Evropa

Put do sporazuma Izraela i Hamasa: "Neko je bio spreman da kaže - biće pakao za sve koji se protive mojoj ideji"

Komentari

Autor: Euronews Srbija

17/01/2025

-

21:30

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Sporazum o prekidu rata u Gazi objavljen je u četvrtak, ali to nije značilo da je sve završeno. Nakon te objave izraelske snage bombardovale su Gazu i tom prilikom ubile 116 ljudi. Ubrzo je izraelska strana rekla da se Hamas povukao iz delova sporazuma da bi ga danas bezbednosni kabinet odobrio. Čeka se konačno zeleno svetlo vlade. Po svemu sudeći, biće veoma komplikovano sprovesti ga, a retko ko veruje da sledi dugotrajni mir.

Tokom 15 meseci rata između Izraela i Hamasa, postignuto je samo jedno primirje, krajem novembra 2023. godine. Paralelna diplomatija odlazeće i dolazeće američke administracije dala je rezultate ove nedelje. Prema pisanju medija, glavnu ulogu imao je Trampov izaslanik za Bliski istok Stiv Vitkof, koji je izvršio pritisak na Izrael da prihvati sporazum. S druge strane, odlazeći predsednik Džozef Bajden smatra da je pritisak njegove administracije na Hamas bio ključ sporazuma. 

"Put do sporazuma nije bio lak. Pre osam meseci sam izložio elemente tog sporazuma. Imao sam podršku zemalja širom sveta koje dele naše mišljenje. Sporazum je podržao i Savet bezbednosti UN. Bilo je potrebno osam meseci nemilosrdnih napora moje administracije da se to postigne. Ali zbog vas, svih vas koji stojite iza mene, tolikih diplomata i stručnjaka za bezbednost, zadržali smo pritisak na Hamas i uspeli smo u tome", naveo je odlazeći predsednik SAD Donald Tramp. 

Šta podrazumeva sporazum u tri faze?

Sporazum o primirju sastoji se iz tri faze. Prva podrazumeva šestonedeljni prekid vatre, tokom kojeg bi trebalo da bude oslobođeno 33 taoca u zamenu za bar nekoliko stotina palestinskih zatvorenika, kao priliv humanitarne pomoći u Gazu.

Potom bi usledilo postepeno povlačenje izraelskih snaga iz Gaze. Primena druge faze usledila bi dve nedelje nakon primene prve, i tom prilikom bi bili oslobođeni preostali taoci u zamenu za palestinske zatvorenike, a izraelska vojska bi se kompletno povukla iz enklave. Završna, treća faza uključuje rekonstrukciju Gaze. 

"Postoji mehanizam praćenja kojim će se baviti Egipat, Katar i SAD, on će biti postavljen u Kairu. Ovo praćenje će zapravo biti zajednički tim tri zemlje koji će pratiti sprovođenje sporazuma. Sve je dogovoreno i biće na snazi od dana primene sporazuma", rekao je premijer Katara Mohamed bin Abdulrahman al Tani. 

profimedia

 

Izraelska vlada saopštila je da će primena sporazuma početi u nedelju uprkos birokratskim kašnjenjima. Ministar za nacionalnu bezbednost Itamar Ben Gvir i ministar finansija Bezalel Smotrič iz redova ekstremne desnice zapretili su da će napustiti izraelsku vladu u slučaju prihvatanja primirja.

"U slučaju odobravanja i sprovođenja sporazuma, mi ćemo dostaviti svoja pisma ostavke premijeru i stranka Ocma Jehudit neće biti deo vlade", rekao je Itamar Ben Gvir, ministar za nacionalnu bezbednost. 

Ključan Trampov pritisak

Gost emisije je Nikola Tucakov sa Instituta za evropske studije je, komentarišući sporazum o primirju, rekao da je za njegovo postizanje ključan bio američki pritisak, odnosno pritisak dolazećeg predsednika Donalda Trampa. Ističe da je sporazum postignut preko Trampovih posrednika na osnovu njegove jasne ideje o tome kako želi da započne mandat. 

"Određeno upozorenje je izdao i ranije i on je definitivno jači partner u tom izraelsko-američkom partnerstvu", naveo je Tucakov za Euronews Srbija. 

