Rekordna godina za turizam u Srbiji: Više od 140.000 gostiju tokom novogodišnjih praznika
Komentari17/01/2025
-21:10
Turizam u Srbiji je u konstantnom porastu godinama unazad, a ove godine u našoj zemlji je za Novogodišnje praznike boravilo više od 140.000 gostiju.
Koliko je to u poređenju sa prethodnim godinama i ko nam sve dolazi i zbog čega smo baš u Kini dobili čak dve nagrade za turizam, na ova pitanja je za Euronews Srbija odgovore dala Marija Labović, direktorka Turističke organizacije Srbije.
Broj gostiju koji su boravili u Srbiji tokom novogodišnjih praznika je veliki, a postavlja se pitanje kakvo je stanje kad se taj broj uporedi sa prethodnim godinama.
"To su mahom inostrani gosti, jer za novogodišnje praznike najčšći gosti su nam inostrani turisti. Ovo je godina, odnosno 2024. je bila godina koju smo završili sa nešto više dolazaka inostranih nego domaćih turista. Čak, zaključno sa novembrom mesecom, 2,2 miliona smo imali inostranih turista, 1,9 miliona domaćih turista, a kada su noćenja u pitanju, 11,9 miliona noćenja je realizovano ukupno za prvih 11 meseci. Čekamo još koji dan da dobijemo podatke za celu godinu", rekla je Labović i dodala:
"Ono što je značajno da napomenemo je da je čak 9 odsto više noćenja inostranih turista realizovano u poređenju sa istim periodom 2023. godine. Tako da vidimo da imamo taj kontinuitet rasta i da su ukupna noćenja u porastu. Takođe, za prvih 11 meseci, 2 milijarde i 525 miliona evra deviznog priliva u turizmu što je za 9 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Ovo definitivno potvrđuje da će 2024. godina biti rekordna godina po svim parametrima kada je turizam u pitanju".
Navike turista se menjaju, a podaci TOS pokazuju i kakve su navike inostranih turista i to u smislu šta obilaze i koliko se zadržavaju u našoj zemlji.
"Gledano prema rezultatima, inostrani turisti i dalje najčešće dolaze u Beograd, koji realizuje najveći broj noćenja. U tom smislu nema velike promene, ali ono što nas jako raduje je što su inostrani turisti sve više gosti i drugih destinacija u Srbiji. Gledano prema noćenjima, sada se već prilično izdvajaju Zlatibor, Vrnjačka Banja i Sokobanja kao destinacije koje privlače sve veći broj inostranih turista. I to ne samo iz regiona, već i sa dalekih destinacija", ističe Labović.
"Kineski turisti ostvarili 42 odsto više noćenja u odnosu na 2023. godinu"
Smeštajni kapaciteti, svedoči Labović, nisu dovoljni u zimskim centrima, s obzirom na veliku zainteresovanost koja vlada za smeštajem, a ono što interesuje one koji se odlučuju za zimovanje u ovom periodu je i šta se očekuje za Sretenje.
"Tradicionalno, za vreme zimskog raspusta smeštajni kapaciteti budu skoro 100 odsto popunjeni. Onda bude malo prostora i slobodnih mesta između zimskog raspusta i Sretenja, ali je potražnja zaista velika i rezervacije su vrlo visoke za Sretenje, opet 100 odsto popunjenost. Između toga očekujemo popunjenost negde oko 60–70 odsto, što je vrlo dobro za ovaj period godine. Sada je trenutak da se turisti odluče i iskoriste dobre vremenske uslove za zimske sportove", smatra Labović.
Dok turisti iz nekih zemalja beleže konstantan priliv u Srbiju, druge zemlje beleže visok rast, a Labović donosi detaljne podatke vezano za ove statistike.
"Gledano prema realizovanim noćenjima, na prvom mestu su turisti iz Ruske Federacije, zatim iz Turske, na trećem mestu iz Kine, na četvrtom mestu iz Bosne i Hercegovine, zatim iz Nemačke, Severne Makedonije i ostatka regiona. Takođe, imamo u top 10 turiste iz Bugarske i Rumunije. Vidimo kontinuiran rast, posebno kod kineskih turista koji su za čak 42 odsto realizovali više noćenja u 2024. nego 2023. u istom periodu. Takođe, primetan je veliki skok turista iz Bugarske, čak 18 odsto. Turisti iz Turske kontinuirano povećavaju procenat dolazaka i noćenja, što pokazuje da je Srbija prepoznata kao vrlo atraktivna turistička destinacija za ova emitivna tržišta. Naše aktivnosti su vrlo intenzivne upravo na ovim tržištima kako bismo zadržali ovu svoju poziciju i dodatno privukli turiste iz ovih zemalja", ističe ona.
Kada govorimo o Kini, uvedena je nova aviolinija, a to bi moglo dodatno uticati na njihov sve veći broj dolazaka u Beograd i Srbiju.
"Mi očekujemo da će značajno uticati na broj dolazaka i noćenja kineskih turista jer to jeste naša komparativna prednost u odnosu na konkurenciju, jer pored izuzetnih bilateralnih odnosa, izuzetnog prijateljstva naše dve zemlje, intenzivnih promotivnih aktivnosti koje imamo kontinuirano u ovih sedam, osam, devet godina, činjenica je da nemamo vize za kineske turiste. Činjenica je da imamo direktne linije koje nas povezuju i da je naš nacionalni avioprevoznik krenuo da leti i na relaciji Beograd-Šangaj, ali pre toga Beograd-Guangžou, da imamo i kineske aviokompanije koje povezuju Beograd i Peking, takođe i Beograd i Guangžou. To je sada već pet linija koje povezuju nas direktno i mi zaista verujemo da možemo da očekujemo verovatno 2025. da se nove lestvice još podignu i da možda se vrate na prvo mesto na kom su nekada bili, iako te 2019. kada smo bili prvi po noćenjima među inostranim turistima, su imali u zbiru manje noćenja nego što imaju 2024. Eto, toliko nam eksponencijalno raste broj dolazaka turista iz ove zemlje", objašnjava Labović.
Gostovanje Marije Labović u celosti pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)