Evropa

Izvinjenje koje "nije dovoljno": Hoće li pad aviona srušiti i odnose Azerbejdžana i Rusije?

Komentari
Izvinjenje koje "nije dovoljno": Hoće li pad aviona srušiti i odnose Azerbejdžana i Rusije?
The Administration of Mangystau Region via AP - Copyright The Administration of Mangystau Region via AP

veličina teksta

Aa Aa

Ruski predsednik Vladimir Putin retko kad se izvinjava. Kada se lično izvinio predsedniku Azerbejdžana Ilhamu Alijevu samo nekoliko dana nakon što su preliminarni rezultati istrage pokazali rusku umešanost u obaranju aviona Azerbejdžan erlajnsa na letu 8243, to je privuklo istu pažnju gotovo kao i sama tragedija.

Iako bi neki možda očekivali da će Putin odbaciti ideju da je Rusija imala bilo kakvu ulogu u nesreći, činjenica da je ovog puta odabrao drugačiji pristup ukazuje na to da je svestan kakvi su ulozi u odnosu na Baku. Njegov odgovor, tačnije izvinjenje, međutim, nije uspeo da ublaži reakcije iz Bakua, preteći tako potencijalnim implikacijama na rusko-azerbejdžanske odnose, piše portal World Politics Review.

Avion Azerbejdžan erlajnsa, koji je leteo na liniji Baku - Grozni, srušio se 25. decembra u blizini grada Aktau u Kazahstanu, nakon što nije uspeo da sleti na aerodrom u Groznom. Poginulo je 38 osoba. 

Preliminarni rezultati istrage pokazali su da je raketa zemlja-vazduh iz Rusije uzorkovala pad aviona. Raketa je ispaljena tokom vazdušne aktivnosti protiv dronova iznad Groznog, a geleri su pogodili kabinu aviona nakon eksplozije u neposrednoj blizini letelice.

AP Photo/Azamat Sarsenbayev

 

"Jasno smo izrazili svoje zahteve ruskoj strani, oni su zvanično predati 27. decembra. Kao prvo, ruska strana mora da se izvini Azerbejdžanu, kao drugo - da prizna krivicu. Treće, počinioci moraju da budu pravosudno kažnjeni po krivičnoj odgovornosti i mora da se nadoknadi šteta za azerbejdžansku državu, kao i za povređene putnike i članove posade. To su naši uslovi", rekao je Alijev u intervjuu za državnu televiziju AzTV.

Njegovi komentari označili su iznenadnu i brzo produbljujuću tačku napetosti u odnosima između Azerbejdžana i Rusije. Moskva je, od pokretanja rata u Ukrajini, pokušavala da održi veze sa Bakuom. I dok dve zemlje nisu bliski saveznici u tradicionalnom smislu, Rusija isporučuje oružje Azerbejdžanu i nastoji da bude glavni posrednik za azerbejdžanski ograničeni sukob sa Jermenijom, piše Business Insider.

Od opuštenog ćaskanja u kući Alijevog do izvinjenja koje "nije dovoljno"

Ruski lider Vladimir Putin posetio je Alijeva u avgustu na dva dana, a njih dvojica su fotografisani kako ćaskaju na sofama u Alijevom domu, pored prve dame Azerbejdžana. Ton u njihovim odnosima sada je drastično drugačiji.

"Da su blagovremeno preduzete mere za zatvaranje ruskog vazdušnog prostora u blizini grada Grozni, da su poštovana sva pravila kopnenih službi, kao i pravilna koordinacija između Oružanih snaga Ruske Federacije i civilnih službi, ova tragedija se ne bi dogodilo", rekao je Alijev u ponedeljak.

Tanjug/AP/Pavel Bednyakov/Sputnik/Kremlin Pool

 

Zanimljivo, Alijev je govorio na ruskom, umesto na azerbejdžanskom, što je, kako je rekao, u čast dvojici preminulih pilota na letu koji su govorili ruski.

Predsednik Azerbejdžana je rekao da Baku ne tvrdi da je Rusija namerno oborila avion, ali je optužio ruske zvaničnike da nisu propisno istražili nesreću.