On napominje da je Stiv Vitkof zapravo bio predstavnik nekoga koje spreman da kaže: "Biće pakao za sve koji se budu protivili mojoj ideji". 

"To je nešto što Bajden nikada nije mogao da kaže. Bajdenova politika njemu nije dozvoljavala da zauzme toliko agresivan stav", rekao je Tucakov i dodao da Bajden nije ni delovao kao pouzdan partner Netanjahuu ni približno onoliko koliko sada deluje Tramp.

Euronews Srbija

"To su zapravo najznačajnije stvari. Rekao bih da relativno mali deo toga možemo da pripišemo konkretnim pregovaračkim sposobnostima ovog ili onog diplomate. A zapravo su ovi lideri, pre svega Tramp, bili presudan faktor", ukazao je sagovornik Euronews Srbija. 

Stiče se utisak da je sporazum o primirju teže pao Izraelu nego liderima Hamasa, a Tucakov navodi da to definitivno jeste tako. Podseća da je Itamar Ben Gvir najavio da će da izađe iz vlade, i da su slične najave stigle čak i od nekih iz Likuda, Netanjahuove stranke. Međutim ukazuje da su opozicionari Beni Ganc i Jair Lapid rekli da će Netanjahu imati njihovu podršku za bilo kakav dogovor koji se tiče povratka talaca. 

Upitan da li su Netanjahuu važniji dobri odnosi sa Trampom od potencijalnog pada vlade, Tucakov je rekao da u neku ruku to jeste tačno, ali je napomenuo da ove podele u okviru kabineta još nisu dovoljne da ga ugroze. 

Naročito je važna druga faza sporazuma

Kada je reč o samom sporazumu o primirju, Nikola Tucakov je naveo da definitivno neće bili lako da se on sprovede. Dodaje da se podrazumevaju tri faze od po 42 dana. 

"Ta druga je naročito bitna jer podrazumeva povlačenje izraelskih vojnih snaga iz delova Pojasa Gaze. Ostaviće neku malu zonu od sto metara kod granice, ali na primer povući će se iz čuvenog Filadelfijskog koridora i iz koridora Necarim koji preseca Pojas Gaze na pola - na južni i severni deo. To su nekada bili strateški punktovi oko koji su se puno sporili i za koje se govorilo da bez toga ne sklapaju nikakav mir. Sada se zapravo predviđa povlačenje iz tih delova", rekao je Tucakov. 

profimedia

 

Naglašava da u tom smislu to jeste određeni strateški uzmak Izraela, barem ako se vodimo onim što je Netanjahu sam govorio u prethodnim mesecima i šta su bile njegove crvne linije. 

"Odjednom je spreman da ih pređe i zato zapravo možemo definitivno da govorimo da će stvari ići teško, ali da je u svojoj kalkulaciji našao neku stratešku računicu po kojoj se ovo isplati", rekao je. 

Ko će upravljati Gazom?

Povodom navoda da je i u poslednje vreme rat bio u zastoju, Tucakov je naveo da su se gomilale i smrti izraelskih vojnika. 

"Govorimo o teškim borbama između zgrada, da nikada Hamas do kraja nije eliminisan, čak ni u tim delovima na severu Pojasa Gaze, gde se smatralo da stvari bolje stoje po izraelske vojne snage. To je delovalo vrlo teško i ovo je bio neki prelomni trenutak", naveo je Tucakov. 

Na pitanje o posleratnoj upravi za Gazu, sagovornik Euronews Srbije je rekao da su se već oglasili razni akteri i da je Mahmud Abas rekao da je spreman da preuzme odgovornost.

"Tp je u potpunosti isključeno od strane Netanjahuoovog kabineta. Ne ne razmišljaju o tome. Verovatno će doći do nekog sporazuma o nekakvoj međunarodnoj upravi. Ono što bi bilo najopasnije po Izrael, a verovatno bi moglo da se računa kao neka vrsta uspeha za Hamas, je da se desi nekakva situacija slična Libanu. Da se uspostavi slaba politička vlast koja nije Hamas, ali da Hamas efektivno može da funkcioniše iza kulisa kao što smo imali slučaj sa Hezbolahom i libanskom zvaničnom vladom", zaključio je Tucakov. 

Komentari (0)

Evropa