Divlji taksisti opet "drali" turiste, ali i Beograđane u novogodišnjoj noći: Od Galerije do Knez Mihailove 4.000 dinara
Komentari03/01/2025
-15:00
U novogodišnjoj noći, glavni grad Srbije ponovo se suočio sa dugogodišnjim problemom divljih taksista koji su, po sopstvenim pravilima, naplaćivali vožnje po drastično povećanim tarifama. Ovaj put, incidenti su se događali i sa taksistima koji su imali "TX" tablice i bele table na krovu automobila, tzv. "samostalci", a koji su se ponašali u suprotnosti sa važećim cenovnicima. Poznati su po tome da voze izuzetno skupa i luksuzna kola, najčešće marke Audi, Mercedes ili BMW.
Premda Član 91a Zakona o prevozu putnika u drumskom saobraćaju nalaže da je "taksi vozač dužan da primi u vozilo svakog putnika u granicama raspoloživih sedišta i izvrši vožnju do zahtevanog odredišta", ovi taksisti uglavnom odbijaju kraće vožnje i one koji im deluju da nemaju dovoljno novca za njihove usluge.
Kao primer ove neprihvatljive prakse, vožnja od Tržnog centra Galerija do Knez Mihailove naplaćivana je čak četiri hiljade dinara, dok su za vožnju do Zemuna tražili pet hiljada dinara. Na napomenu da takve cene nisu deo redovne tarife, jedan od taksista je hladno odgovorio: "Pa, ni ovo nije redovan dan".
Ovakva situacija je dodatno otežala proslavu i svim turistima koji su u Beograd doputovali da dočekaju Novu godinu. Mnogi od njih, suočeni sa niskim temperaturama, dugim čekanjima na taksi usluge putem aplikacija i nemogućnošću da se operateri dobiju telefonskim putem, bili su prinuđeni da plate i više od nekoliko hiljada dinara za vožnje koje su u većini slučajeva iznosile samo dva kilometra. Ironično, iako su bili upoznati sa problemom divljih taksista, dakle nimalo neobavešteni, računali su da je bolje platiti nego ostati na hladnoći satima.
Osim toga, čini se da se fenomen divljih taksista ove godine posebno pogoršao usled nedostatka legalnih taksista, koji su se suočili sa neprilikama izazvanim lošim vremenskim uslovima - temperaturom u minusu i gustom maglom.
Kome se obratiti u slučaju prevare?
Ovakve slučajeve treba prijaviti gradskom Sekretarijatu za inspekciju, nadzor i komunikaciju ili Komunalnoj policiji. Njihove dežurne ekipe će izaći na lice mesta i podneti zahtev za pokretanje prekršajne prijave protiv taksiste.
Inspektor za drumski saobraćaj, zadužen za nadzor primene Zakona o prevozu putnika u drumskom saobraćaju, ima pravo da se u vršenju inspekcijskog nadzora postavi kao anonimni korisnik usluge (prikriveni putnik). Ovo pravo može iskoristiti isključivo u situacijama kada je prikupljanje potrebnih podataka korišćenjem drugih sredstava otežano ili nemoguće, kao i kada postoji osnovana sumnja da se radi o neregistrovanoj delatnosti. Pre nego što preduzme ovu radnju, inspektor mora da pribavi poseban pisani nalog za sprovođenje inspekcijskog nadzora.
Prema članu 168. zakona, divlji taksisti koji prekomerno naplaćuju uslugu mogu se suočiti sa ozbiljnim posledicama. Tačnije, novčanom kaznom od 150.000 do 500.000 dinara kazniće se preduzetnici ako se utvrdi da izvršavaju taksi prevoz bez odgovarajuće licence ili ako ne naplaćuju uslugu u skladu sa taksimetrom ili fiksnim tarifama.
U slučaju prekršaja koji se odnose na obavljanje taksi prevoza bez odobrenja (član 87. stav 1) i naplaćivanje usluge po ceni koja nije u skladu sa taksimetrom ili fiksnom cenom (član 91b stav 4), kazne su takođe stroge. Fizička lica mogu biti kažnjena novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara za slične prekršaje.
Osim finansijskih kazni, za takve prekršaje može biti izrečena i zaštitna mera zabrane vršenja određenih delatnosti u trajanju od šest meseci do dve godine, kao i oduzimanje vozila koje je upotrebljeno za izvršenje prekršaja.
Taksi u Beogradu skuplji za 10 odsto
Od sredine novembra, taksi prevoz u Beogradu poskupeo je za 10 odsto. Cena starta se povećala za 50 dinara i sada iznosi 320 dinara.
Vožnja po kilometru takođe je povećana, te sada iznosi 105 dinara, što predstavlja poskupljenje od devet dinara. U "tarifi dva", cena vožnje po kilometru iznosi 135 dinara, dok u "tarifi tri" ta cena dostiže 210 dinara.
Dodatno, trošak čekanja po satu je takođe porastao i sada iznosi 1.800 dinara, što je povećanje od 600 dinara.
Komentari (0)