao i drugih respiratornih virusa.  

S druge strane, kovid 19 je trenutno prisutan u veoma malom broju, sa pozitivnošću od svega 0,7 odsto, što znači da se slučajevi kovida beleže sporadično. 

Jedno od najvažnijih pitanja, navodi ona, koje mnogi postavljaju tokom ovih meseci jeste vakcinacija. 

"Vakcinacija je najpreporučljivija da krene pre početka sezone, najidealnije početkom oktobra. Međutim, i dalje savetujemo vakcinaciju za rizične populacije, kao što su osobe starije od 65 godina, osobe sa hroničnim bolestima poput dijabetesa, bolesti srca ili respiratornih oboljenja", kaže doktorka Plavša.  

Profimedia

 

Kako objašnjava, iako je vakcinacija najsigurnija pre početka sezone, ona je i dalje preporučljiva za one koji nisu vakcinisani, jer vakcina može da pomogne u sprečavanju ozbiljnih komplikacija. 

Na pitanje da li je potrebno odmah obratiti se lekaru kad se pojave simptomi gripa, doktorka odgovara da je za početak potrebno pratiti kako se bolest razvija. 

"Nije potrebno odmah, jer je kod gripa uobičajeno da temperatura traje dva do tri dana. Međutim, ako simptomi postanu ozbiljniji, na primer, ako temperatura traje duže od tri dana, ili ako dođe do otežanog disanja, u tom slučaju preporučuje se poseta lekaru", kaže ona. 

Doktorka je ponovila još jednom da je kao prevencija vakcinacija važna, 

"Broj obolelih od gripa je u padu, ali vakcinacija ostaje najbolji način da se spreče komplikacije i ozbiljnije posledice", rekla je. 

Koja je razlika između gripa i sezonskih virusa?

Epidemiološkinja Slavica Maris je u ranijem razgovoru za Euronews Srbija objasnila  da se grip naglo javlja i može izazvati visoku temperaturu, intenzivne glavobolje, bolove u mišićima i zglobovima, kao i opštu slabost. 

"On vas za razliku od ostalih virusa odmah obori sa nogu. Mirovanje je obavezno jer neće se svaki grip lečiti u bolničkim uslovima", objasnila je tada ona, dodajući da se terapija najčešće sastoji od simptomatskog lečenja uz unos tečnosti i odmaranje. 

Maris je naglasila da je važno obratiti se lekaru ako visoka temperatura potraje duže od dva do tri dana, posebno ako se javi otežano disanje ili problemi sa disanjem. Na pitanje o antibioticima, ona naglašava da se oni ne koriste za lečenje virusnih infekcija osim ako se ne sprečava sekundarna bakterijska infekcija. 

Govoreći o javnom zdravlju Maris je takođe upozorila nedavno povećanje slučajeva malih boginja u Beogradu i apeluje na sve da rade na jačanju svog imuniteta kroz dobar san, uravnoteženu ishranu, fizičku aktivnost i boravak na otvorenom. 

"Apel na sve da radimo na jačanju imuniteta", zaključuje ona, naglašavajući važnost prevencije i zdravih životnih navika. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija