Rezultati korona studije u Kragujevcu: Ove tri grupe ljudi su u većem riziku da razviju težak oblik bolesti
Komentari26/05/2021
-21:19
Gojazne osobe u najvećem su riziku da razviju tešku kliničku sliku kovida-19, zatim pacijenti sa kardiovaskularnim bolestima, pa dijabetičari, pokazala je studija koju su radili infektolozi i radiolozi iz Kragujevca.
U istraživanju, čiji je jedan od ciljeva bio da se utvrdi koji su faktori koji dovode do razvoja teške kliničke slike kod pacijenata, praćena su 632 bolesnika. Oni su lečeni u drugom i trećem talasu epidemije virusa korona u Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra u Kragujevcu, od juna 2020. godine, do početka februara 2021. godine.
Srednje tešku i tešku kliničku sliku razvilo je 312 pacijenata što je 49,36 odsto, dok je laku kliničku sliku imalo je 320 bolesnika što je 50,64 odsto. Umrlo je 57 pacijenata što je 11,08 odsto.
Od ukupnog broja pacijenata koji su lečeni na klinici 63,64 odsto su bili gojazni. Poznato je da gojaznost često ide ruku pod ruku sa drugim zdravstvenim tegobama - povišenim krvnim pritiskom, kardiovaskularnim bolestima, dijabetesom. Bilo je pacijenata koji su imali više udruženih bolesti istovremeno: povišen šećer u krvi, bolesti srca i krvnih sudova, prekomernu težinu.
Od ukupnog broj zbrinutih pacijenata kardiovaskularne bolesti je imalo 37,3 odsto bolesnika, a dijabetes 19,77 odsto.
Ukoliko se posmatraju zdravstveni kartoni samo pacijenti koji su razvili težu kliničku sliku, gojaznost se posebno izdvojila kao faktor rizika. Od 312 bolesnika koji su bili sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom 82,35 odsto je bilo gojazno, polovina je imala i kardiovaskularne bolesti, a trećina dijabetes (šećernu bolest). Rezultati studije su preliminarni, još nisu objavljeni.
"Smanjena plućna funkcija kod gojaznih osoba je problem"
Infektolog Biljana Popovska Jovičić iz Infektivne klinike u Kragujevcu, jedan od autora studije, kaže da su očekivali teži tok bolesti kod pacijenata sa prekomernom težinom.
“Očekivali smo razvoj teže kliničke slike kod gojaznih osoba, na osnovu prethodnog iskustva koje smo imali sa gripom. Dobro je poznato da je smanjena plućna funkcija kod gojaznih osoba, što se negativno odražava na kliničku sliku” kaže Popovska Jovićić za Euronews Srbija.
Pojašnjava da postoje mehanizmi i na molekulskom nivou, kao što je povećan broj receptora za koje se virus vezuje na ćelijama masnog tkiva zbog čega infekcija poprima teži tok.
I druga istraživanja širom sveta pokazuju da osobe sa prekomernom težinom ili gojazne osobe imaju veći rizik od komplikacija prouzrokovanih koronavirusom.
Britanski lekari koji se bave gojaznošću povezanost koronavirusa i gojaznosti nazivaju „sudarom dve pandemije“. Navode da iz pandemije treba izvući pouke i uhvatiti se u koštac sa lečenjem gojaznosti.
Jorga: “Nije gojaznost samo velika težina
Specijalista higijene i ishrane prof. dr Jagoda Jorga kaže da je nisu iznenadili podaci koji stižu iz kovid bolnice u Kragujevcu, da su to i svetski podaci, i da se očekivalo da gojazne osobe imaju teži tok bolesti.
“Nije gojaznost samo velika težina, gojaznost je izmenjena funkcija masnog tkiva. Zato tu nema izneđenja. Očekivalo se da će kod gojaznih osoba zaraženih virusom korona biti teža klinička slika. Sada se samo skupljaju rezultati koji to potvrđuju”, kaže Jorga za Euronews Srbija.
Napominje da je u osnovi gojaznosti stalna upala, zato što masno tkivo luči hemijske materije koje deluju na udaljena tkiva, te se javlja i druge bolesti kao što je povišen krvni pritisak, dijabetes.
“Onog momenta kada smo saznali koji je mehanizam ulaska virusa u ćeliju, znali smo da su gojazni u posebnom riziku. Virus se vezuje za receptore gde bi trebalo da se razlažu supstance koje luči masno tkivo. Pošto ne mogu da se razlože te materije ispoljavaju dramatične efekte na krvne sudove”, istakla je Jorga.
Epidemiolozi od početka pandemije apeluju na sve hronične bolesnike da se vakcinišu, jer su u riziku da razviju tešku formu bolesti.
Kada je pravo vreme za njihovu vakcinaciju proceniće lekar koji prati njihovo zdravstveno stanje.
Komentari (0)