Evropa

Konfuzija u Gruziji zbog optužbi za krađu izbora: Dok EU nema jasan stav, Orban u Tbilisiju čestita pobedniku

Komentari

Autor: Euronews, DW, Tanjug

29/10/2024

-

17:26

Konfuzija u Gruziji zbog optužbi za krađu izbora: Dok EU nema jasan stav, Orban u Tbilisiju čestita pobedniku
Konfuzija u Gruziji zbog optužbi za krađu izbora: Dok EU nema jasan stav, Orban u Tbilisiju čestita pobedniku - Copyright Tanjug AP/Shakh Aivazov

veličina teksta

Aa Aa

Hiljade građana Gruzije okupilo se u ponedeljak ispred parlamenta u Tbilisiju na protestu protiv, kako predsednica te zemlje tvrdi, "nameštenih" parlamentarnih izbora uz pomoć Rusije. Izbori, na kojima je prema podacima Centralne izborne komisije vladajuća partija Gruzijski san osvojila 54,8 odsto glasova, izazvali su nove tenzije u zemlji koja je i ranije bila poprište borbi za nadmoć između Moskve i Brisela. I dok Kremlj odbacuje optužbe za mešanje, a Evropska unija čeka završni izveštaj posmatrača izbora kako bi zauzela stav, mađarski premijer Viktor Orban već se našao u iznenadnoj poseti Gruziji.

"Niste izgubili izbore. Ukrali su vam glas i pokušali da vam ukradu budućnost, ali niko nema pravo na to i nikome to nećete dozvoliti", rekla je predsednica Gruzije Salome Zurabišvili demonstrantima koji su mahali zastavama Gruzije i Evropske unije.

Zurabišvili, koja kao predsednica uglavnom ima ceremonijalna zaduženja, rekla je okupljenima da će "braniti put zemlje ka Evropi od akcija vladajućeg Gruzijskog sna". Ona, međutim, nije iznela konkretne detalje, niti dokaze o navodnoj umešanosti Rusije u krađu glasova.

Skup u ponedeljak završen je mirno posle nekoliko sati, a jasnih planova za dalje akcije nije bilo, piše Euronews.

Šta tvrdi opozicija?

Centralna izborna komisija saopštila je da je Gruzijski san pobedio na parlamentarnim izborima održanim u subotu pošto je osvojio gotovo 54 odsto glasova birača. Zurabišvili tvrdi da je Gruzijski san osvojio samo oko 40 odsto glasova.

Sve četiri opozicione stranke koje su prema podacima CIK Gruzije prešle cenzus saopštile su da je glasanje namešteno i da ne priznaju zvanične rezultate.

Tanjug AP/Shakh Aivazov

 

Giorgi Vašadze, lider koalicije Ujedinjeni nacionalni pokret, rekao je da opozicija neće učestvovati ni u kakvim razgovorima sa vladom i da će se zalagati za novo glasanje pod međunarodnim nadzorom.

"Nećemo ući u ovaj parlament. Odbijamo sve mandate. Nećemo ulaziti ni u kakve pregovore. Borićemo se do pobede i obećavamo vam da ćemo zajedno sigurno pobediti", rekao je on. 

SAD i Evropska unija pozvale su na potpunu istragu rezultata izbora održanih u subotu.

"Gruzijci, kao i svi Evropljani, moraju da budu gospodari svoje sudbine", rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj pozvao je izbornu komisiju Gruzije da istraži i otkloni nepravilnosti na izborima.

"To je neophodno da bi se obnovilo poverenje u izborni proces", objasnio je Borelj u pisanom saopštenju.

Iz saopštenja se nije moglo naslutiti da li Evropska unija priznaje rezultate izbora, piše DW. Prema Boreljovim rečima, Brisel želi da sačeka završni izveštaj posmatrača Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

Portparol Stejt departmenta Metju Miler rekao je da je izbore u Gruziji "oblikovala politika vladajuće stranke, uključujući zloupotrebu javnih resursa, kupovinu glasova i zastrašivanje birača".

Tanjug AP/Zurab Tsertsvadze

 

"Moramo da imamo čvrstu podršku naših evropskih partnera, naših američkih partnera", rekla je Zurabišvili i dodala da je u interesu "moćne Evrope" da bude prisutna na Kavkazu i da region bude stabilan.

Rusija negira umešanost u izbore

Kremlj je, inače, odbacio optužbe za mešanje, a portparol Kremlja Dmitrij Peskov umesto toga tvrdi da je Zapad pokušao da utiče na glasanje.

Upitan o pozivu Zurabišvili građanima da se pridruže protestima, Peskov je to opisao kao pokušaj destabilizacije zemlje.

Predsednik parlamenta Šalva Papuašvili, član Gruzijskog sna, takođe je optužio predsednicu da je kreirala "scenario državnog udara" koji je "protivan ustavnom poretku i demokratskim izborima".

Tanjug AP/Zurab Tsertsvadze

 

Podsetimo, EU je suspendovala proces podnošenja zahteva Gruzije za članstvo na neodređeno vreme zbog "zakona o stranom uticaju" napisanom u "ruskom stilu" i usvojenog u junu.

Mnogi Gruzijci su glasanje u subotu videli kao ključni referendum o mogućnosti pridruživanja EU.

Već dva dana nakon glasanja mađarski premijer Viktor Orban otputovao je u Gruziju. On je tamo izjavio da su izbori u Gruziji bili slobodni i demokratski i čestitao je svom gruzijskom kolegi Irakliju Kobahidzeu. Kako je rekao, vlada Gruzijskog sna nije dozvolila da se Gruzija pretvori u "drugu Ukrajinu". 

"Gruzijski narod je na izborima doneo ispravnu odluku - u korist mira, jer vlast nije želela da uvuče njihovu zemlju u besmisleni rat koji se vodi u Ukrajini. Želeo bih da vam čestitam što, u kontekstu želje za evropskim integracijama, niste dozvolili da vaša zemlja bude pretvorena u drugu Ukrajinu. Veoma cenimo premijerovu posvećenost ovoj ideji i lično sam uveren da će Gruzija do kraja decenije zaista biti spremna, u svom najboljem obliku, da postane država članica EU. Učinićemo sve da vam pomognemo", naglasio je on na zajedničkoj konferenciji za novinare sa gruzijskim premijerom.

Tanjug AP/Zurab Tsertsvadze

 

S druge strane, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj izjavio je danas da mađarski premijer Viktor Orban "ne predstavlja" Evropsku uniju tokom posete Gruziji.

"Šta god da gospodin Orban kaže tokom posete Gruziji, on ne predstavlja Evropsku uniju. Rotirajući predsednik Unije nema ovlašćenja u spoljnoj politici", rekao je Borelj za španski javni radio RNE.

I portparolka Evropske komisije Nabila Masrali, na konferenciji za novinare u Briselu izjavila je da se Orbanova poseta Gruziji odvija samo u kontekstu bilateralnih odnosa Mađarske i Gruzije, prenosi agencija Ansa.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa