Društvo

Đukić Dejanović: Nastava u 96 odsto škola u Srbiji, inspekcija u onim koje ne rade

Komentari

Autor: Tanjug

21/01/2025

-

11:33

Đukić Dejanović: Nastava u 96 odsto škola u Srbiji, inspekcija u onim koje ne rade
Slavica Đukić Dejanović - Copyright Tanjug/Rade Prelić

veličina teksta

Aa Aa

Ministarstvo prosvete saopštilo je da se nastava danas, drugog dana drugog polugodišta, odvija u više od 96 odsto od ukupno 1.773 osnovne i srednje škole u Srbiji. Navedeno je da je nastava blokirana u četiri odsto škola.

"U školama u kojima je nastava blokirana, inspekcija će danas započeti vanredni nadzor kako bi stekla uvid u razloge za to i postupila u skladu sa zakonom", ističe se u saopštenju Ministarstva.

U pojedinim školama u Srbiji nastava je obustavljena i pored toga što su četiri reprezentativna sindikata ranije saopštili da su postigli dogovor sa Vladom Srbije o povećanju zarada i da zbog toga stavljaju moratorijum na štrajk.

Ranije danas oglasila se i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović koja je rekla da se danas nastava odvija u 96 odsto škola u Srbiji, a da je četiri odsto u blokadi i navela da će inspektori Ministarstva prosvete obići te škole da steknu uvid šta su razlozi da škole ne rade.

Đukić Dejanović je rekla da se u 12 odsto škola beleži izostanak pojedinih nastavnika i profesora. Ona je objasnila da su procedure inspekcijskog rada takve da se ne izriču odmah mere, nego se najpre stiče uvid zašto škole ne rade i daje predlog kako da se ispravi ono što nije u skladu sa zakonom i da se daje rok da se to učini.

Đukić Dejanović je apelovala da prosvetno obrazovne aktivnosti budu takve da se nadoknadi ono što je izgubljeno i da se učenici osnovnih škola pripreme za malu maturu, a da učenici srednjih škola stiču obrazovanje tako da mogu da rade kad završe srednju školu ili da se upišu na fakultete, odnosno, pripreme za prijemne ispite.

"Nažalost, ove godine veliku maturu ne možemo svakako imati i o tome će biti reči i u Narodnoj skupštini u narednom zasedanju, ali osnovna i srednja škola treba da funkcionišu", rekla je Đukić Dejanović.

Kada je reč o osnovnom i srednjem obrazovanju navela je da je nakon postignutog dogovora Vlade Srbije sa predstavnicima reprezentativnih sindikata prosvete, jasno da su uslovi da prosvetni radnici ne štrajkuju potpuno realizovani.

"Prema sporazumu iz oktobra 2023. godine još nije bilo dogovoreno da se najniža plata u prosveti za sedmi stepeni obrazovanja izjednači sa prosečnom platom u Srbiji i onog momenta kada smo postigli i takav dogovor sa predstavnicima reprezentativnih sindikata, dogovoreno je da drugo polugodište počne uobičajeno 20.januara", navela je ministarka.

Govoreći o zahtevima dela studenata koji blokiraju fakultete, Đukić Dejanović je rekla da su svi zahtevi ispunjeni, a da se jedan od tih zahtev odnosio direktno na Ministarstvo prosvete i Vladu - da se povećaju materijalni troškovi za institucije visokog obrazovanja za 20 odsto što je, kako kaže, urađeno vrlo brzo i ta izmena i dopuna zakona odmah implementirana.

Na konstataciju da studenti i dalje tvrde da im zahtevi nisu ispunjeni, ministarka je rekla da se očigledno traži razlog da se izazove haos u zemlji. Navela je da je mladost takva da želi da se nešto menja, ali da su podmukli kreatori atmosfere u društvu koji atakuju na decu i u osnovnoj školi.

"Do juče je ogroman broj dece u osnovnoj školi je bio sprečan da ode u svoje klupe i da uči. Roditelji su bili izbezumljeni, jer prosto ne mogu da odu na posao ako ne znaju gde su im deca, koja imaju od sedam do 14 godina. Ogroman broj te dece je bio uključen u zabranu učenja", rekla je Đukić Dejanović.

Dodala je da univerziteti i fakulteti imaju autonomiju, ali da su rukovodstva fakulteta u obavezi da vode računa o tome kako da ogromnoj većini studenata koji ne učestvuju u blokadama omogući proces sticanja znanja i naučno-istraživački rad i da organizuju vežbe, predavanja, ispite...

"Ljudi su nezadovoljni jer su jedva skrpili novac da školuju dete kojem je onemogućeno da ima januarski rok. Upitna je i školska 2024/25. godina, jer imamo bolonjski sistem po kome student ne može izaći na ispit ako prethodno nije imao aktivnu nastavu i položio određen broj kolokvijuma pre ispita. Ako se odmah ne organizuje takva nadoknada, studenti će izgubiti mogućnost da završe ovu školsku godinu", rekla je Đukić Dejanović.

Komentari (0)

Srbija