Evropa

Rujević o "predizbornoj atmosferi" u Nemačkoj: Pitanje naoružanja Ukrajine ključno između Šolca i Merca

Komentari

Autor: Euronews Srbija

15/11/2024

-

22:53

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Današnji razgovor nemačkog kancelara Olafa Šolca i ruskog predsednika Vladimira Putina može se smatrati nekom vrstom "predizborne kampanje", budući da u protekle dve i po godine ova dva lidera navodno nisu uopšte komunicirala, rekao je za Euronews Svet Nemanja Rujević, novinar Deutsche Welle-a.

"Ja mislim da je to deo kampanje, Šolc sada još malo ima priliku da se kao kancelar,  dakle s s pozicije vlasti umeša u taj sukob koji je, da podsetimo, počeo maltene čim je on postao kancelar  i zbog čega je zapravo njegova vlada imala užasno težak posao koji, kako vidimo, nije bila kadar da obavi", ističe Rujević.

Olaf Šolc se, kako kaže sagovornik, više puta ogradio rekavši da je i pre i posle razgovora zvao Zelenskog. Kancelar je jasno i oštro govorio o tome da agresija treba da se prekine, kao i da treba da se dođe za pregovarački sto, sa prihvatljivim uslovima mira. Međutim, dodaje Rujević, po nešto drugčije stvari smo mogli da čujemo iz Kremlja. 

Pitanje naoružanja Ukrajine – Da li poslati Taurusa?

Šolc ranije je od početka rata bio vrlo rezervisan po pitanju podrške Ukrajini, ali se to kasnije tokom njegovog mandata menja. Sada jasno govori da postoji odgovornost prema Ukrajini, ali i da zbog toga ne smeju da se umanjuju penzije ili socijalna davanja u Nemačkoj.

Rujević ističe da je Šolc najviše okleva od sva tri koaliciona partnera i da je na kraju isporučio tenkove i oružje, ali ne i rakete dugog dometa tipa Taurus,  iz straha da bi, kako navodi novinar, Ukrajinci time gađali ovu međunarodno priznatu teritoriju Ruske Federacije. 

"Šolc je tu podvukao crvenu liniju. Friedrih Merc, njegov veliki konkurent i lider opozicije, pak kaže da bi on te rakete isporučio. Čak je u jednom intervjuu ovako bio vrlo slikovit, tvrdi da bi on rekao Putinu da se povuče iz Ukrajine, inače će Nemačka poslati rakete tipa Taurus", objašnjava Rujević.

On dodaje da po ovom pitanju Šolc ima većinu javnog mnjenja, jer, kako najnovije ankete pokazuju, 51 odsto Nemaca je protiv daljeg naoružanja Ukrajine, a svega 38 odsto je za.

"Moguće da ulogu igra i to što te stvari koštaju. Merc kaže da one (rakete) zapravo ne koštaju, već da se radi naprosto o oružju, o munici koje je Nemačka vojska ima i može samo da pošalje. Čak dodaje da Zelenski kaže kako Ukrajincima pare uopšte ne trebaju, da oni pare imaju dovoljno za sledeće dve godine. Tako da njima zapravo treba municija i vidimo da zanimljivo je  da li će Merc stvarno, ako postane kancelar, moći da istraje na toj poziciji kad znamo da u Belu kuću, negde otprilike malo pre izbora u Nemačkoj, ulazi Donald Tramp, koji je isto na neki način rezervisan", ističe novinar Deutsche Welle-a. 

Da li bi Šolc mogao da ustupi mesto Pistorijusu?

Na pitanje da li bi Šolc mogao da se povuče i prepusti mesto trenutno daleko popularnijem ministru odbrane Borisu Pistorijusu, Rujević odgovara:

"Meni se čini da Šolcu u ovom trenutku to ne pada na pamet.  On je krenuo da se profiliše kao čovek koji nije slabić, koji nije dve, tri godine proveo u ovoj koaliciji kao neki jalovi moderator svađa između liberala i zelenih. Kad je otpustio ministra finansija Kristijana Lindera, lidera liberala, on je tu bio vrlo oštar. Dakle, delo je da Šolc hoće da trče još jednu trku. On je ipak dobio prošle izbore spektakularnim preokretom u poslednje nedelju, dve dana kampanje", ističe sagovornik.

On dodaje da je trenutno činjenica da je Pistorijus daleko veći favorit od Šolca, a deo razloga je  u tome, što je on na poziciji ministra odbrane, a, kako kaže Rujević, ministri odbrane su uvek voljeni jer im je u opisu posla da prave lepe slike sa svetskim liderima i vojnicima, dok se obično ne krive za unutrašnje probleme zemlje. 

"Zato je Boris Pistorijus najomiljeniji. Ima struja u SPD-u koja hoće Pistorijusa i videćemo kako će to da se raspetlja. U oba slučaja, mora se reći, oni bi bili autsajderi u odnosu na Fridriha Mertca", podvlači novinar Dojče Vele.

Moguće koalicije

Upitan da li CDU može da računa na lagodnu većinu ili će morati da žive sa Savezom Sare Vageneht ili AFD-om, sagovornik ističe:

"Ja mislim da oni se neće usuditi na koaliciju sa bilo kojom od te dve snage. Čak vrlo eksplicitno kažu da sa AFD-om nema saradnje, sad su krenule i prozivke iz AFD-a. Njihova kandidatkinja Alis Vajdel je rekla da je Merc otprilike rezervni Šolc i tome slično, i da se Nemačka ne može promeniti ni sa njim. Ankete daju veliku prednost demohrišćanima, ali naravno treba im koalicioni partner".

Oni uvek navijaju da imaju koaliciju sa liberalima, kaže novinar, ali liberali, kako dodaje, možda ostanu i ispod cenzusa.  U tom slučaju ostaće samo dve opcije, ili Zeleni ili socijaldemokrate.  

"Ja mislim da su Zeleni slabo realna opcija, jer šta će oni od svoje zelene agende,  koje je skupa, koje je sve suprotno od onoga što Merc, koji je tvrdo konzervativan, hoće, neverovatno Zeleni ništa mogu od toga da proguraju", objašnjava Rujević.

Novinar dodaje da iz trenutne perspektive deluje da bi bilo bolje da su se članovi "Semafor koalicije" razišli ranije.

"Znalo se da je koalicija teška, znalo se da socijal demokrate zanima socijalna politika, Zelene zelena politika, a liberale, državna štednja i što više prostora za krupni kapital da se umnoži, ali su oni ostavili utisak jako loš međusobnih podbadanja, ubadanja. Dugo ih je na okupu držalo stvarno samo to što im ankete predviđaju jako rđav rezultat, a u Nemačkoj se ne živi dobro. Ono blagostanje koje je postojalo više nije tu u toj meri", zaključio je Nemanja Rujević, novinar Deutsche Welle-a.

Komentari (0)

Evropa