Može li se kupiti Nobelova nagrada? Ruski nobelovac je prodaje za pomoć ukrajinskoj deci
Komentari20/06/2022
-16:02
Koja je cena mira?
Na to pitanje bi moglo delimično da se odgovori u ponedeljak uveče kada ruski novinar Dmitrij Muratov proda na aukciji svoju Nobelovu nagradu za mir. Prihod će ići direktno UNICEF-u za pomoć deci raseljenoj zbog rata u Ukrajini, piše Euronews.
Muratov, koji je nagrađen medaljom od zlata u oktobru 2021, pomogao je u osnivanju nezavisnog ruskog lista Novaja gazeta i bio glavni urednik publikacije kada je ona ugašena u martu usred pritiska Kremlja na novinare i javnog neslaganja nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Ideja Muratova je da svoju nagradu proda na aukciji, pošto je već najavio da će prateću novčanu nagradu od 500.000 dolara donirati u dobrotvorne svrhe. Poenta donacije je, kako je rekao, "da se deci izbeglicama pruži šansa za budućnost".
Muratov je rekao da je posebno zabrinut za decu koja su ostala siročad zbog sukoba u Ukrajini.
"Želimo da im vratimo budućnost", rekao je on.
On je dodao da je važno da međunarodne sankcije uvedene Rusiji ne sprečavaju da humanitarna pomoć, poput lekova za retke bolesti i transplantacije koštane srži, stigne do onih kojima je potrebna.
Muratov je prošle godine podelio Nobelovu nagradu za mir sa novinarkom Marijom Resom sa Filipina.
Dvoje novinara, od kojih je svaki dobio svoju medalju, odlikovani su za svoje borbe za očuvanje slobode govora u svojim zemljama, uprkos napadima i maltretiranju od strane njihovih vlada, pa čak i pretnji smrću.
Muratov je bio veoma kritičan prema ruskoj aneksiji Krima 2014. i ratu koji je pokrenut u februaru zbog kojeg je skoro pet miliona Ukrajinaca pobeglo u druge zemlje radi bezbednosti, stvarajući najveću humanitarnu krizu u Evropi od Drugog svetskog rata.
Nezavisni novinari u Rusiji bili su pod lupom Kremlja, ako ne i direktne mete vlade. Otkako je Putin došao na vlast pre više od dve decenije, ubijeno je skoro dvadesetak novinara, uključujući najmanje četvoricu koji su radili za Muratovljev list.
U aprilu je Muratov rekao da je napadnut crvenom farbom dok je bio u ruskom vozu.
Muratov je napustio Rusiju i otišao u zapadnu Evropu u četvrtak kako bi otputovao u Njujork, gde će licitacije uživo početi u ponedeljak popodne.
Onlajn ponude su počele 1. juna da bi se poklopile sa obeležavanjem Međunarodnog dana deteta. Nadmetanje uživo u ponedeljak pada na Svetski dan izbeglica.
Od ponedeljka rano ujutro, najviša ponuda je bila 550.000 dolara. Očekuje se da cće kupoprodajna cena rasti, verovatno u milionima.
"To je odlična ponuda", rekao je Džošua Beneš, glavni strateški direktor za Heritidž aukšens. "Nema svako na svetu Nobelovu nagradu na aukciji i nije svaki dan u nedelji dan kada Nobelova nagrada pređe na aukcijski blok".
Može li se kupiti Nobelova nagrada?
Od svog osnivanja 1901. godine, bilo je skoro 1.000 dobitnika Nobelovih nagrada u čast dostignuća u fizici, hemiji, fiziologiji ili medicini, književnosti i unapređenju mira.
Najviše plaćena medalja Nobelove nagrade bila je 2014, kada je Džejms Votson, koji je za zajedničko otkriće strukture DNK dobio Nobelovu nagradu 1962, prodao svoju medalju za 4,76 miliona dolara. Tri godine kasnije, porodica njegovog saprimaoca, Frensisa Krika, dobila je 2,27 miliona dolara na licitaciji koju je vodila Heritidž aukšens, ista kompanija koja sada prodaje Muratovljevu medalju.
Pretopljeno, 175 grama 23-karatnog zlata sadržanog u Muratovovoj medalji vredelo bi oko 10.000 dolara (9.500 evra).
Trenutni rat i međunarodni humanitarni napori da se ublaže patnje pogođenih u Ukrajini sigurno cće podstaći interesovanje, rekao je Beneš, dodajući da je teško predvideti koliko bi neko bio spreman da plati za medalju.
"Mislim da će u ponedeljak sigurno biti nekog uzbuđenja", rekao je Beneš. "To je tako jedinstven predmet koji se prodaje pod jedinstvenim okolnostima... Značajan čin velikodušnosti i tako značajna humanitarna kriza".
Zvaničnici Muratova i Heritidža rekli su da čak i oni koji nisu učestvovali u nadmetanju i dalje mogu pomoći doniranjem direktno UNICEF-u.
Komentari (0)