Hapšenje Grčića i još 14 osumnjičenih: Kako tumačiti najave novih akcija glavnog tužioca
Komentari12/02/2025
-20:40
Posle današnjeg hapšenja bivšeg direktora EPS-a i aktuelnog predsednika opštine Obrenovac Milorada Grčića i još 14 osumnjičenih, glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović je rekao da je ovo tek početak jedne velike akcije u borbi protiv korupcije i najavio radnje u narednim danima o čemu će, kako je rekao, javnost biti blagovremeno obaveštena. Za člana Udruženja tužilaca Srbije Predraga Milovanovića najavljivanje ovakvih akcija je krajnje neobično, zato što je reč o predistražnom postupku koji nije otvoren za javnost, shodno odredbama Zakonika o krivičnom postupku.
On je za Euronews Srbija rekao da na ovaj način potencijalni osumnjičeni dobijaju signal da se prema njima sprema nekakva akcija, odnosno hapšenje.
"To ih može upozoriti, pa se oni mogu sakriti ili dati u bekstvo. A isto tako postoji bojazan od dokazne opstrukcije, odnosno uništavanja materijala", kazao je Milovanović.
Na pitanje kako vidi te poruke glavnog tužioca Višeg javnog tužilaštva Nenada Stefanovića, sagovornik Euronews Srbija je naveo da je to bila neka vrsta brifinga od strane rukovodioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu jer prisutni novinari nisu bili u prilici da postavljaju pitanja.
"Video sam tek dva mikrofona i ono što sam mogao da vidim jeste da nije bilo moguće postaviti pitanja. Dakle, više je to bila neka vrsta brifinga od strane rukovodioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Mislim, pozdravljam, zaista je retkost videti tužioce u javnom životu, pogotovo te konferencije. I ovo jeste bila prilika da javnost dobije još neke odgovore. Ono što je gospodin Stefanović rekao, to je da je ovo tek početak velike najavljene akcije, borbe protiv korupcije, ali nam nije otkrio ko je tu akciju najavio. Pretpostavljam da je to aluzija na ono o čemu predsednik Republike priča već mesecima", rekao je Milovanović.
Kada se, dodaje, čuje od starešine jednog tužilaštva da se u narednim danima očekuje dalja realizacija, odnosno hapšenja, ispada kao da je neko drugi gospodar postupka, a ne tužilac.
"I sad ni meni nije jasno šta to znači, ko će vršiti te realizacije ako po nalogu tužilaštva one treba da se dešavaju. I mislim da u tom delu imamo tu neku nevidljivu ruku. Ali pošto nije bilo moguće postaviti pitanje da ga neko od vaših kolega pita o čemu se radi, odnosno ko je najavio tu akciju, odnosno zašto tu akciju ne najavljuje nadležni tužilac nego neko ko je nenadležan. A to je jasno, o tome se priča u javnosti. Mi iz Udruženja tužilaca govorili smo o tome već godinama unazad koje su nadležnosti, pa između ostalog i predsednika Republike", rekao je on.
Na pitanje kako vidi sadašnji trenutak za hapšenje s obzirom na to da Grčić nije na čelu EPS-a već tri godine, kao i da je Ministarstvo energetike ranije protiv njega podnelo krivičnu prijavu zbog stanja u kome se EPS našao, ali da tada nije došlo do podizanja optužnice, Milovanović je rekao da to deluje pomalo paradoksalno.
"Jedino što sam mogao da doznam iz saopštenja Višeg javnog tužilaštva u Beogradu jeste šta se stavlja na teret gospodinu Grčiću i drugim licima, između ostalog zloupotreba službenog položaja, zloupotreba položaja odgovornog lica, trgovina uticajem, primanje i davanje mita. Mislim da je gospodin Stefanović govorio i o pranju novca. Ne znam da li se tužilaštvo za organizovani kriminal bavilo i time, ili ako se i bavilo, da li se pojavila u međuvremenu neka novonastala činjenica ili okolnost", rekao je on.
Milanović navodi da je inkriminisani period 2018. i 2021. godina, a da je sada 2025. godina i da bi sada neki zlonamerici rekli da je ovo bajato pa da se podgreva.
