Evropa

Neformalni Samit Evropskog saveta u Budimpešti: Glavne teme evropska bezbednost, ali i Ukrajina i Gruzija

Komentari

Autor: Euronews Srbija

08/11/2024

-

11:49

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

U Budimpeštoi je juče održan peti po redu Samit evropske političke zajednice čiji je domaćin bio mađarski premijer Viktor Orban. Na samitu je učestvovalo 42 šefova država i vlada zemalja Evropske unije, kao i kandidata za članstvo, kao i drugih država koje se graniče sa Evropskom unijom.

Danas se oni okupljaju na neformalnom sastanku Evropskog saveta. Kako izveštava reporterka Euronews Srbija, juče na Samitu evropske političke zajednice nije bio predstavnik najjače evropske ekonomije, nemački kancelar Olaf Šolc, jer je samo veče uoči tog samita odjeknula vest da je otpustio svog ministra finansija i naravno time dovedeno u pitanje i opstanak njegove koalicione vlade. I to je juče bila tema o kojoj se pričalo, ali ne u meri u kojoj se to očekivalo. 

Kako izveštava naša reporterka, mnogo više spominjalo se ime novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa i pitanje kako će to sada uticati na transatlantske odnose, tj. na odnose Evropske unije sa Sjedinim Američkim Državama. Čule su se poruke da te odnose treba produbiti, da Evropa treba da zauzme stav da zadrži tu svoju ulogu i poziciju jakog pregovarača, jer kako je rekao mađarski premijer Viktor Orban na završnoj pres konferenciji, takvih pregovora, ozbiljnih pregovora o budućnosti će uskoro biti i kaže Evropa treba da zauzme svoje mesto na toj poziciji. 

Razgovarali su o bezbednosnim izazovima, budući da i dalje traje rat u Ukrajini. Bio je tu i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, a mađarski premijer je rekao i da nisu doneli nikakve finalne zaključke, da i dalje postoje razmimoilaženja i različita mišljenja o raznim temama, ali kako je rekao, sada se približavaju, imaju neko zajedničko tlo, odnosno približavaju se tom stavu da je neophodno uspostaviti mir u Evropi, sada ima više zemalja, kaže, koje su za uspostavljanje tog mira. Ono što se moglo čuti od ukrajinskog predsednika jeste da njima nije potrebna pomoć u pregovaranju sa Rusijom, nego da im je potrebna pomoć u naoružanju, jer kaže, ne borimo se sa Rusijom rečima, borimo se sa Rusijom oružjem i na terenu.

Sa druge strane, kako izveštava reporterka Euronews Srbija, moglo se čuti od mađarskog premijera da on zastupa taj stav da je što pre potrebno uspostaviti primirje, kako ljudi ne bi stradali, kako se ne bi nastavilo ubijanje civila i da nakon tog primirja treba započeti sa razgovorima, pregovorima, koji bi konačno doveli i do mira. NA samitu je juče govorio i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, koji je bio jedan od šestoro govornika na tom uvodnom obraćanju. U uvodnom obraćanju juče su govorili i francuski predsednik Emanuel Makron, Viktor Orban, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, predsednik Turske i predsednica Danske. Vučić je pozvao lidere Evropske unije da donesu jednu stratešku odluku. Na pitanje šta ta strateška odluka znači, rekao je da je da nas prime u Evropsku uniju. 

"Da, pa jasno je njima to bilo, o tome sam govorio. I rekao sam, mislim, mogu najotvorenije pred vama da govorim. Dakle, mi smo u današnjem, danas kada pogledate ekonomsku snagu Srbije, mi bismo uvek voleli da je veća i da smo spremniji. Ona je značajno veća nego što je bilo, 40 ili 50 odsto članica Evropske unije pre nego što su ušle u EU... Ajde ljudi, hoćete da donesete stratešku odluku? I video sam da su skoro svi nasmejali kada sam o tome govorio. I svi znaju da sam u pravu. Želite li taj prostor da bude evropski prostor ili ne želite? Recite nam to na najpošteniji, najotvoreniji i najodgovorniji način", rekao je Vučić.

Orban je, osvrnuvši se na pobedu Donalda Trampa na predsedničkim izborima rekao da "moramo da reagujemo na rezultate izbora u SAD-u". 

"Treba da znamo koje su glavne promene i da na njih reagujemo u bliskoj budućnosti. Složili smo se da je mir u Evropi neophodan što pre. To je dogovor da Evropa treba da preuzme veću odgovornost za svoj mir i bezbednost. Ne možemo da čekamo da nas Amerikanci štite", rekao je Orban.

Pored bezbednosnih izazova sa kojima se Evropa suočava očekuje se da će lideri EU danas razgovarati i o ekonomskoj situaciji, odnosno o poziciji koju EU gubi, kako kažu, jer je u proteklih 20 godina udeo EU u globalnom BDP prepolovljen. Govoriće i o situaciji u Gruziji nakon održanih izbora ali i o stavu EU prema Izraelu.

Mišel: Evropa je spremna da sarađuje sa SAD u podršci Ukrajini

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel izjavio je danas da je Evropska unija spremna da aktivno sarađuje sa novom administracijom u SAD, posebno u pitanjima kontinuirane podrške Ukrajini, jer, kako je naveo, njeno odsustvo može poslati loš signal autoritaritarnim režimima širom sveta.

Tanjug AP/Geert Vanden Wijngaert

 

"Svi nameravamo da radimo zajedno na pitanjima bezbednosti i odbrane. Preneo sam poruku izabranom predsedniku (Donaldu) Trampu da smo spremni da radimo sa njim. Ovo uključuje Ukrajinu. Moramo ojačati Ukrajinu, moramo podržati Ukrajinu. Ako ovo ne uradimo, to će poslati loš signal Putinu, kao i drugim autoritarnim režimima širom sveta", rekao je Mišel u Budimpešti pred početak neformalnog sastanka šefova država i vlada EU, prenosi Ukrinform.

On je napomenuo da će danas šefovi država i vlada razgovarati o konkurentnosti privrede EU na osnovu izveštaja koji je podneo bivši šef Evropske centralne banke Mario Dragi o njenom trenutnom stanju. 

Očekuje se da će lideri razgovarati o hitnim merama i dugoročnoj strategiji podrške jedinstvenom tržištu EU za inovativni razvoj evropske privrede, koristeći evropsko tržište kapitala i mogućnosti Evropske investicione banke.

Odgovarajući na pitanja novinara o tome kako na ove napore mogu uticati rezultati predsedničkih izbora u SAD, Mišel je napomenuo da će EU nastaviti da sprovodi sopstvenu agendu, bez obzira na razvoj događaja u Sjedinjenim Američkim Državama.

On je podsetio da je pre nekoliko meseci usvojen strateški plan, odnosno agenda za budućnost EU.  

"Ovo je naš plan i naša strategija. Sa ili bez SAD, ovo će ostati naš glavni prioritet, više nego ikada. Mi, kao Evropski savet, moramo da razmišljamo o tome i postižemo rezultate. Znamo šta treba da se uradi. Pa hajde da to uradimo", rekao je predsednik Evropskog saveta.
Danas se u Budimpešti održava  neformalni sastanak Evropskog saveta uz učešće šefova država i vlada zemalja EU.

Komentari (0)

Evropa