"Zataškavanje ovog incidenta od strane ruskih državnih agencija i fokusiranje na apsurdne teorije izaziva iznenađenje, žaljenje i opravdano ogorčenje", rekao je on.

Ruska federalna agencija za saobraćaj je prvobitno saopštila da su avion Azerbejdžanske erlajnsa udarile ptice, a zatim je okrivila ukrajinske bespilotne letelice i maglu za izbacivanje aviona iz vazdušnog prostora Groznog.

SAD su, s druge strane, navele da su videle "rane indicije" da je let Azerbejdžanske erlajnse "verovatno srušio ruski sistem protivvazdušne odbrane".

U međuvremenu, Putinova pres služba je 28. decembra objavila izvinjenje bez preuzimanja odgovornosti za nesreću.

"Vladimir Putin se izvinio što se tragični incident dogodio u ruskom vazdušnom prostoru i još jednom je preneo duboko i iskreno saučešće porodicama stradalih u avionskoj nesreći i poželeo povređenima što brži oporavak", navodi se u saopštenju.

profimedia

 

Ali Alijev odbija da ublaži pritisak na Rusiju, rekavši da Putinovo izvinjenje "nije dovoljno" i da Moskva "mora da prizna svoju krivicu" i da kazni odgovorne.

Sve veći jaz

Oštre kritike Alijeva signaliziraju raskol u ranije prijateljskim odnosima između Moskve i Bakua, koji nije stao ni na jednu stranu u ratu Rusije protiv Ukrajine. Azerbejdžan je jedan od najvećih trgovinskih partnera Moskve na Južnom Kavkazu, a nivo trgovine između dve zemlje — posebno fosilnim gorivima — porastao je pošto je Evropska unija pokušala da se otkloni od ruskog gasa, piše Politico.

Sada sve veći jaz između Moskve i Bakua dolazi i u trenutku kada Azerbejdžan pokušava da smanji ruski uticaj na regionalna pitanja, posebno kada je u pitanju njegov glavni rival - Jermenija, piše Business Insider.

Na primer, Rusija je stacionirala mirovne snage u spornom regionu Nagorno-Karabaha do septembra 2023, kada je Azerbejdžan zauzeo to područje i izbacio moskovske snage. Neki promoskovski komentatori u Rusiji takođe su rekli da se među ukrajinskim redovima pojavljuju azerbejdžanski dobrovoljci.

Rusija je reagovala, međutim, relativno mirno, u trenucima dok traži više saveznika iz bivših sovjetskih redova da se izbori sa svojom sve većom izolacijom od zapadnih sankcija i rata u Ukrajini.

"Želeo bih da primetim od samog početka da se naši odnosi razvijaju na pozitivan način", rekao je Putin u oktobru kada je bio domaćin Alijeva u Moskvi, govoreći o ruskim investicijama u azerbejdžanskoj ekonomiji.

Moskva je važna kao ekonomski partner za Baku.

"Kao trgovinski i ekonomski partner (Azerbejdžana), na prvom mestu je Italija, na drugom Turska, a na trećem Rusija", rekao je azerbejdžanski politikolog i poslanik Rasim Musabejov za Al Jazeera.

Dakle, u tom smislu su trgovinski i ekonomski odnosi važni za Azerbejdžan i Rusiju, rekao je on. 

"Većina azerbejdžanskih aviona leti za Rusiju, barem pre ovog incidenta. Ovde živi najveća ruska zajednica na Južnom Kavkazu, oko 120.000 Rusa. Skoro milion Azerbejdžanaca živi u Rusiji", dodao je on.

Musabejov smatra da je sada na Putinu da učini pravu stvar da pomogne odnosima da prebrode udarac. Putinovo izvinjenje, kako je rekao, "treba da prati analiza ovog incidenta, kažnjen krivac i isplaćena odšteta".

"Azerbejdžan nije zainteresovan za pogoršanje odnosa sa Rusijom", rekao je Musabejov.

Komentari (0)

Evropa