"Ja ipak moram da pozdravim, kao neko ko je do skoro postupao u prvom stepenu, svaki napor tužilaštva u pravcu borbe protiv korupcije. Jedino što je ovde loše jeste što je izgubljeno poverenje da su institucije te koje su inicirale sve ovo, ne čekajući mig drugih nenadležnih institucija da bi radile svoj poslove. I zbog toga ovde šta god da se utvrdi na kraju, jedan deo javnosti neće verovati da je utvrđena istina", rekao je Milovanović.
Euronews Srbija
Na pitanje da li je ovo tek početak istrage, ako se uzmu u obzir izjave tadašnje ministarke energetike da je šteta koju je Grčić napravio veća od 500 miliona evra, Milovanović kaže da će to pokazati finansijska istraga.
"I to smo mogli čuti iz saopštenja, da će tužilaštvo naložiti pokretanje finansijske istrage. U to će se uključiti, naravno, jedinice za sprovođenje finansijskih istraga Uprave za sprečavanje pranja novca. Tako da ćemo videti kolika je ta šteta. Čuli smo da je ona preko milion i da to nije samo šteta, nego da se tu krije i pribavljena protipravna imovinska korist. Dakle, taj neki novac je završio u džepovima nekih ljudi. Da li su to svi osumnjičeni ili je pojedini osumnjičen, to će se utvrditi tokom istrage. Samo se bojim da smo izgubili neko dragoceno vreme. Tokovi novca, oni se mogu ispratiti, ali isto se mogu i zatrti", naveo je milovanović.
O slučaju pada nadstrešnice
Glavna tužiteljka Zagorka Dolovac je saopštila da je istragu o eventualnoj korupciji, o padu nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu prebacila Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal.
Na pitanje šta to znači za ovaj predmet, Milovanović kaže da je to nešto što jeste u nadležnosti vrhovnog tužioca da izvrši tu supstituciju, pri čemu ovde imamo i upućivanje postupajućeg tužioca koji je radio u tužilaštvu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, u tom koruptivnom odeljenju.
Pretpostavlja, dodaje, da se tužiteljka rukovodila time da bi neko ko je najupućeniji u slučaj, trebalo samo u drugom tužilaštvu da nastavi da radi to.
"Ono što je ovde meni izazvalo jedno podozrenje jeste da li je to zadocnelo, s obzirom da je iz početka bilo vidljivo da su u slučaju nadstrešnice, pored ovog dela koji se tiče povrede građevinskih propisa, imamo i taj deo koji se odnosi na korupciju. I opet mi je utisak a i utisak dobrog dela javnosti koji delim da je odocnelo sve to, da se izgubilo vreme, da je prošlo više od sto dana u odnosu na događaj. I ono što smo videli iz saopštenja Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu jeste da su oni ušli u taj postupak predistražni zbog interesovanja javnosti. Pa sada vidimo da se spekulisalo da to treba da radi TOK, pa imamo jednu ovakvu odluku. Opet će biti utisak da je to urađeno pod pritiskom, usled nezadovoljstva dela javnosti", rekao je Milovanović.
Na pitanje da li to znači da će sada da budu dva predmeta, jedan koji će istraživati odgovornost za pad nadstrešnice, a drugi koruptivne aktivnosti u smislu dodela poslova za rekonstrukciju, Milovanović je objasnio da imamo povredu građevinskih propisa i optužnicu koja je podignuta, a koja još uvek nije stupila na pravnu snagu.
"To će ostati pod okriljem VJT-a u Novom Sadu, a ovaj deo koji je radio, imate tu i koruptivno odeljenje, on će preći u nadležnost TOK-a, pri čemu sam video i saopštenje Tužilaštva za organizovani kriminal. Oni su zašli u javnost sa informacijom da se oni od decembra meseca prošle godine bave finansijskim tokovima novca. Dakle, biće jako interesantno. Sada će doći do neke vrste preklapanja", rekao je Milovanović i dodao da to izaziva konfuziju i pitanje da li je tu prethodio nekakav dogovor.
On kaže da razume zebnju dela javnosti da li je ovo sve jedna iznudica i da se u toj iznudici dešavaju ovakvi potezi.
Komentari (0)