Evropa

Maleno ostrvo u srcu seizmičke oluje: Mnogi Grci ni ne znaju da postoji, a legende o njemu sežu duboko u prošlost

Komentari

Autor: NewMoney.gr

05/02/2025

-

07:25

Maleno ostrvo u srcu seizmičke oluje: Mnogi Grci ni ne znaju da postoji, a legende o njemu sežu duboko u prošlost
Maleno ostrvo u srcu seizmičke oluje: Mnogi Grci ni ne znaju da postoji, a legende o njemu sežu duboko u prošlost - Copyright Wikimedia/C messier

veličina teksta

Aa Aa

Malo ostrvo površine od oko 113 hektara i nadmorske visine od 194 metra ponovo je u žiži javnosti usled serije zemljotresa skoji su zabeleženi u poslednja 24 sata na Kikladima u Grčkoj.

Anidros ili kako ga lokalci zovu, Amorgopula je malo nenaseljeno ostrvo usred Egejskog mora, koje se nalazi "u srcu" seizmičke aktivnosti i, neizbežno u centru pažnje, prenosi "NewMoney".

Anidros, koji se pominje još u kraljevskom dekretu Otomanskog carstva iz 1835. godine, nalazi se između Iosa, Santorinija, Amorgosa i Anafija, na udaljenosti od 10 nautičkih milja od Amorgosa i oko 18 od Santorinija.

Administrativno pripada lokalnoj zajednici Arkseini u opštini Amorgos, ali je u vlasništvu porodice preduzetnika Adonisa Vekrisa još od 1860. godine.

Ipak, nenaseljeno ostrvo ne može da ponudi ništa više osim prirodnog i investicionog interesa.
Prati se od strane mreže CORINE-Biotpes zbog svoje flore i faune, kao što je endemski cvet Amorgos Immortelle, poznat po svojim zlatnim, suvim cvetovima. Ostrvce je i dom mrkog sokola, a bio je i predmet istraživačke studije kao potencijalni kandidat za postavljanje vetroturbina.

Prodaja Turcima

Google Maps

 

Poslednji put kada je Anidros privukao pažnju javnosti bilo je 2011. godine, kada su se pojavile glasine o prodaji ostrva turskim preduzetnicima.

U to vreme, vlasnik ostrva, Adonis Vekris, potvrdio je oglas za prodaju ostrva, objašnjavajući da nije bilo ponuda ili iskazanog interesovanja.

Najvažnije, jasno je stavio do znanja da bi kupac mogao biti samo grčki preduzetnik.

"Koliko god novca nude turski preduzetnici, ne bismo ga njima prodali", rekao je Vekris tada.

Malo poznat brodolom

Novine "Hronika Kalimnosa" prenele su priču o malo poznatom brodolomu na ovom ostrvu. Naime, do nesreće je došlo 1861. godine kada je trgovački brod "Urania" krenuo iz Trsta sa krajnjim ciljem da dođe do Kalimnosa, a potom Simija.

Nekoliko dana kasnije, 22. avgusta oluja je nasukala brod na ostrvo, kapetan je nestao, a članovi posade koji su preživeli dovedeni su na ispitivanje na Santorini.

U noći između 21. i 22. dana, prema zapisima sa ispitivanja, usred jakih vetrova i mraka, brod se sudario sa neobeleženim grebenom blizu ostrva i počeo da tone.

Posada, u nemogućnosti da spasi teret, napustila je brod i došla do ostrva čamcem, dok je kapetan ostao na brodu. Kada su se vratili čamcem da ga spasu, otkrili su da je potonuo zajedno sa "Uranijom".

Moreplovci su ostali na ostrvu tri dana, a preživeli su zahvaljujući tome što su jeli puževe i travu. Dana, 25. avgusta su spaseni od strane broda sa Amorgosa.

Incident je zabeležen u zvaničnom izveštaju koji su potpisali samo oni koji su znali da čitaju i pišu.

Komentari (0)

Evropa